Trečiadienis, 2025.01.29
Reklama

Skausmas menstruacijų metu gali virsti tikru iššūkiu: kaip jį numalšinti?

Šaltinis: vlmedicina | 2022-06-03 10:08:52

Įprastai moteris kartą per mėnesį vargina nuo 4 iki 8 dienų trunkančios menstruacijos. Vienoms šis laikotarpis, nors ir sutrikdo planus, tačiau neapsunkina kasdienybės, o kitoms menstruacijos sukelia nepakeliamą skausmą.

Moteris kenčia skausmą
Skausmas / Pexels.com

80 proc. moterų jaučia skausmą

Reguliarios menstruacijos yra ženklas, kad moters ciklas yra normalus, o kūnas savu ruožtu ruošiasi galimam nėštumui. Visgi, net ir reguliarios menstruacijos gali labai sutrikdyti kasdienę rutiną, ypač jei be kraujavimo patiriami ir kiti nemalonūs simptomai.

„Jautrios, padidėjusios krūtys, irzlumas, nuovargis, pasikeitęs apetitas, sutrikęs virškinimas, nugaros, galvos bei apatinės pilvo dalies skausmai – visa tai gali tapti kiekvienų menstruacijų palydovais. Šie simptomai gali varijuoti ir keistis, priklausomai nuo paties organizmo subtilybių, tačiau bent dalį jų patiria visos moterys nuo pat menstruacijų pradžios – 11–14 metų iki pabaigos – 50–53 metų“, – pasakoja BENU vaistinės ekspertė Laura Mockutė.

Naujausi organizacijos „Women‘s Health Concern“ atlikti tyrimai rodo, jog per 80 proc. moterų menstruacijų metu bent kartą patiria skausmą, tačiau nuo 5 iki 10 proc. moterų jaučiamas skausmas yra toks ūmus, kad sutrikdo jų įprastą gyvenimo ritmą.

„Menstruacijų spazmai, jaučiami apatinėje pilvo dalyje, juosmens srityje ar net šlaunyse, dažnai būna buki ir intensyvūs. Dažniausiai šie skausmai kartojasi pirmąsias tris menstruacijų dienas. Kai kurios moterys taip pat jaučia ir pykinimą, tuštinimosi pokyčius, aštrius galvos skausmus ar svaigimą“, – kalba L. Mockutė.

Kaip išvengti nemalonių pojūčių?

Anot vaistinės ekspertės, ištverti skausmus menstruacijų metu gali padėti nereceptiniai vaistai nuo skausmo, sudėtyje turinys ibuprofeno, deksketoprofeno ar paracetamolio. Visų jų galima įsigyti įvairiomis formomis: nuo kapsulių iki vandenyje ištirpstančių tablečių. Tačiau prieš išbandant vaistus, galima suteikti šansą ir pojūčių palengvinimui namų sąlygomis.

„Šalia vaistų nuo skausmo galima išbandyti ir tradicinius, kraujo cirkuliaciją organizme pagerinančius metodus, tokius kaip poilsį karštoje vonioje, karšto vandens pūslę ar butelį, nugaros ar pilvo masažus. Nuo skausmo pagelbėti galėtų ir lengvi, kūną atpalaiduojantys tempimo pratimai. Menstruacijų metu taip pat patartina nedėvėti aptemptų drabužių, o rinktis laisvus ir patogius – taip kraujagyslių sistema veiks netrukdomai“, – patarimais dalijasi L. Mockutė.

Ji pažymi, jog menstruacijų metu kankinančius skausmus palengvinti gali ir subalansuota mityba, sveikesnio gyvenimo būdo pasirinkimas: reikėtų vengti alkoholio bei rūkymo, riboti suvartojamą cukraus ir druskos kiekį, palaikyti vitaminų B komplekso balansą organizme.

„Kadangi ciklo metu ir taip sumažėja krešėjimo faktorius, kitaip tariant, kraujas būna skystesnis, nerekomenduojama vartoti dar labiaukraują skystinančių preparatų, tokių, kaip aspirinas, analginas. Taip pat, svarbu paminėti, kad menstruacijų metu atsirandageležies, baltymų, folio rūgšties trūkumas, tad jei menstruacijos yra gausios, rekomenduojama kartais vartoti geležies preparatus. Patartina vengti didesne vitamino E koncentracija pasižyminčių maisto papildų, mat vitaminas E taip pat skystina kraują“, – rekomenduoja vaistininkė.

Gali grėsti rimtos problemos

Jei minėti skausmo mažinimo būdai negelbsti ar simptomai sunkėja, vaistininkė primena, kad visada reikėtų pasitarti su vaistininku ar šeimos gydytoju. Gausų kraujavimą ir itin stiprius jį lydinčius skausmus gali sukelti ir organizme tūnančios ligos, tokios kaip endometriozė, miomos, cistos, įvairios infekcijos ir kiti susirgimai.

„Štai sergant endometrioze, kada gimdos gleivinės audinys išvešėja už pačios gimdos sienelių, galima pakenkti šalia gimdos esantiems organams, taip pat gali kilti iššūkių pastojant. Tokiu atveju, kai įtariama, jog gimdoje yra miomų, polipų ar cistų, taip pat reikėtų pasikalbėti su ginekologu, kad šis atliktų reikalingus tyrimus, paskirtų medikamentinį gydymą ar darinio pašalinimą chirurginiu būdu“, – pažymi L. Mockutė.

Anot jos, neatliekant reguliarių tyrimų ir toliau kenčiant skausmą, galima laiku nepastebėti sveikatos sutrikimo ir taip nebeišvengti galimų komplikacijų. Jei bus delsiama pasitarti su specialistais, nesirūpinama savo ginekologine bei viso organizmo sveikata, gresia sulaukti išties skaudžių pasekmių.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Registracija pas Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojus – sklandesnė ir paprastesnė
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) siekia priartinti paslaugas prie paciento ir sudaryti sąlygas, kad registracija pa...
Lėtinis nuovargis: rytinė kava ir mankšta nebepadės
Vis daugiau žmonių skundžiasi, kad nuovargis tiesiog nebeišnyksta. Jeigu tokia būsena tęsiasi jau keletą mėnesių, verta...
Širdies ligomis sergantys pacientai ir kardiologai tikisi racionalių valdžios sprendimų
Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad į kompensuojamųjų v...
Veiklą pradėjo naujasis Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėžio centras
Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėž...
Akušeriai-ginekologai Šiaulių ligoninėje įdiegė modernią laparoskopinę technologiją
Kiekviena naujovė, pradėta taikyti gydymui, suteikia didžiulę naudą ir pacientui, ir metodą taikančiam gydytojui. Respub...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų