Specifinis genetinis žymuo, randamas užsikrėtusiųjų Laimo liga organizme, gali nulemti naujų ligos diagnozavimo būdų atradimą, – praneša healthday.com.
Tyrėjai iš Kalifornijos universiteto, San Francisko ir Johns Hopkins medicinos mokyklos Baltimorėje pastebėjo, kad užsikrėtusių Laimo liga žmonių baltosiose kraujo ląstelėse galima aptikti specifinį genetinį žymenį.
Kasmet JAV ligų kontrolės ir prevencijos centruose (The U.S. Centers for Disease Control and Prevention) užregistruojama apie 30 tūkst. Laimo ligos atvejų, tačiau ne ką mažiau jų yra nenustatoma. „Naudojant tikslesnius tyrimus, pacientų, kuriems diagnozuotume Laimo ligą, būtų net 10 kartų daugiau“, – sako tyrėjai.
Laimo liga (Laimo boreliozė) – tai infekcinis susirgimas, sukeliamas borelijų (Borrelia burgdorferi, B. garinii, B. afzelii ir kt.), kurias perneša Ixodes ricinus ir Ixodes persulcatus erkės. Siurbdama kraują, erkė į žaizdą suleidžia skysčius, kuriuose yra šių bakterijų.
Būdingiausias pirmosios ligos stadijos požymis yra migruojanti eritema – didesnis nei 5 cm, besiplečiantis paraudimas, atsirandantis erkės įkandimo vietoje, dažniausiai praėjus 1-4 savaitėms po įsisiurbimo. Tuo remiantis ir patvirtinama ligos diagnozė. Kai kuriems ligoniams susirgimo pradžioje pakyla temperatūra, pasireiškia bendro pobūdžio negalavimų – silpnumas, galvos skausmas. Antroji ligos stadija – tai neurologinių ir širdies sutrikimų stadija, pasireiškianti praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po eritemos atsiradimo. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, miego sutrikimu, atminties susilpnėjimu, galvos svaigimu, skausmu ausyje, pasireiškia migruojantys sąnarių, raumenų skausmai. Trečiosios stadijos metu vystosi lėtinis įvairių audinių pažeidimas, pvz., širdies raumens pakenkimas, galintis lemti staigią mirtį.
„Būtent ankstyva diagnostika lemia gydymo efektyvumą ir padeda išvengti ligos komplikacijų“, - teigia mokslininkai.
Paskyrus antibiotikų, dauguma žmonių greitai pasveiksta, tačiau iki 20 proc. pacientų liga nesustoja pirmoje stadijoje ir atsiranda liekamųjų reiškinių.
Neseniai atliktas tyrimas yra pirmasis, kuris atskleidžia, kad užsikrėtusiųjų kraujyje, net jeigu jie vartojo vaistus, dėl pasikeitusios genų raiškos dar bent 3 savaites galima rasti specifinius žymenis.
Žinoma, dar reikalingi išsamesni tyrimai, tačiau tai yra žingsnis greitesnės diagnostikos, efektyvesnio gydymo ir ligos sukeltų komplikacijų išvengimo link.