Naujausi tyrimai rodo, kad pacientai, sergantys širdies ligomis ir vartojantys nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, turi didesnę tikimybę patirti širdies priepuolį, insultą. Tokie vaistai kaip ibuprofenas ar naproksenas yra populiariausi nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (analgetikai), – praneša „HealthDay News“.
Tokia tyrimo išvada buvo padaryta išanalizavus 882 ilgą laiką ir 22 tūkst. protarpiais analgetikus vartojusių pacientų, sergančių širdies bei kraujagyslių ligomis, duomenis. Pacientai, kurie vartojo analgetikus, turėjo net 47 proc. didesnę riziką patirti nemirtiną insultą ar širdies priepuolį. Tačiau vartojusieji analgetikus ilgiau nei penkerius metus turėjo net 126 proc. didesnę mirties tikimybę ir 66 proc. tikimybę patirti širdies priepuolį.
Tyrimo autoriai pabrėžia, kad rizika didesnė tiems, kurie turi didesnį kraujo spaudimą, kuris dažniausiai yra vyresnio amžiaus žmonių problema. Dėl išsamių tyrimų trūkumo sunku pasakyti, kas lemia tokį nesteroidinių priešuždegiminių vaistų ryšį su širdies bei kraujagyslių ligomis. Todėl mokslininkai rekomenduoja pacientams ieškoti kitų skausmo malšinimo būdų, siekiant išvengti pavojaus sveikatai.
Sporto medicinoje šie tyrimo rezultatai taip pat svarbūs - sporto medicinos specialistai turėtų atkreipti dėmesį į analgetikų poveikį esant didesniam kraujo spaudimui.
Hipertenzija - dažniausia sveikatos problema Lietuvoje. Tarp 20 metų ir vyresnių gyventojų hipertenzija diagnozuojama kas dešimtam, o tarp vyresnių nei 65 metų amžiaus gyventojų - beveik kas antram.
Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad analgetikai yra vieni iš dažniausiai vartojamų vaistinių preparatų pasaulyje, o juos vartoja didelė visuomenės dalis. Jie dažnai vartojami be recepto, todėl būtina nuolatos stebėti, rinkti ir analizuoti skausmą malšinančių preparatų suvartojimo duomenis.
Kokie gydymo būdai ar vaistai gali pakeisti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus sergantiesiems hipertenzija? Gydytojas neurologas Viktoras Rimas Geraskinas sako, kad skausmo malšinimas yra sudėtinga problema ir gydymas turi buti kompleksinis. Žmogui, sergančiam hipertenzija, gali būti taikoma fizioterapija, gydomoji mankšta, akupunktūra, manualinė terapija, psichologo ar psichiatro gydymas.
Šaltinis:
The American Journal of Medicine, news release, July 12, 2011; Howard S. Weintraub, M.D., clinical director, Center for the Prevention of Cardiovascular Disease and clinical associate professor, medicine, NYU Langone Medical Center, New York City; Victor Khabie, M.D., co-chief, Orthopedics and Spine Institute, Northern Westchester Hospital, Mt. Kisco, N.Y.