Dantų netekimas – problema, neapsiribojanti vien estetine šypsenos išvaizda. Ji taip pat turi reikšmingą poveikį viso organizmo sveikatai ir gyvenimo kokybei. Kokios yra dantų netekimo priežastys, galimos pasekmės ir kodėl jų atkūrimas toks svarbus?
Dantų praradimas – ne tik vyresnio amžiaus žmonių problema
Dantų netekti gali bet kokio amžiaus žmonės. „Nors dažnai manoma, kad ši problema būdinga tik vyresniems asmenims, tai nėra tiesa. Jauniausias pacientas, kuriam teko pašalinti visus dantis, buvo vos 22 metų.“ Netinkama burnos higiena, žalingi įpročiai ar traumos gali nulemti dantų praradimą dar jaunystėje. Vis dėlto, pasak burnos chirurgo, atsakingai rūpinantis dantimis, įmanoma juos išsaugoti visą gyvenimą. „Gamta sukūrė dantis taip, kad jie tarnautų visą gyvenimą, tačiau tai priklauso nuo žmogaus pastangų“, – pasakoja odontologijos klinikos „32:Balti“ burnos chirurgas medicinos mokslų daktaras Mindaugas Pranskūnas.
Kodėl netenkame dantų
„Pagrindinė dantų praradimo priežastis – netinkama burnos priežiūra,“ – pabrėžia gydytojas. Nors daugelis dėl prastos dantų būklės linkę kaltinti genetiką, moksliniais tyrimais įrodyta, kad dantų sveikatą labiausiai lemia mūsų kasdieniai įpročiai, mityba bei gyvenimo būdas. Dantų netekimo priežastimi gali tapti ir įvairios traumos, pavyzdžiui, dantų lūžiai ar nuskilimai. Dantų netekimas dažnai susijęs su periodonto ligomis – uždegiminėmis būklėmis, pažeidžiančiomis dantų atraminius audinius.
Dantų atkūrimo svarba
Neatkūrus prarastų dantų, organizme prasideda neigiami pokyčiai. „Tai galima palyginti su netvarkingu automobiliu – jei viena dalis neveikia, kenčia visa sistema“, – sako dr. M. Pranskūnas. Dažniausios dantų netekimo pasekmės:
Kramtymo raumenų disbalansas. Netekęs dantų, žmogus dažnai kramto tik viena puse, o tai sukelia raumenų disbalansą ir sąkandžio pakitimus.
Sąnario problemos. Dėl neteisingų dantų kontaktų ir neteisingos raumenų apkrovos gali atsirasti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai, migreniniai skausmai, spengimas ausyse, pablogėti miego ir bendra gyvenimo kokybė.
Kaimyninių dantų judėjimas. Gretimi dantys pradeda krypti į prarasto danties vietą, o tai išbalansuoja taisyklingą sąkandį.
Estetiniai pokyčiai. Netekus dantų, minkštieji audiniai praranda atramą, todėl ryškėja raukšlės, deformuojasi veidas.
Požiūris į dantų atkūrimą skiriasi
„Tyrimų duomenimis, aukštesnį išsilavinimą turintys žmonės labiau suvokia dantų atkūrimo svarbą ir siekia kuo greičiau pašalinti defektus“, – pastebi gydytojas. Tuo tarpu mažiau išsilavinę žmonės dažnai turi kitus prioritetus ir dantų atkūrimą atideda ilgam laikui.
Pasak dr. M. Pranskūno, visi žmonės siekia turėti gražius priekinius dantis, tuo tarpu gydytojams odontologams svarbiausias – stabilus sukandimas, kurį užtikrina šoniniai dantys. „Kai kurie pacientai klaidingai mano, kad šoniniai dantys nėra reikalingi. Deja, jų netekus, nukenčia ir priekiniai dantys – jie plečiasi, tarsi vėduoklė pasisuka kampu, tarp jų atsiranda tarpai. Keičiasi ne tik dantų padėtis, bet ir šypsenos estetika. Deja, neretai kreipiamasi tik tada, kai šypsenos pokyčiai tampa akivaizdūs, tačiau sutvarkyti išjudėjusius dantis jau yra gerokai sudėtingiau“, – sako pašnekovas.
Gydytojo teigimu, dažna priežastis, dėl kurios žmonės delsia atkurti prarastus dantis – didelė baimė. „Daugeliui pacientų baimė yra pagrindinė priežastis, dėl kurios jie atidėlioja gydymą, tačiau šiuolaikinės technologijos ir tinkamas specialisto požiūris leidžia užtikrinti malonią gydymo patirtį“. Įdomu tai, kad baimę įveikę pacientai po dantų atkūrimo ima atsakingai jais rūpintis ir reguliariai lankosi pas tą patį odontologą. „Man teko dirbti ir kituose miestuose, tad iki šiol pacientai atvyksta pas mane į Vilnių iš Kauno ar Panevėžio – jie vertina teigiamą patirtį“, – dalijasi burnos chirurgas.
Neatkūrus dantų kyla rimtų problemų
Pašnekovo teigimu, netekus dantų, blogėja ne tik burnos sveikata, bet ir bendra organizmo būklė. Prastėjant kramtymui, gali atsirasti virškinimo problemų, sutrinka medžiagų įsisavinimas žarnyne, silpsta imunitetas. Besikeičianti dantų pozicija lemia sąkandžio disbalansą ir raumenų įtampą. Trūkstant priekinių dantų gali sutrikti tam tikrų garsų formavimas, todėl kalba tampa neaiški, imama švepluoti. Sumažėja ir pasitikėjimas savimi, jaučiamasi nekomfortabiliai, vengiama bendrauti, šypsotis, sutrinka socialinės funkcijos.
Kalbėdamas apie tai, per kiek laiko rekomenduojama atkurti prarastus dantis, gydytojas pataria nedelsti: „Jeigu dantį pašalinti būtina, geriausia jį iš karto ir atkurti. Vienmomentė implantacija leidžia išlaikyti natūralius minkštuosius audinius ir užtikrinti geriausią estetinį rezultatą.“
Jeigu dėl kokių nors priežasčių vienmomentės implantacijos atlikti negalima, po maždaug 3 mėn., sugijus pašalinto danties vietai, gali būti atliekamas atidėtas implantavimas. Tačiau gyjant kaului keičiasi ir minkštųjų audinių kontūras ir jų atkūrimas yra sudėtingesnis. Nors ir šiuo atveju galima pasiekti puikių estetinių rezultatų, tai dažnai užtrunka ilgiau ir kainuoja brangiau. Pasak gydytojo, po danties praradimo kaulas pradeda tirpti, maždaug po pusmečio jo nykimas pasiekia piką, todėl atidėjus dantų atkūrimą ilgesniam laikui, gydymas tampa žymiai sudėtingesnis.
Kaip užtikrinti ilgalaikį rezultatą
Atkūrus dantis, būtina laikytis tinkamos higienos. „Tinkama burnos higiena ir reguliarūs vizitai pas odontologą – ilgaamžio rezultato pagrindas“, – pabrėžia dr. M. Pranskūnas. Pasak gydytojo, atsakingai prižiūrimi atkurti dantys gali tarnauti ilgus dešimtmečius ar net visą gyvenimą.
Burnos chirurgas dar kartą atkreipia dėmesį, kad dantų netekimas – tai ne tik estetinė, bet ir sveikatos problema, kurią labai svarbu spręsti laiku. Anot dr. M. Pranskūno, tinkamai atkurti dantys ne tik grąžina šypseną, bet ir užtikrina geresnę savijautą ir gyvenimo kokybę. „Kuo greičiau kreipsitės, tuo paprastesnio gydymo ir natūralesnio rezultato galėsite tikėtis“, – baigdamas pokalbį sako specialistas, kviesdamas pasirūpinti savo dantų sveikata, nelaukiant rimtesnių pasekmių.