Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Muskato riešutas: prieštaringų savybių dermė

2011-04-27 23:59:14

Muskato riešutas (sanskritu – jaiphal) – tai tropinio medžio Myristica fragrans vaisiaus branduolys. Prieskonis yra gaižaus ir aštraus skonio, ramina, stiprina lytinį potraukį. Jis populiarus tarp viso pasaulio virėjų.

Persų mokslininkas ir gydytojas Avicena siūlė vartoti muskatą kosėjant krauju, esant pleuritui, žarnyno opoms.

Romėnai retsykiais iki jų atkeliaudavusį muskatą naudojo smilkymui - patalpų orui taurinti ir valyti. Iš susmulkinto muskato ir ghi buvo daromas tepalas masažams nuo paralyžiaus, reumato ar niežų (kaip antiparazitinė priemonė).

Pirmąjame mūsų eros amžiuje Plinijus kalba apie muskatus, kaip dangiško kvapo medžio riešutus.

Senovėje muskato riešutas buvo be galo vertinamas. Iki 19 a. jis augo vienintelėje pasaulio vietoje -  Molukų  salyne Indonezijoje.   Iš pirklių, atgabenusių šį egzotinį riešutą į Europą, jis būdavo išgraibstomas, ir nuo 12 a. tapo madingas visoje Europoje. Tuo laiku jis buvo be galo brangus.  Svaras muskato riešuto kainavo kaip penkios šešios karvės.

Kad išsaugotų aukštą prieskonių kainą, Naujosios Gvinėjos, Molukų salų, kolonistai siųsdavo prievaizdus su lazdomis  saugoti, kad kur nors netyčia neišaugtų koks nors „neplanuotas“ medis. Jei čiabuvis savavališkai pasodindavo muskato riešuto medį, jam grėsdavo mirties bausmė. Tačiau muskato medį daugindavo paukščiai, dėl to čiabuviai būdavo baudžiami nekalti.

Muskato riešutas
Žilvino Užkuraičio nuotr.

1769 metais prancūzai nusprendė padaryti galą aukštoms muskato riešuto kainoms: jie surengė karinę jūrų ekspediciją. Jos dalyviams pavyko slapta išsivežti jaunų medelių ir sudaigintų sėklų iš olandų kolonizuotų vietovių. Ir nors olandai bandė pavyti prancūzus,  laimei, nesėkmingai, ir muskato riešutas sėkmingai paplito visame pasaulyje.

Renesansinės epochos Žygimanto Augusto dvaras neatsiliko ir prieskonių srityje – 1545 metų sąskaitų knygose įrašyta, kad kas mėnesį jo virtuvėje būdavo sunaudojama po svarą muskatų.

Dabar muskatai auginami Vakarų Indijoje, Indonezijoje, Malaizijoje ir Šri Lankoje.

Vartojimo ypatumai

Muskato riešutas vartojamas tarkuotas saldiems, aštriems patiekalams: pyragams, pudingams, sūriams, sriuboms su pomidorais, žirniais, pupelėmis. Tinka su kopūstais, špinatais, brokoliais, baklažanais. Labai dera su keptomis ar virtomis bulvėmis, špinatais ir žieminiais moliūgais.

Riešutą geriausiai laikyti natūralų ir tarkuoti tiesiai į patiekalą. Šviežiai tarkuoto muskato skonis ir aromatas stipresnis nei smulkintų ir ilgai laikomų muskatų. Maltas muskatas turbūt greičiausiai iš visų prieskonių praranda savo aromatą.

Muskato riešuto skonis kaitinant tampa labai nemalonus, o aromatas visiškai išgaruoja, taigi muskato riešutą geriausiai dėti pačioje patiekalo ruošimo pabaigoje, tarkuojant jį tiesiai į patiekalą.

Visą muskatą laikykime atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių sandariuose induose.

Atsargiai – neperdozuokite

Muskatas yra nuodingas ir turi būti vartojamas saikingai: 1-2 žiupsnelius arba  pusę arbatinio šaukštelio vienam kartui, ir tik suaugusiesiems.   Vienu metu suvartojus 3-4 sumaltus riešutus, gali būti patiriamas narkotinis ir haliucinacijas sukeliantis poveikis, gali smarkiai išberti ir net sutrikti širdies veikla.

Besilaukiančioms moterims muskato riešutą taip pat reikėtų labai apriboti.

Muskato šalutinį poveikį sukelia Myristicin muskato eterinis aliejus. Perdozavimo poveikis pasireiškia maždaug po 36-48 valandų.  Nemalonūs šalutiniai poveikiai -  pagreitėjęs širdies ritmas, nuovargis, raudonis, burnos sausumas, vėmimas, karščiavimas,  pykinimas, pilvo spazmai, traukuliai, svaigulys, kūno skausmai, dehidratacija, vidurių užkietėjimas, nemiga, motorinių įgūdžių ir energijos stoka, nerišli kalba, traukuliai, pažeistos kepenys -   pasireiškia daug  anksčiau nei haliucinogeninis poveikis.

Ištikus haliucinacijoms, žmogui atrodo, jog jo kūnas padidėja iki  milžiniško ūgio, o galva remiasi  į debesis  ir jis gali bendrauti su dievais.  Šitą būseną (nulemia kultūrinis faktorius) pasiekia Malaizijos archipelago ir Pietų Amerikos indėnai. Europiečiams, amerikiečiams sutrinka nervų sistema, ištinka nuomaris ir vemiama. Po to patiriama euforija arba mirtis.

Sveikatinančios savybės

Ajurveda rekomenduoja muskato riešutą vartoti kaip širdį stiprinančią priemonę. Jei kankina nemiga, prieš miegą išgerkite stiklinę šilto pieno su trečdaliu šaukštelio malto muskato. Maltas muskato riešutas, sumaišytas su medumi, padės nusiraminti vaikams, kurie verkia naktimis be jokios svarbios priežasties.

Šis prieskonis gerina kepenų veiklą, skystina kraują ir tirpdo riebalus. Muskato riešute yra vitaminų A, B1, B2, B3, kalcio, magnio, fosforo, geležies.

Muskatas  yra kapha ir vata došas slopinanti medžio sėkla.  Jis padeda sumažinti stresą ir išsekimą, nerimą ir depresiją, traukulius, skausmą ir uždegimą. Ajurveda nusako muskato riešutą kaip maisto pasisavinimo, ypač plonajame žarnyne, aktyvatorių.

Muskato riešutas savyje suderina dvi, atrodytų, nesuderinamas savybes: tonizuoja ir ramina. Ramindamas galvos ar skrandžio skausmą, muskato riešutas tonizuoja kūną.

Dėl šių savybių Ajurvedos medicinoje riešutas yra naudojamas kaip organizmą stiprinanti priemonė,  taip pat skausmams malšinti bei nervams raminti. Riešutas vartojamas  gydant virškinamojo trakto ligas, nemigą, impotenciją ir priešlaikinį sėklos išsiveržimą.

Jei nuo viduriavimo vartosite ąžuolo žievę arba avietės lapus – gaižaus skonio augalus – viduriavimą greičiausiai pakeis vidurių užkietėjimas. Muskato riešutas kitaip sustabdo viduriavimą, prie viso to pagerindamas virškinimą ir žarnyno darbą. Šiuo atveju geriausiai sumaišyti pusę stiklinės jogurto arba rūgpienio su puse stiklinės vandens, įdėti 1/3 šaukštelio malto imbiero ir tiek pat malto muskato riešuto ir išgerti.

Kitas būdas – suvalgyti sutrintą bananą, sumaišius jį su trečdaliu šaukštelio malto muskato riešuto.

Muskatui priskiriama ir afrodiziako šlovė.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų