Tyrimai rodo, kad bent 30 proc. moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios šlapimo pūslės uždegimu. Ši liga, pasireiškianti itin nemaloniais simptomais – perštėjimu, graužimu ir deginimu pilvo apačioje, sezono nesirenka: ja sergama tiek šaltuoju metų laiku, tiek vasarą.
Šlapimo pūslės uždegimas – labai dažnas negalavimas, dažniausiai kamuojantis moteris. Daugumai dailiosios lyties atstovių pasigavus šią infekciją vieną kartą, ji pasikartoja kas kartą smarkiau peršalus ar nusilpus imunitetui. Tad jei jau liga užklupo, kaip elgtis, kad bjaurūs pojūčiai pasibaigtų kuo greičiau?
Natūralūs gydymo metodai
Gamta – puikus šaltinis, kuriame galima rasti vaistų nuo šlapimo pūslės uždegimo. Tam tinka įvairios arbatos: bruknių, spanguolių, meškauogių. Šias uogas galima valgyti ir žalias, sutrynus su medumi ar šaukšteliu cukraus. Taip pat padeda ir išvardintų uogų sultys. Jose esančios medžiagos dezinfekuoja šlapimo takus ir padeda greičiau atsikratyti nemalonių pojūčių, be to, jose gausu vitamino C, padedančio kovoti su uždegimu.
„Vis dėlto jeigu uždegimas yra stiprus, augalinės priemonės jau nebepadės, reikia kreiptis į gydytojus ir problemą spręsti su antibiotikais. Tačiau jei uždegimas lengvas arba, jei gerai pažįstate savo kūną ir suprantate, kad uždegimas tik prasideda, galima apsieiti ir naudojant augalines priemones“, – teigia „BENU vaistinės“ vaistininkė Jūratė Vitkauskaitė.
Skausmui malšinti galima naudoti garų voneles arba šiltą pūslę, kuria reikia šildyti apatinę pilvo dalį. Tačiau nereikia persistengti – toks gydymas turėtų apsiriboti 15 min. per dieną, o vanduo ir garai neturi būti per aukštos temperatūros. Ilgas gulėjimas vonioje gali būti ir uždegimo priežastimi, nes taip į šlapimo pūslę gali patekti bakterijų.
Serga nepriklausomai nuo sezono
Ne kiekvienas šlapimo pūslės uždegimas gali būti išgydomas arbatomis ir šiltais kompresais. Ginekologas Mindaugas Balnys įspėja, kad pajutus pirmuosius simptomus galima bandyti gydytis savarankiškai, bet jei per keletą dienų situacija negerėja, būtina kreiptis į specialistus, kurie atliktų tyrimus ir paskirtų gydymą.
„Negydoma infekcija gali išplisti, apimti inkstus, peraugti į inkstų geldelių uždegimą, kurį lydi aukšta temperatūra, skausmai. Ypač šlapimo pūslės uždegimas pavojingas nėščiosioms. Todėl svarbu ne tik laiku kreiptis į gydytoją, bet ir jam išrašius vaistus suvartoti visą gydymo kursą. Jei kursas paskirtas dešimčiai dienų, būtina jį tęsti visas dešimt dienų – ne trumpiau. Kitu atveju infekcija gali atsikartoti. Pasikartojus uždegimui gydymo kursas gali trukti net keletą mėnesių. Tokiu atveju galioja ta pati taisyklė – tęsti gydymą visą numatytą laiką“, – sako M. Balnys.
Vaistininkai dažnai sulaukia klausimų, ar pasikartojus šlapimo pūslės uždegimui galima vartoti nuo praėjusios ligos likusius antibiotikus. J. Vitkauskaitė sako, kad vizitas pas gydytoją svarbus ne tik dėl antibiotikų paskyrimo, bet visų pirma – dėl diagnozės patvirtinimo.
„Jei žmogus yra įsitikinęs, kad tai ta pati liga, vartoti likusius antibiotikus galima, bet nepatartina. Užsilikusio kiekio dažnai neužtenka kokybiškam gydymui, tad, nors simptomai gali pagerėti arba net kuriam laikui nunykti, negalavimas bus neįveiktas, o bakterijos gali įgauti atsparumą, – tai labai pavojinga. Tokiu atveju uždegimas grįžtų dar stipresnis, o jo gydymas būtų gerokai sunkesnis“, – pataria vaistininkė.
Pasak M. Balnio, šlapimo pūslės uždegimas neturi sezoniškumo – juo sergama visus metus. Žinoma, yra tam tikrų rizikos veiksnių, kurie gali lemti imuniteto silpnėjimą, kas palengvina infekcijos pasigavimą.
Išprovokuoti gali ir netinkantys įklotai
Kaip ir visos ligos, šlapimo pūslės uždegimas labiausiai kimba tuomet, kai nusilpsta imuninė sistema. Tačiau ginekologas pabrėžia, kad peršalimas ar sėdėjimas ant šaltos žemės retai būna pirmine uždegimo priežastimi.
„Dažniausiai šlapimo pūslės uždegimą lemia infekcijos patekimas iš makšties arba tarpvietės. Infekcija yra susijusi su mūsų kūno mikroorganizmais, kurie patenka ne į tą vietą. Sėdėjimas ant žemės, imuniteto nusilpimas gali paūminti, pasunkinti ligą. Jei yra polinkis į uždegimą, jei jis dažnai kartojasi, peršalimas ar imuniteto nusilpimas gali išprovokuoti infekciją. Jei moteris niekad nesirgusi šia liga, daugiau tikimybės, kad infekcija bus gaunama kitais būdais – pavyzdžiui, po lytinių santykių arba esant anatominėms kliūtims šlapimo takuose“, – sako M. Balnys.
Visgi, gydytojo nuomone, imuniteto stiprinimas, sveika gyvensena, skysčių vartojimas ir streso mažinimas yra puiki apsauga nuo bet kokių ligų, tad to užmiršti nereiktų ir kalbant apie šlapimo pūslės uždegimą.
Kitas svarbus aspektas – tinkama higiena. Kai kurių moterų kūnas yra labai jautrus, tad higieniniai įklotai su bet kokiais kvapais ar nenatūraliais priedais taip pat gali atnaujinti uždegimą vėl ir vėl. Jei organizmas jautresnis, patartina ieškoti kuo natūralesnės sudėties įklotų, mūvėti tik natūralius, medvilninius apatinius. Jei uždegimas kartojasi labai dažnai, kaip prevencinę priemonę galima naudoti probiotikus – gerąsias bakterijas.