Jau sulaukėme spanguolių meto. Jos kukliai raudonuoja turgaus prekiautojų krepšeliuose ar mėgaujasi laisve ant minkštutėlių samanų patalų pelkėse. Uogos įvairios: didelės, mažos, tamsiai rausvos - kartais net iki juodumo, kitos blyškios, tik vos vos raustelėjusios. Kad ir kokios būtų, vis tiek verta jų prisirinkti ar nusipirkti. Spanguolė sau nereikli, o jūsų ji niekada neapvils. Tai - pačių laumių dovana. Iš tiesų, juk beveik niekas nesilanko tose vietose, kur auga spanguolės.
Ko turtingos ir kuo naudingos šios uogos?
Apie spanguoles, kaip naudingas uogas, žmonės žinojo jau seniai. Jomis gydydavo peršalimo ligas, dezinfekuodavo žaizdas, gydydavo skorbutą. Laikui bėgant buvo atrasta vis daugiau spanguolių gydomųjų savybių.
Spanguolėse yra organinių rūgščių, fruktozės, gliukozės, pektinų, vitaminų P, B1, B2, B6, C, PP, įvairių mineralinių medžiagų - kalio, kalcio, cinko, vario, stroncio, fosforo, geležies, aliuminio, boro, mangano, nikelio - viso 25 cheminiai elementai. Kadangi žmogaus organizmas gerai pasisavina spanguolėse esančias mineralines medžiagas, jas naudinga vartoti nuolat, saikingais kiekiais.
Spanguolių sultys - tai vaistas, stabdantis kai kurių rūšių akmenų susidarymą inkstuose, gydo nuo infekcinių šlapimo pūslės susirgimų. Pektinai, kurių daug didelėse spanguolių uogose, turi antibakterinių savybių, naudingi virškinamojo trakto, skrandžio ligoms gydyti. Chlorageno ir neochlorageno rūgštys stiprina kapiliarus, mažina uždegiminius procesus, skatina šlapimo bei tulžies išsiskyrimą. Spanguolės puikiai varanti šlapimą priemonė, tačiau nešalina iš organizmo kalio, kuris stiprina kraujagysles.
Šios uogos rekomenduojamos ir vyresnio amžiaus žmonėms, kadangi turi daug flavonoidų ir polifenolių, kurie mažina vadinamojo blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, padeda apsaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, lėtina aterosklerozę.
Dar viena naudinga savybė - unikali spanguolėse esanti medžiaga stabdo dantenų ligas, trukdo bakterijoms prisitvirtinti burnos ertmėje. Taip pat yra teigiama, kad spanguolėse esančios veikliosios medžiagos padeda slopinti auglių vystymąsi.
Kvarcetinas, rutinas bei kiti flavanoidai veikia kaip antioksidantai, todėl šias uogas patariama valgyti ir patiriantiems stresą - mat dėl jo sutrinka natūrali antioksidantų gamyba žmogaus organizme.
Dėl citrinos rūgšties poveikio spanguoles su medumi galima vartoti gydant peršalimą, anginą, reumatą. Uogos ir sultys padeda greičiau atgauti jėgas po įvairių ligų, gerina apetitą. Spanguolės naudingos žmonėms sergantiems mažakraujyste. Dėka sudėtingo ir įvairaus biologiškai aktyvių medžiagų komplekso spanguolės gerina fizinį bei protinį aktyvumą, gaivina, tonizuoja. Šiltos vonios paruoštos iš spanguolių stiebų ir lapų nuoviro puikus vaistas gydantis reumatą, mažina druskų sankaupas, šalina toksinus.
Spanguolės netinka sergantiesiems skrandžio, dvylikapirštės žarnos opalige, taip pat kepenų ligomis. Tad tokiems žmonėms reikėtų atsargiau vartoti trintas spanguoles ar grynas jų sultis.
Išbandykite!
Nuo mažakraujystės. Imti po vieną stiklinę spanguolių ir morkų sulčių, jomis užpilti stiklinę medaus, mediniu šaukštu gerai viską išmaišyti, supilti į tamsaus stiklo indą, laikyti šaldytuve, gerti po šaukštą keturis kartus per dieną.
Organizmą stiprinantis gėrimas.Emaliuotame inde spanguoles užpilti karštu vandeniu, kad vos apsemtų, truputį dar pakaitinti (neužvirti!), sugrūsti mediniu grūstuvu, išsunkti. Išspaudų niekada neišmesti, dar negausiai užpilti vandeniu, išsunkti, supilti į vieną indą. Skaninti medumi ir gerti po pusę stiklinės tris kartus per dieną.
Neturintiems laiko nebūtina vargti ruošiant gėrimus, valgykite sveikas uogas, užsikąsdami trupučiu medaus - tiks. Jei esate alergiški medui ar šiaip vargina alergija, valgyti spanguoles (be medaus!) jums tiesiog būtina.
Spanguolių saldainiai. Gražias uogas atrinkti, apšlakstyti plaktu kiaušinio baltymu, volioti cukraus pudroje, džiovinti ant sviestinio popieriaus. Kai apdžiūsta - pakartoti.
Karotininis marmeladas. Imti 2-3 kilogramus tarkuotų morkų, sumaišyti su 1 kg trintų spanguolių, vandens nepilti, virti ant lengvos ugnies, nuolat maišant, kol gerai suvirs. Tada pertrinti per metalinį sietelį, pridėti 0,5-1 kg cukraus (prieš tai cukrų geriau išlydyti kitame inde), gerai išmaišyti, dar pakaitinti ant ugnies ir iš karto sukrėsti į karštus sterilius stiklainius.
Tyrės galima ir nekošti per metalinį sietelį. Tada daromi saldainiai. Tyrę su daugiau cukraus ilgiau pavirti, šiek tiek atvėsinti, sukrėsti ant geru aliejumi patepto sviestinio popieriaus ir džiovinti. Paskui saldainius supjaustyti kvadratėliais - juose nebus nei dažiklių, nei konservantų, nei dar ko nors nepageidaujama.