Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Stiklinė pieno, kavos ar greipfrutas: kartu su vaistais šie produktai gali tapti pavojingais

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-09-02 00:02:26

Greipfrutai, pienas, kava ir arbata – įprasti produktai, kuriuos galima rasti bene kiekvieno šaldytuve ar virtuvės spintelėje. Tačiau žmonėms, kurie vartoja vaistus, į šių produktų naudojimą kasdieniame racione reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį. „Eurovaistinės“ farmacininkas Dainius Viederis pažymi, kad minėti produktai gali paveikti vaisto poveikio stiprumą, sulėtinti arba pagreitinti jo pasisavinimą ar padidinti nepageidaujamų reakcijų tikimybę. Ką reikėtų žinoti apie greipfrutų, pieno, kavos ir arbatos sąveiką su vaistais?

Greipfrutai. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Venkite greipfrutų

Vos viena stiklinė greipfrutų sulčių per dieną gali turėti įtakos vaistų pasisavinimui žmogaus organizme. Greipfrutų sėklų ekstraktas, dėl didesnės vaisių koncentracijos, paveikti medikamentus gali dar stipriau. Pasak vaistininko, greipfrutai ir jų sultys slopina pagrindinius fermentus, kurie dalyvauja vaistų pasisavinimo procese, o tai ir iššaukia sąveiką ir ne visada laukiamą reakciją.

„Atsižvelgiant į tai, kas vyksta su vaistu kepenyse, rezultatai gali būti skirtingi. Galima gauti nepakankamą vaisto poveikį, taip pat padidėja tikimybė, jog pasireikš nepageidaujami šalutiniai poveikiai, o ypatingai sunkiais atvejais – net apsinuodijimas“, – sako D. Viederis.

Didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti vartojantiems cholesterolį mažinančius ar širdies veiklą gerinančius vaistus. Geipfrutų ir dalies preparatų, kurie skirti minėtiems nusiskundimams gydyti, sąveika, gali sukelti stiprius raumenų skausmus ar net raumenų ir nervų sistemos ligas. Taip pat nerekomenduojama greipfrutų sulčių gerti kartu su kontraceptinėmis tabletėmis – jos tiesiog gali nesuveikti.

Pienas – tik po valandos

Vis dažniau kyla diskusijų dėl pieno vartojimo – ar pieną ir jo produktus vartoti išties yra sveika? Farmacininkas atkreipia dėmesį, jog, vartojant vaistus, šio baltymų šaltinio geriau vengti arba, išgėrus vaistų, padaryti bent valandos pertrauką.

„Pienas savo sudėtyje turi specifinių baltymų ir kalcio, dėl kurių galime negauti tokio vartojamų vaistų poveikio, tokio tikimės. Reikšminga yra ir tai, jog pienas gali sulėtinti ir pagreitinti vaisto pasisavinimo laiką“, – pažymi D. Viederis.

Geriau be kofeino

Su kava daugelis pradeda kiekvieną rytą, o kartais šio gėrimo pasimėgauja dar ir po pietų. Dauguma žmonių žino, kad kofeinas daro neigiamą poveikį miegui, gali padidinti kraujo spaudimą, todėl vengiama gerti kofeino turinčią kavą ar arbatą prieš miegą ar vartojant spaudimui mažinti skirtus vaistus. Farmacininko teigimu, tai ne vieninteliai pavojai – kofeino turintys produktai gali paveikti ir maisto papildų ar medikamentų nuo galvos skausmo pasisavinimą.

„Vartojant kofeino turinčių gėrimų kartu su maisto papildais ar tam tikrais vaistais, pavyzdžiui, aspirinu, atsiranda didelė tikimybė, jog preparatuose esančias medžiagas pasisavinsite daug prasčiau arba visai jų neteksite“, – perspėja vaistininkas.

Šalutinių poveikių rizika ypač išauga tada, kai pati vartojamų vaistų struktūrą panaši į kofeino, pavyzdžiui, geriant bronchus plečiančius preparatus. Tokiu atveju gali padidėti nervingumas, prasidėti širdies permušimai, galvos sukimasis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų