Rūta Tverkienė Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja dirba metus ir keturis mėnesius. Ji neabejoja: „Pacientai neklysdami jaučia, ar sesutė, kuri priėjo prie jų lovos, mėgsta savo darbą, ar laukia, kol baigsis jos budėjimo valandos.“
– Kodėl pasirinkote tokią nelengvą specialybę – bendrosios praktikos slaugytojo?
– Rinkausi todėl, kad visų pirma man ji yra įdomi, o įgytas žinias ir praktinius įgūdžius galiu pritaikyti ne tik darbe, bet ir savo aplinkoje, šeimoje. Tai perspektyvi ir gana populiari specialybė, nes medicinos sesučių – kaip anksčiau vadinome, o dabar bendrosios praktikos slaugytojų – reikės visada ir visur.
Kokią profesiją pasirinksiu, žinojau dar mokydamasi mokykloje. Nuėjusi į polikliniką vis žiūrėdavau į sesutes baltais chalatais, man tai atrodė labai gražu, jų darbas švarus ir įdomus. 2007 metais įstojau į Vilniaus kolegiją, po pusketvirtų metų baigiau bakalauro studijas. Turėjome labai daug praktikos Santariškių universitetinėje ligoninėje, Lazdynų ir Centro poliklinikose, gimdymo ir senelių namuose.
– Ar praktikos metu neištiko atradimas, kad galbūt pasirinkote profesiją pagal jos gražią ir baltą pusę, tačiau iš tikrųjų gyvenime atsitinka labai sunkių situacijų, ne visiems ligoniams įmanoma padėti ir visa tai bus neišvengiama Jūsų darbo dalis?
– Praktikos metu supratau, kad teisingai pasirinkau kelią. Ne visiems taip pasisekė – pusė kartu įstojusių bendramokslių studijų nebaigė. Ypač kai prasidėjo geriatrijos praktika slaugos, senelių namuose. Ten buvo sunkiausia, bet manęs neišgąsdino nė viena sritis. Visada norėjau dirbti pagal specialybę, bet susiklostė taip, kad gimė du vaikai, auginau juos. Paskui Varėnoje neradau darbo, nes ten medicinos įstaigos tik traukiasi. Trejus metus dirbau visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Varėnos sveikatos biure. Paskui radau darbo biržos skelbimą, kad S.Kudirkos ligoninė ieško bendrosios praktikos slaugytojų. Atvažiavau į Alytų ir nuo 2016 metų sausio 1 dienos pradėjau dirbti Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje.
– Kodėl būtent šiame skyriuje?
– Mano specializacija – bendroji praktika, ji yra pati plačiausia, galėčiau dirbti bet kuriame skyriuje, išskyrus akušerijos. Pradėdama dirbti Alytaus ligoninėje galėjau rinktis iš kelių skyrių, tačiau apsispręsti nebuvo sunku, nes labai norėjau kuo intensyvesnio darbo, kuriame galėčiau tobulėti. Būtent tokios galimybės yra Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje. Netrūksta, aišku, ir adrenalino, ypač kai praneša, kad atveža pacientą be sąmonės arba sutrikusiu kvėpavimu. Niekada nežinai, ko budėjimo metu tikėtis, nebūna antro paciento su tokia pačia liga ar problema. Dieną naktį važiuoja greitosios. Man šitas darbas patinka, nes jame daug judesio, tačiau turbūt galėčiau dirbti bet kuriame skyriuje. Kur tikrai neičiau – į vaikų skyrių. Kodėl? Dėl tėvų. Dukra gulėjo ligoninėje, mačiau, kaip tėvams niekas neįtinka, jie šaukia ant seselių, skundžiasi. Pati auginu du vaikus, žinau, kaip tai jautru, bet suprantu ir tai, kad reikalavimai dažnai nepamatuoti. Ką daryti, jei vaikučiui sunku rasti veną, jam skauda, kad ir kokia profesionali būtų sesutė?
– Kokie atvejai labiausiai įsimena Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje?
– Turbūt eismo įvykiai, kai žmonės patiria tikrai dideles traumas. Labai greitai reaguojam į gautus skambučius iš greitosios medicinos pagalbos, tarkim, kad atveža pacientą po insulto, turime suktis itin greitai, nes Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje specializuotas medicinos komandos darbas yra pats svarbiausias, o valandos bėga greitai.
– Tačiau kita dalis pacientų, kuriems galbūt skubi pagalba nėra būtina, neretai skundžiasi dėl Priėmimo skyriaus darbo. Kaip tie skundai Jums atrodo žiūrint iš kitos barikadų pusės?
– Deja, pacientai kartais tiesiog neįvertina mūsų darbo specifikos. Jei kurią minutę nė vieno mediko nėra poste, tikėtina, kad turime skubų iškvietimą į reanimaciją, o ne geriame kavą. Tarkime, ligonį atvežus iš namų po insulto prie jo dirba visas priėmimo personalas, nes laikas yra labai svarbus, o tyrimų tikrai daug. Bet kiekvienam sava liga ir bėda yra svarbiausia. Pasitaiko žmonių, kurie nepatenkinti net dėl to, kad privalo užpildyti sutikimą teikti pagalbą. Stengiamės gražiai paaiškinti, bet ne visi supranta. Daug kartų teko girdėti, kad skambina savo artimiesiems ir skundžiasi, kad „nieko man skubios pagalbos jokios nesuteikė, tik kraują paėmė, kardiogramą ir spaudimą užrašė“. Bet juk iš šių parametrų ir matyti sveikatos būklė.
– Ar pavyksta atsiriboti nuo sunkaus budėjimo parėjus namo?
– Ypač sunkių traumų vaizdai išlieka akyse ir grįžus namo. Bet manęs ten laukia sūnus ir dukra, taigi tiesiog nebelieka kada galvoti apie darbą.
– Ką Jūsų mažieji žino apie mamos darbą?
– Žino, kad dirbu ligoninėje. Kai budžiu savaitgalį, jie su močiute atneša karštus pietus. Jiems čia taip atrodo viskas įdomu. Vyresnėlė Brigita užaugusi iš pradžių norėjo būti mokytoja, o dabar teigia, jog nori būti tik chirurge, bet jos svajonės kol kas labai greitai keičiasi.
– Kokių asmeninių savybių reikia bendrosios praktikos slaugytojai?
– Turbūt svarbiausia yra mėgti savo darbą ir eiti į jį su noru. Taip pat reikia sąžiningumo, atsakomybės, atidumo, kad nieko nepraleistum. Aišku, vikrumo, nes kartais reikia tikrai bėgioti. Ir supratimo reikia, ir psichologu turi pabūti. Sesutė juk nuolat šalia ligonio. Mus kviečia, prašo paaiškinti, klausia. Kitą kartą pasikalbėti, nuraminti reikia. Pakyla spaudimas – jau žmonės nerimauja. Gal čia insultas, gal infarktas? Žodis taip pat gydo, ne tik lašinės. Ypač jei senukus atveža iš namų, kai šalia nėra artimųjų. Reikia nuraminti. Pasitaiko vienišų. Jei jie per naktį paliekami stebėjimo palatose, buvo ne vienas kartas, kaip su kolegėmis išverdame arbatos, sutepame sumuštinį. Gaila, kad tokių atvejų, kai pagyvenę žmonės lieka vieni, daugėja. Sako, vaikai išvažiavę, išsibėgioję.
– Kaip Jus priėmė Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus kolektyvas?
– Labai puikiai. Kol auginau vaikučius, nedirbau maždaug šešerius metus. Tai jau nemaža pertrauka. Esu labai dėkinga kolegoms, kurie padėjo, kiek kas galėjo, parodė, palaikė, patarė. Kartojo: „Nebijok ir klausk drąsiai.“
– Ar prisimenate savo pirmą darbo dieną?
– Taip, nes teko gaivinti vyrą, kuris sunkiai nukentėjo – buvo užpiltas žemėmis tvarkant kelią. Tokia buvo darbo pradžia, bet apskritai sunkių atvejų pasitaiko daug, o įprasti prie to nelengva.
– Nuo ko priklauso, ramus ar sudėtingas bus budėjimas Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, ypač naktinis?
– Turbūt nuo daugelio dalykų. Pavyzdžiui, nuo… mėnulio – pilnaties. Tada dažniausiai visiems svaigsta galva, su širdimi negerumai prasideda. Kovo pabaigoje, kai mėnulio fazė sutapo su laiko pakeitimu, pasijuto antplūdis pacientų, turinčių kraujagyslių problemų. Jei per naktį į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvyko šeši ligoniai – tai buvo ramus budėjimas. Bet pasitaiko ir dvylika, ir dar daugiau.
Teko budėti Naujųjų metų naktį pasitinkant 2017-uosius. Budėjimas prasidėjo ramiai. Tada vidurnaktį pavyko visiems kartu išeiti į kiemą pasigrožėti fejerverkais. Dar po 10 minučių gavome greitosios pranešimą, kad atvežamas ligonis, kurį sunkiai sužalojo petarda. Ir tada darbai prasidėjo: jaunimas, muštynės, klubai… Pirmoji metų naktis buvo labai įtempta.
Labai jaučiasi, kada Alytuje sekmadieniais yra aukojamos šv. mišios.
– Kodėl?
– Nes greitoji atveža bažnyčioje sunegalavusius ar nualpusius žmones. Turbūt dar nebuvo tokio sekmadienio, kad neatvežtų paciento iš bažnyčios.
– Ar kada žiūrite populiarius TV serialus apie medikų darbą ir kiek jie turi bendra su realybe?
– Pasižiūriu „Rezidentus“. Jis su humoru pasakoja apie medikų kasdienybę. Iš tikrųjų visko būna ir gyvenime. Labai daug priklauso nuo kolektyvo. Nors mes dirbame labai intensyviai, tačiau ir pajuokaujame.
– Ar dažnai sulaukiate padėkų?
– Tikrai taip. Labai nuoširdžių žodžių pasako, nusišypso, būna, kad gauname ir gėlių, kurios priėmimo skyriuje ne tik mus džiugina savo žiedais, bet ir pačius pacientus. Dažnai padėkoja vienišų pagyvenusių žmonių artimieji, vaikai pasako „ačiū“, kad rūpinomės jų tėvais, kurie buvo atvežti į skyrių.
– Turbūt visi medikai, tiek gydytojai, tiek slaugytojos, jų padėjėjai, turėtų savo darbą dirbti jei ne iš pašaukimo, tai bent iš vidinio supratimo, kad jie tai gali daryti. Kaip manote, koks procentas medicinoje yra atsitiktinių žmonių?
– Manau, kad dauguma vis dėlto yra dirbančių iš pašaukimo. Bet tai ir puikiai matyti tiek kolegoms, tiek pacientams. Nesuklysi vertindamas, kuris domisi savo darbu, o kuris tik ranka numoja – ai, čia ne mano ligonis. Kiekvienas pacientas jaučia, ar sesutė, kuri prie jo lovos priėjo, mėgsta savo darbą, ar laukia, kol baigsis budėjimo valandos.