Ketvirtadienis, 2025.04.10
Reklama

Skubios transplantacijos laukusiam recipientui persodinama donoro širdis(1)

vlmedicina.lt | 2015-03-05 18:03:15

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį, 01 val. 07 min., Nacionalinio transplantacijos biuro (toliau – Biuras) prie SAM donorystės koordinatorius iš Prancūzijos sulaukė skambučio apie donorinę širdį.

Pirštas
Algirdo Kubaičio asociatyvioji nuotr.

Skrido siaučiant pūgai

Siaučiant pūgai, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kardiochirurgų komanda privačios aviakompanijos lėktuvu ankstų ketvirtadienio rytą buvo nuskraidinta į Prancūzijos donorinę ligoninę eksplantuoti (paimti) donoro širdies.

Vos paėmusi donoro širdį, medikų brigada tuo pačiu lėktuvu grįžo į Vilnių: kelionė užtruko 9,5 valandos – skrydis pirmyn ir atgal, eksplantacijos procesas, kelionės iš oro uostų Prancūzijoje ir Lietuvoje. Santariškių transporto žiede sraigtasparnis nusileido 16 val. 20 min.

Buvo svarbi kiekviena minutė, nes maksimalus širdies išemijos laikas – penkios valandos. Per tiek laiko širdis turi būti perkelta iš donoro krūtinės į recipiento kūną.

Vilniaus oro uoste nusileidžiančio lėktuvo jau laukė tokiais ekstremaliais atvejais į pagalbą gydytojams transplantologams atskubantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnis „Eurocopter EC135“, kuris donoro širdį atgabeno į Santariškių transporto žiedą. Mat kol prie ligoninės nėra įrengta aikštelės orlaiviams nutūpti, donorinius organus atgabenantys lėktuvai leidžiasi minėtame transporto žiede. Iš čia donorinis organas greitosios pagalbos automobiliu per kelias minutes buvo nugabentas į Santariškių klinikas.

Beje, dėl itin prastų oro sąlygų (gausaus snygio) kone iki paskutinės akimirkos nebuvo aišku, ar VSAT sraigtasparnis iš Paluknyje (Trakų r.) esančios bazės galės pakilti. Numatydami tokią galimybę, Biuro darbuotojai užtikrino, kad tokiu atveju donorinį organą iš Vilniaus oro uosto atgabens kelių policijos ekipažų lydimas greitosios pagalbos automobilis. Turint omenyje tai, kad širdis į Vilnių buvo atskraidinta baigiantis darbo dienai, kai gatvėse pilna automobilių, donorinio organo gabenimas sostinės gatvėmis būtų užtrukęs šiek tiek ilgiau.

Policijos ekipažai talkino kelionės į oro uostą metu, užtikrino sklandų sraigtasparnio nusileidimą Santariškėse.

Kodėl širdis atgabenta iš Paryžiaus?

Biuras primena, kad kai ieškoma donorinio organo skubios transplantacijos laukiantiems pacientams ir jis neatsiranda Lietuvoje, kreipiamasi į užsienio šalis – į Eurotransplant organizaciją, visas ES šalis. Ypač sudėtinga situacija su donorais-vaikais. Lietuvoje donorų vaikų būna itin retai – vos 1–2 per metus. Kai donorinio organo laukia vaikai, paieška visada vyksta ir už Lietuvos ribų. Šiuo metu skubios transplantacijos laukia 3 vaikai.

Šis atvejis unikalus, nes skubios širdies transplantacijos procesas buvo koordinuojamas dviejose šalyse. Biuro koordinatoriui iš anksto reikėjo numatyti visas galimas problemas, rasti jų sprendimo būdus, atlikti daugybę specifinių procedūrų, kad donorinės širdies atgabenimas į Lietuvą įvyktų kuo sklandžiau ir operatyviau. Transplantacijos procesas ypač sudėtingas dėl būtinos greitos logistikos: širdis nuo paėmimo iš donoro iki transplantacijos pabaigos turi pradėti plakti vėliausiai per penkias valandas.

Šiuo metu vyksta transplantacijos operacija.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Psichologė apie vaikystę su kalte, gėda ir pykčiu
„Mes juk savo vaiką mylim. Žiūrėkit, jis pavalgęs, aprengtas, net telefoną turi“, – aiškina nuo alkoho...
Antsvorio ir nutukimo dilema: tik estetinė problema ar rimtas pavojus sveikatai?
Gyventojų apklausos duomenys rodo, kad daugiau nei pusė (52 proc.) žmonių, turinčių antsvorio ar nutukę, patyr...
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų