Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Šlapimo nelaikymo gydymo naujovė – botulino toksino injekcija į šlapimo pūslę

Dr. Mindaugas Danilevičius, gydytojas urologas | Šaltinis: vlmedicina | 2017-01-17 08:55:35

Net 75 proc. visų vidutinio amžiaus moterų vargina šlapimo nelaikymas, tačiau moterys linkusios nutylėti, nepasakoti apie tai nei šeimos nariams, nei artimiausiems draugams. Kai kurios mano, jog tai yra normalu, ir tik nedidelė dalis moterų kreipiasi į medikus.

Dr. Mindaugas Danilevičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Sukelia baimę ir norą atsiriboti

Ieškodamos pagalbos moterys dažnai susiduria su nežinojimu, į ką kreiptis, todėl dėl šlapimo nelaikymo kasdien nešioja įklotus. Vėliau, kai šlapimo nelaikymas tampa didžiule problema, atsiranda baimė bendrauti su draugais ar pažįstamais, vengiama pramogų (pvz.: išeiti į teatrą, kiną, susitikti su kolegomis), netgi paprasčiausią išėjimą iš namų į parduotuvę jos priverstos „planuoti“: pasišlapina išeidamos iš namų, persvarsto visą maršrutą ir kelionę susidėlioja pagal pakeliui esančių tualetų geografiją; galiausiai atsiribojama nuo kultūrinio ir socialinio gyvenimo, nes bijome ne tik kitų, bet ir pačios savęs; be to, kai kuriais atvejais gali prisidėti nerimas, depresija.

Labai svarbu žinoti tai, jog nustačius priežastis daugeliu atvejų šlapimo nelaikymas yra pagydoma liga, ir kuo anksčiau pradedame gydyti, tuo geresni rezultatai.

Kas yra hiperaktyvi šlapimo pūslė

Hiperaktyvia šlapimo pūsle (kitaip dar neuromuskuline šlapimo pūslės disfunkcija ar dirgliąja šlapimo pūsle) vadiname simptomų derinį, kuriems būdingas staiga atsirandantis nenumaldomas noras šlapintis, šlapimo nesulaikymas, dažnas šlapinimasis bei šlapinimasis naktį.

Svarbiausias hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomas yra staiga atsirandantis nenumaldomas (imperatyvus) noras šlapintis. Noras šlapintis gali būti toks stiprus, kad pacientė ar pacientas jo nesuvaldo ir pasišlapina.

Lietuvoje specialių šios ligos paplitimo tyrimų iki šiol nėra atlikta, tačiau manau, jog Lietuvos epidemiologinė statistika laibai panaši į kitų šalių. Daugelyje šalių hiperaktyvi šlapimo pūslė nustatoma apie 17 proc. moterų ir 16 proc. vyrų.

Urodinaminis tyrimas

Hiperaktyvi šlapimo pulsė patofiziologiškai glaudžiai susijusi su šlapimo nelaikymu. Siekiant išskirti šias šlapimo nelaikymo formas, įprastai atliekami šlapimo nelaikymo mėginiai ir esant reikalui naujas urodinaminis tyrimas, kuris vertingas tais atvejais, kai reikia sužinoti refleksinę šlapimo pūslės būklę, funkcinę šlapimo pūslės raumens būklę. Urodinaminis tyrimas padeda diferencijuoti ligos priežastis, nustatyti šlapimo nelaikymo tipą bei tinkamai parinkti vieną ar kitą gydymo būdą.

Svarbu ir gyvenimo būdas

Pastebėta, jog hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomai dažniau vargina vyresnio amžiaus moteris, turinčias antsvorio, todėl būtina atkreipti dėmesį į sveiką gyvenseną, svorio korekciją, o ne tik į elgesio terapiją bei medikamentų vartojimą.

Elgesio terapija ir medikamentų derinys paprastai yra veiksmingas gydant hiperaktyvią šlapimo pūslę. Reikia nepamiršti riboti alkoholinių, kofeino, gazuotų gėrimų, aštraus maisto, šokolado vartojimą, nes jie gali apsunkinti ligos simptomus.

Šlapinimosi mokymas reikštų, jog reikia palaipsniui bandyti didinti šlapinimosi intervalus atitolinant šlapinimąsi. Apie visa tai supažindiname kiekvieną ligonę.

Botulino toksino injekcijos

Tačiau tais atvejais, kai nėra pakankamo efekto gydant medikamentais ar skiriant elgesio terapiją, arba kai ligonė vaistų netoleruoja, galime pasiūlyti naują gydymo būdą - botulino toksino injekcijas. Gydymo tikslas - suretinti šlapinimosi dažnį, skubumą, pagerinti šlapimo sulaikymą bei gyvenimo kokybę.

Botulino toksino injekcijos į šlapimo pūslės raumenį užblokuoja nervinio impulso perdavimą, todėl šlapimo pūslės raumuo suleidimo vietoje negali susitraukti, dėl to suretėja šlapinimosi dažnumas, pagerėja šlapimo sulaikymas. Šis poveikis yra grįžtamas, nes paveiktas nervas ataugina naujas nervines galūnėles ir nervinio impulso perdavimas pamažu sugrįžta.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriuje atlikome apie 30 botulino toksino injekcijų. Gydymo efektas pasireiškia ne iš karto, o po 2-4 savaičių, jo veikimas trunka vidutiniškai iki 12 - 14 mėnesių. Atsinaujinus ligos simptomams, botulino toksino injekcijas galima kartoti.

Literatūros duomenimis, geri gydymo rezultatai siekia 80 proc. atvejų.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų