Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Stevija – natūrali alternatyva cukrui(3)

Parengė Žilvinas Užkuraitis | Šaltinis: vlmedicina | 2011-11-09 23:28:37

Stevija (medaus žolė) (lot. Stevia rebaudiana),  kaip kultūrinis augalas, žinoma jau 1500 metų, nuo amžių buvo naudojama Paragvajaus kalnų Guarani genties indėnų.

Mokslininkas Antonijus Bertonis (1887) aprašė steviją ir pavadino chemiko Rebaudi garbei.

Stevija naudojama kaip alternatyva dirbtiniams saldikliams Japonijoje nuo 1954 metų. Stevija Japonijoje užima 50 proc. saldiklių rinkos.

Žilvino Užkuraičio nuotr.

Stevija – vienas iš vertingiausių augalų, leidžiantis išlaikyti aktyvų gyvenimo būdą iki žilos senatvės. Nuo 1997 metų Pentagonas šį augalą kaip papildą įtraukė į savo armijos valgiaraštį, o buvusioje Sovietų Sąjungoje jį augindavo politbiuro stalui.

Saldesnė už cukrų

Stevija 10-16 kartų saldesnė už cukrų. Saldumo paslaptis ta, kad jame yra steviozido, kuris saldesnis už cukrų 300 kartų, todėl jis laikomas idealiu cukraus pakaitalu tiek sveikiems žmonėms, tiek ir sergantiems diabetu, nutukimu, širdies ir kraujagyslių sutrikimais ir kitomis medžiagų apykaitos ligomis. Vienas arbatinis šaukštelis džiovintų ir sumaltų lapų atstoja stiklinę cukraus.

Stevijos skonis burnoje išlieka ilgiau nei cukraus.

Jos galima dėti į arbatą, kompotą, kepinius - į viską, kas saldinama. Augalas beveik neturi kalorijų. Ji gali augti mūsų šiltnamiuose ar namuose.

Stevijų lapai skinami anksti rytą, kai juose yra daugiausia saldaus glikozido.

Galima auginti patiems

Rudenį pjaunamas ir džiovinamas visas krūmelis. Sudžiūvusius lapus reikia nubraukti ir išrinkti visas mažas šakeles.

Kai praeina šalnų pavojus, vazonus galima išnešti į lauką. Stevija - kalnų augalas ir vėsaus oro nebijo.

Steviją galima įšaknydinti. Tereikia 4-5 cm ilgio pažastinį ūglį su viena ar dviem poromis lapų pamerkti į vandenį. Po poros savaičių pasirodys šaknelės.

Sudžiūvusius lapus galima sudėti į stiklainius arba dalį sumalti kavamale – žiemą bus galima vartoti tamsiai žalios spalvos labai saldžius miltelius, kurie nepraranda savo puikiųjų savybių ir karštame vandenyje.

Galima pasigaminti ir žalią kokteilį: plaktuvu suplakti dvi stiklines ananasų sulčių, supjaustytą bananą ir pusę šaukštelio stevijos miltelių.

Sveikatinančios savybės

Stevija beveik neturi kalorijų ir  yra laikoma daug sveikesne alternatyva nei kiti dirbtiniai saldikliai. Steviją palanku vartoti  sergant 2 tipo cukriniu diabetu, kraujo ligomis, stenokardija, išemine širdies liga, ateroskleroze,  ėduonimi,  parodontitu, virškinamojo trakto ligomis, vaikų alergine diateze, nutukimu, inkstų ligomis, hipertenzija, seborėja, dermatitu, egzema, esant spuogams. Ji gerina imunitetą, turi priešnavikinių savybių, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujuje, gerina medžiagų apykaitą. Teigiama, kad stevijos lapus dedant ant žaizdų nepalieka randų.

2006 m. Pasaulio sveikatos organizacija atliko išsamų naujausių eksperimentinių tyrimų vertinimą ir padarė išvadą, kad stevija daro teigiamą ilgalaikį poveikį pacientams,  sergantiems hipertenzija ir 2 tipo cukriniu diabetu.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų