Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Stuburas – vienintelis visam gyvenimui: kaip užbėgti už akių vaikų skoliozei

Šaltinis: vlmedicina | 2019-10-02 12:47:11

Praėjus pirmiesiems naujųjų mokslo metų įspūdžiams, mūsų mažyliai kimba į mokslus. Įdomu, bet vaikai vidutiniškai praleidžia net 7 valandas per dieną sėdėdami. O kurgi nuo vadovėlių pasunkėjusi kuprinė... Būtent dabar tėveliai gali pastebėti netaisyklingą vaiko sėdėseną ir sunerimti, kad vaiko stuburas išsikreips.

© Fotolia.com

Vis dėlto panikuoti neverta – svarbiausia mokyti vaiką taisyklingos sėdėsenos ir laikysenos. "Euromed" kineziterapeutas-masažistas Domantas Stugys pasakoja, kas skatina stuburo skoliozės atsiradimą ir kaip ugdyti taisyklingos laikysenos įprotį.

Sergančiųjų – vos keli procentai visame pasaulyje

"Skoliozė – tai stuburo iškrypimas į šoną, kuris formuojasi vaikystėje ir progresuoja paauglystėje. Išlinkimas gali atsirasti dėl esamų kūno defektų, pavyzdžiui, viena koja trumpesnė už kitą. Stuburas gali iškrypti visas arba tik viena jo dalis, gali įgauti S ar C raidžių formą. Skoliozės atsiradimą skatina netaisyklinga ir nekoreguojama vaiko laikysena. Visgi taisyklinga laikysena nėra įgimta – šis įprotis formuojamas visą gyvenimą, o didžiausią įtaką turi vaikystėje.

Ligą išduoda šie simptomai: laikysenos ir eisenos sutrikimai, nevienoda pečių, menčių, krūtinės ląstos, liemens trikampių ir klubakaulių sparnų padėtis, nugaros skausmai, klubų asimetrija, plokščiapėdystė. Taip pat galimi skrandžio, plaučių, kraujotakos ir smegenų veiklos disfunkcijos pasireiškimai.

Nacionalinio skoliozės fondo (National Scoliosis Foundation) duomenimis, nuo skoliozės kenčia 3 proc. pasaulio žmonių. Liga gali pasireikšti kaip gretutinė (susijusi su centrinės nervų sistemos sutrikimų, raumenų ir nervų ligų). Visgi 80 proc. visų skoliozės atvejų sukėlėjų nėra nustatyta, bet sąlygas ligai išsivystyti sudaro genetika – jei abu tėvai kenčia nuo skoliozės, padidėja tikimybė, kad jų vaikas taip pat ja susirgs", - paaiškina kineziterapeutas.

Populiarūs mitai neleidžia pasiekti norimų rezultatų

"Nėra ligos, kurios nesuptų įvairūs mitai. Ne išimtis – stuburo iškrypimas ir šios ligos gydymas. Vienas iš jų – neva skolioze sergantiems vaikams reikėtų apriboti fizinį aktyvumą. Jokiu būdu negalima to daryti – vaikas privalo išlikti fiziškai aktyvus, nes pasyvus gyvenimo būdas tik pablogins bendrą vaiko sveikatą: padidės nutukimo, antsvorio ir kitų lėtinių ligų susirgimo rizika.

Nepatarčiau užsiimti savigyda, nes kiekvienas skoliozės atvejis yra individualus, todėl ligos gydymo planai, be abejonių, skirsis. Tėveliai turėtų pasikliauti mokslininkų įrodytais gydymo būdais – tinkamai pritaikytas fizinio aktyvumo planas ir (ligai pažengus) operacinis gydymas yra veiksmingiausi skoliozės gydymo būdai. Svarbu pabrėžti, kad vitaminų ir/ar maisto papildų vartojimas nepadės išgydyti ligos".

Į ką tėveliai privalo atkreipti dėmesį

Tėveliai privalo atkreipti dėmesį į savo atžalos laikyseną tuomet, kai jų vaikas pradeda intensyviai augti. Pirmasis spartaus augimo etapas mergaitėms prasideda 4-6 metų, berniukams – 6-8 m. Antrąjį etapą pastebime ankstyvojoje paauglystėje – mergaitėms prasideda nuo 11-14 m., berniukams – 13- 16 m. Tačiau verta paminėti, kad augančio vaiko kūnas nėra simetriškas, o augimo etapų metu visų vaikų stuburai tikrai nėra tvarkingi. Svarbiausia – pastebėti nerimą keliančius pokyčius: smarkiai aukščiau pakrypęs, atsikišęs petys, pakilęs dubuo. Pakilimas-kuprelė, matoma juosmeninėje nugaros dalyje atrodo tarsi raumuo, kadangi stuburas pakelia raumenis vienoje pusėje, o nuleidžia kitoje. Taip nutinka, kai stuburas pradeda suktis aplink savo ašį. Pastebėję šią asimetriją tėveliai turėtų pasikonsultuoti su gydytoju", - perspėja D.Stugys.

Prevencija – sveikatos pamatas

"Svarbiausi skoliozės prevencijos faktoriai yra sveiki įpročiai – taisyklinga sėdėsėna ir aktyvus gyvenimo būdas. Svarbu įsigyti vaiko ūgiui pritaikytą rašomąjį stalą. Vaikas privalo sėdėti tiesiai, kūno svorį vienodai paskirsčius ant abiejų sėdmenų, nugara atsiremti į kėdės ar suolo atramą, galvą truputį palenkti pirmyn.

Masažas ir gydomoji mankšta padeda atstatyti raumenų tonuso balansą, slankstelių padėtį, lankstumą, kūno judesių funkcijas ir stabdo ligos progresavimą. Labai padeda ortopediniai vidpadžiai, kurie koreguoja laikyseną ir suteikia kojai reikalingą atramą. Gydymas yra efektyviausias vaikams iki 13-14 metų, nes nuo 18 metų stuburas būna mažai paslankus ir išgydyti ligos praktiškai neįmanoma.

Žmogaus raumenų tonusas ir kūno judesiai turi tinkamai funkcionuoti. Trumpi ir aukšto tonuso raumenys turi būti ištempti tempimo pratimais, o žemo tonuso (silpnus) raumenis reikėtų stiprinti. Nors viskas atrodo paprasta, tačiau rezultatams pastebėti reikėtų ilgo, kompleksiško ir sistemingo gydymo.

Skoliozės prevencijai rekomenduojamas nugaros, juosmens ir pilvo raumenis stiprinantis fizinis užsiėmimas, pavyzdžiui, plaukimas baseine. Ši veikla yra palyginus saugesnė nei, pavyzdžiui, tenisas ar treniruokliai, kurie išbalansuoja nugaros raumenis. Bet verta pažymėti, kad plaukimas nėra skoliozės gydymo būdas, užtat yra puikus sprendimas užbėgti ligai už akių".

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų