Seimo Sveikatos reikalų komitetas svarstė visuomenei daug susirūpinimo keliantį sergamumo ir skiepijimo nuo pavojingos meningokokinės infekcijos klausimą. Komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė informavo, kad komitetui pranešta apie daugiau kaip 15000 asmenų pasirašytą peticiją, raginančią kuo skubiau spręsti šią aktualią problemą.
Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į komiteto pirmininkės D.Mikutienės kreipimąsi dėl meningokoko infekcijos vakcinų kompensavimo, pateikė informaciją dėl vakcinos nuo B tipo meningokoko infekcijos (B_MIV) įtraukimo į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (skiepijimų kalendorius).
Komiteto nariai, išklausę valstybės institucijų, medikų ir kitų suinteresuotų atstovų argumentų, Sveikatos apsaugos ministerijai pavedė parengti ir kitą savaitę komitetui pateikti konkrečius siūlymus dėl galimybės greitai spręsti vakcinų pirkimo klausimą mažesnėmis kainomis, kad tėvai galėtų pigiau įsigyti vakcinas jau artimiausiu metu, taip pat dėl skiepų nuo meningokoko infekcijos įtraukimo į skiepijimų kalendorių, vakcinų įsigijimo kompensavimo mechanizmo ir kt.
Komitetui pateiktame Sveikatos apsaugos ministerijos rašte teigiama, kad B_MIV įtraukimas į skiepijimų kalendorių bus svarstomas artimiausiu metu. Šiuo metu laukiama nepriklausomų ekspertų grupės išvadų, o jas gavus, numatoma surengti Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014–2018 metų programos koordinavimo tarybos posėdį dėl skiepijimo nuo šios infekcijos tolimesnės strategijos.
Specialistai atkreipė komiteto narių dėmesį, kad B_MIV apsaugo tik nuo B tipo meningokokinės infekcijos, tačiau neapsaugo nuo kitų tipų sukeliamų šios infekcijos formų. Aptariama vakcina yra palyginti nauja, ir šiuo metu į savo nacionalinį vaikų skiepijimo kalendorių ją yra įtraukusi tik Jungtinė Karalystė. Tarptautinės sveikatos organizacijos rekomendacijų dėl šių skiepijimų strategijos dar nėra paskelbusios.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, siekiant mažinti šios infekcijos keliamą pavojų, reikėtų skiepyti didžiausią rizikos grupę, t. y. į Lietuvos skiepijimų kalendorių turėtų būti įtraukiami skiepijimai kūdikiams iki 1 metų amžiaus. Valstybinės ligonių kasos vertinimu, jei B_MIV būtų įtraukta į skiepijimų kalendorių ir perkama centralizuotai, atsižvelgus į vakcinų rinkos kainas ir į vidutinį metinį vienos amžiaus grupės vaikų skaičių, preliminarus lėšų poreikis būtų 7,9 mln. eurų per metus.
Posėdyje dalyvavęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas sakė, kad tėvai, suvokdami didžiulį šios infekcijos pavojų ir kol kas negaudami valstybės paramos, vaikus skiepija savomis lėšomis. Jo teigimu, 2014 m. savo lėšomis buvo paskiepyti 300 vaikų, 2015 m. – daugiau nei 1000 ir pageidaujančių skiepytis skaičius nemažėja.
Vakcinos gamintojų atstovas (šiuo metu vakciną gamina tik viena įmonė) teigė, kad organizuotai vakcina sveikatos priežiūros įstaigas galėtų pasiekti praėjus metams nuo sutarties pasirašymo. Šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigos vakcinas perka individuliai, todėl kainos yra didesnės, o įstaigų įkainiai labai skiriasi (nuo maždaug 100 Eur valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose iki 180 Eur privačiose).
Europos Sąjungoje sergamumas meningokokinės infekcijos formomis 2014 m. didžiausias buvo Lietuvoje, Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje. ES 2014 m. iš viso registruoti 2873 atvejai, iš jų 1561 – sukelti B tipo meningokoko. Lietuvoje fiksuotas – 71 invazinės meningokoko infekcijos atvejis, iš jų – 31 sukeltas B tipo meningokoko.