Traškialapiai kopūstai Lietuvoje prieinami kiekvienam. Juos auginame savo daržuose, perkame parduotuvėse. Iš jų gaminame įvairiausius patiekalus, nes kopūstai ne tik pigūs, bet ir naudingi sveikatai. Be to, jais galime mėgautis ištisus metus: vasarą – šviežiais, žiemą – raugintais ar marinuotais.
Kopūstuose yra fitoncidų, naikinančių kai kurias ligas sukeliančias bakterijas, taip pat ši daržovė yra puikus vaistas nuo opaligės. Kopūstuose yra daug tartrono rūgšties, kuri neleidžia iš angliavandenių susidaryti riebalams, todėl juos vartoti rekomenduojama antsvorio turintiems žmonėms. Kasdien jų patariama suvalgyti po 300 gramų. Šios daržovės rekomenduojamos ir sergantiems skrandžio, žarnyno bei kaulų sistemos ligomis. Valgant kopūstus, greičiau praeina protinis ir fizinis nuovargis, vaikai ir paaugliai geriau auga ir vystosi.
Sandėliuose arba rūsiuose gūžinius kopūstus laikykite atskirai nuo kitų daržovių. Išdėliokite juos ant grindų vėsioje patalpoje, kad viena gūžė neliestų kitos. Valydamos palikite 5–6 žalius lapus – jie apsaugos gūžę nuo mikroorganizmų, taip pat padės išsaugoti šviežią ištisą žiemą. Kopūstų kotą palikite 3 cm ilgio. Raudongūžius kopūstus laikykite tamsioje vietoje, nes kitaip jie pajuoduos ir apkars. O su žiediniais kopūstais elkitės atvirkščiai: jų nelaikykite šviesoje, mat taip daržovės labai greitai papilkės ir suges.
Kopūstų pyragas
500 g kopūstų, 250 ml majonezo, 200 ml grietinės, 2 šaukštai miltų, 0,25 šaukštelio gesintos sodos, 4 kiaušiniai, sviesto, druskos, juodųjų pipirų, džiūvėsėlių.
Kopūstus susmulkinkite ir patroškinkite uždengtame inde, kol suminkštės. Pabarstykite druska ir pipirais. Kiaušinius kietai išvirkite, nulupkite, supjaustykite ir sumaišykite su kopūstais. Gerai sumaišykite majonezą, grietinę, miltus ir gesintą sodą. Kepimo formą ištepkite sviestu ir pabarstykite džiūvėsėliais. Ant formos dugno iškrėskite 2–3 šaukštus majonezo tešlos ir išlyginkite paviršių. Tada dėkite 3–4 šaukštus kopūstų su kiaušiniais, išlyginkite paviršių. Toliau sluoksniuokite majonezo tešlą su kopūstais. Paskutinis sluoksnis turi būti majonezo tešlos. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių temperatūros ir kepkite pyragą 25–30 minučių.
Rauginti kopūstai
1 vidutinio dydžio kopūsto galva, 2 morkos, 1 sauja spanguolių (šviežių arba šaldytų), 3 šaukštai kmynų, 1 l vandens, 2 šaukštai druskos, 2 šaukštai cukraus, 100 g acto, 100 g aliejaus.
Kopūstus supjaustykite smulkiomis juostelėmis, morkas sutarkuokite burokine tarka. Sumaišykite. Suberkite spanguoles ir kmynus. Vandenyje ištirpinkite druską bei cukrų, supilkite aliejų, actą, pamaišykite ir užvirinkite. Verdančiu skysčiu užpilkite kopūstus ir gerai išmaišykite. Uždenkite ir palikite vėsioje vietoje. Beje, nepamirškite, kad kopūstams raugti geriausias metas – mėnulio jaunatis.
Šviežių kopūstų kotletai
1 nedidelis kopūstas, 2 šaukštai krakmolo, 2 šaukštai džiūvėsėlių, 200 g faršo, 1 svogūnas, 4–6 skiltelės česnako, 1 kaušinis, druskos, pipirų
Kopūstą apvirkite10–15 min., tada sutarkuokite burokine tarka. Atsiradusias sultis nusunkite, kad masė nebūtų per šlapia. Sudėkite faršą, smulkiai pjaustytą svogūną,
česnakus, džiūvėsėlius, krakmolą, kiaušinį, prieskonius. Viską išmaišykite. Įkaitinkite aliejų, suformuokite kotletukus, apvoliokite džiūvėsėliuose ir kepkite.
Raugintų kopūstų sriuba
2 dideli svogūnai, 3 skiltelės česnakų, 3 šaukštai aliejaus, 300 g kiaulienos faršo, 2 šaukštai pomidorų padažo, 1 šaukštas saldžiosios maltos paprikos, 400 g raugintų kopūstų, 1,5 l vištienos sultinio, druskos, kmynų, maltos aitriosios paprikos, 200 g varškės su česnakais, petražolių
Svogūnus ir česnaką nulupkite ir supjaustykite kubeliais. Suberkite juos į keptuvę su įkaitintu aliejumi ir troškinkite, kol jie taps skaidrūs. Tada sukrėskite maltą mėsą ir maišydami kepkite. Dar pridėkite pomidorų pastos, saldžiųjų pipirų, išmaišykite ir perkelkite į puodą. Kartu sudėkite smulkiai pjaustytus raugintus kopūstus, supilkite vištienos sultinį. Paskaninkite druska, aitriosiomis paprikomis ir kmynais. Puodą uždenkite ir virkite apie 15 minučių ant silpnos ugnies. Sriubą išpilstykite į lėkštes ar puodelius, į kiekvieną lėkštę įdėkite po šaukštelį išmaišytos varškės. Ant viršaus užbarstykite smulkintų petražolių. Prie raugintų kopūstų sriubos labiausiai tinka juoda duona.