Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Socialinė fobija – dėl per didelio laimės hormono išsiskyrimo?

vlmedicina.lt | 2015-08-12 14:00:20

Paradoksalu, bet šiais komunikacijų laikais, kai vienas kitą pasiekti galime bet kada ir bet kur, daugėja socialinių sutrikimų. Socialinis nerimas, baimė, diskomfortas lydi vis daugiau ir daugiau žmonių. Kuo tai pasireiškia? Jauduliu, sutrikimu, sumišimu, karščio išpylimu, drebėjimu, oro trūkumu, netgi panika ir kitais baimės “simptomais”, kai reikia būti tarp kitų žmonių. Ypač nepažįstamų.

Socialinė fobija
© Fotolia.com

Upsalos universitete atliktu tyrimu siekta išsiaiškinti, kokios yra socialinių fobijų šaknys – pokyčiai nervų sistemoje. Pasirodo, paslaptis gali glūdėti serotonine, neurotransmiteryje, kurio trūkumas sietas su daugybe psichinių sutrikimų, ne tik su sociofobija. Tai ir generalizuotu nerimo sutrikimu, depresija, bipoliniu afektiniu sutrikimu, panikos atakomis ir t. t. Vis dėlto socialinę fobiją dažnai patiriančių asmenų centrinėje nervų sistemoje to serotonino (dar dažnai vadinamo laimės hormonu) esti per daug. Štai iš kur atsiranda nerimas, pyktis ir su jais susiję kūno pokyčiai, patekus į socialinę situaciją ar aplinką.

Tyrimo vadovas daktaras Tomas Furmark teigia, kad jų tyrimas leidžia giliau pažvelgti į serotonino sąsają su socialine fobija ir įvertinti tai iš naujo.

Tyrimo metu išsiaiškinta ir tai, kad daugelis socialinę fobiją patiriančiųjų pirmuosius simptomus pastebėjo dar iki 18 metų. Ši grupė dažniau sirgo ir kitais nerimo sutrikimais, depresija nei tie, kuriuos simptomai aplankė vėlesniame amžiuje. Anksčiau socialinę fobiją pajutusių žmonių depresija sunkiau pasiduodavo medikamentiniam ir nemedikamentiniam gydymui.

Kadangi visi sutrikimai glaudžiai susiję ir ryškiausiai pastebimi per depresijos prizmę, tiek socialinė fobija, tiek lydimieji reiškiniai gydomi serotonino koncentraciją didinančiais preparatais. Tam, kad serotonino koncentracija būtų atkurta į pradinį lygį ir žmogus jaustųsi geriau.

Tačiau ar tikrai serotoninas padeda sergantiesiems socialine fobija? Ar tik jis nesuaktyvina nerimo, patiriamo socialinėse situacijose?

Tam, kad tai išsiaiškintų, mokslininkai atliko tyrimus su nuo socialinės fobijos kenčiančiais savanoriais. Specialiais metodais buvo matuojama serotonino koncentracija smegenyse.

Paaiškėjo, kad socialinio nerimo kamuojami pacientai šio neurotransmiterio turėjo ženkliai daugiau nei socialine fobija nesergantys žmonės. Tai pagilina iki šiol turėtas žinias, kad pacientų, turinčių socialinę fobiją, tam tikrų smegenų regionų aktyvumas per didelis. Pasirodo, tą aktyvumą gali apibrėžti didesnė serotonino koncentracija.

Kur visa tai veda? Reikia permąstyti dėl medikamentų, kuriais gydoma socialinė fobija.

Šaltinis:

Frick A, Åhs F, Engman J, et al. Serotonin Synthesis and Reuptake in Social Anxiety Disorder: A Positron Emission Tomography Study. JAMA Psychiatry. 2015.


 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų