Tyrime, kuriame dalyvavo sunkiu širdies nepakankamumu sergantys 75 ligoniai (didžioji dalis – vyrai), lyginti gydymo rezultatai ribojant suvartojamų skysčių kiekį ir paliekant jį nuspręsti pačiam pacientui. Pagrindinė ligonių širdies nepakankamumo priežastis buvo išeminė širdies liga.
Skirtumų nenustatyta
Ligoninėje gulintys pacientai buvo suskirstyti į dvi grupes. Tiriamojoje grupėje per parą suvartojamų skysčių kiekis apribotas iki 800 ml, taip pat iki 800 mg per dieną buvo ribojamas valgomosios druskos kiekis maiste.
Tyrimo rezultatai parodė, kad tiek grupėje, kurioje buvo ribojamas skysčių kiekis, tiek palyginamojoje grupėje svorio sumažėjimas gydymo eigoje buvo vienodas, taip pat nebuvo nustatyta jokių skirtumų tarp širdies nepakankamumo simptomų abiejų grupių ligoniams. Skysčių mažai gaunančių pacientų grupėje stebėtas dažnesnis troškulys, jokių kitų skirtumų nenustatyta.
Skysčių ribojimas – tik pagalbinė priemonė
Gydytojas kardiologas prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, jog širdies nepakankamumo terminas vartojamas apibūdinti būklei, kuri atsiranda išsivysčius širdies skilvelių (dažniausiai kairiojo) raumens silpnumui.
„Ši būklė gydoma stiprinant širdies raumenį medikamentais, sinchronizuojant sutrikdytą skilvelių darbą elektrine širdies stimuliacija ir lengvinant širdies raumeniui darbą. Taip siekiama sumažinti jos pumpuojamo kraujo kiekį. Senovėje tai buvo daroma nuleidžiant ligoniui kraują, o dabar - mažinant cirkuliuojančio kraujo tūrį, išvedant iš jo skysčius – vandenį“, - informavo profesorius.
Komentuodamas paskelbto tyrimo rezultatus jis atkreipė dėmesį į tai, kad širdies nepakankamumas yra skirstomas į ūminį ir lėtinį.
„Skysčių vartojimo ribojimas - tai tik pagalbinė priemonė, leidžianti sumažinti širdies apkrovimą. Ji efektyvesnė pradedant gydymą, ypač sergantiems ūmine susirgimo forma. Tyrime minimi pažengusio širdies nepakankamumo atvejai dažniau būna lėtiniai. Čia žymiai svarbesnis gydymas, nukreiptas į nepakankamumą sukėlusių priežasčių pašalinimą ir širdies susitraukimo funkcijos skatinimą“, - sakė A. Kirkutis.
Skysčių apribojimo pradžia ir laipsnis, teigė pokalbininkas, priklauso nuo širdies skilvelių pakenkimo ir jų funkcijos bei kitų organų būklės.
vlmedicina.lt
Šaltinis
JAMA Intern Med, 2013, 173, 12.