Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Skiepydamiesi nuo užkrečiamųjų ligų apsaugome save ir visuomenę

vlmedicina.lt | 2014-03-06 11:07:53

Tiek asmens, tiek visuomenės sveikatos specialistų nuomone, ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikams turi būti sudaryta saugi epidemiologinė aplinka. Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė įteisinti tvarką, pagal kurią į  ikimokyklinio ugdymo įstaigas būtų priimami tik pagal profilaktinį skiepų kalendorių paskiepyti vaikai.

Vaistai
© Fotolia.com

Vilniaus visuomenės sveikatos centras, kuriam yra pavesta Vilniaus apskrityje vertinti ir valdyti riziką žmonių sveikatai, susijusią su užkrečiamosiomis ligomis, primena, kad skiepai yra laikomi efektyviausia užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemone visame pasaulyje. Vakcinacijos dėka buvo sunaikinti raupai, sėkmingai likviduojamas poliomielitas, tymai, žymiai sumažėjo sergamumas raudonuke, difterija, stablige, virusiniu hepatitu B ir daugeliu kitų užkrečiamųjų ligų, kurių išvengiama skiepijant. Šiandien yra sukurti skiepai nuo 28 infekcinių ligų.

Lietuvoje naudojamos tik Europos Sąjungoje registruotos saugios vakcinos, tos pačios, kurios naudojamos ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

Ligos niekur nedingsta  

Pasigirsta nuomonių, kad pasaulyje sergamumas užkrečiamosiomis ligomis sumažėjo ne dėl skiepų, o dėl gerėjančių gyvenimo sąlygų, higienos. Visgi reikėtų pabrėžti – kad ir kokią sterilią aplinką kurtume aplink save, mikroorganizmai keičiasi ir sugeba išgyventi bet kokiomis sąlygomis.

Didžiulis vakcinomis valdomų ligų sergamumo sumažėjimas klaidingai nuteikia visuomenę ir kai kuriuos medikus nesiskiepyti ir neskiepyti savo vaikų nuo ligų, kurių seniai nėra. Dėl tokio požiūrio dalis vaikų lieka neapsaugoti nuo pavojingų užkrečiamųjų ligų.

Reikėtų nepamiršti, kad ligų sukėlėjai niekur nedingsta, o ligos grįžta. Taip Vilniuje po 11 metų pertraukos pernai vėl „atsirado“ tymai. Pirmi susirgo vienos šeimos vaikai, kurių mama sąmoningai neskiepijo nuo tymų.

2012 metais nuo kokliušo infekcijos mirė 6 mėn. amžiaus kūdikis, kuris nebuvo skiepytas nuo kokliušo, kadangi tėvai skiepo atsisakė.

Atsisakydami skiepyti savo vaikus ir tikėdamiesi, kad infekcinės ligos juos aplenks, prisiimame visą atsakomybę dėl savo vaikų sveikatos bei rizikos, kad jie susirgs šiomis ligomis.

Vieni – gali skiepytis, bet nenori, kiti – nori, bet negali

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad užkrečiamosiomis ligomis sergantys žmonės kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, ypač tiems asmenis (vaikams ir suaugusiems), kurie negali būti skiepijami dėl tam tikros sveikatos būklės. Specialistai ne tik pritaria Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymams, bet ir mano, kad galima būtų pasekti Amerikos pavyzdžiu, kur užkrečiamąja liga susirgęs žmogus, kuris nuo jos sąmoningai nepasiskiepijo (ar nesutiko paskiepyti savo vaikų), pats turi padengti savo ar vaiko gydymo išlaidas.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai ragina visuomenę ir ypač tėvus pasinaudoti galimybe paskiepyti vaikus saugiomis valstybės finansuojamomis vakcinomis ir kurti saugią aplinką sau, savo vaikams ir visai visuomenei.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų