Klausimas. 58 m. vyras jau beveik keturis mėnesius kenčia stiprius apatinės dalies stuburo skausmus, pereinančius į koją. Diagnozavo spinalinio kanalo stenozę, ūmią radikulopatiją. Nepadeda jokios priemonės, nors gulėjo ir ligoninėje. Gresia neįgalumas. Koks reabilitacijos būdas būtų efektyviausias ir kokiu būdu jis pats sau galėtų pagelbėti? Roma.
Atsako Vilniaus M. Marcinkevičiaus ligoninės fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Vaiga Kovalenko
Stuburo kanalo stenozė – tai stuburo kanalo susiaurėjimas. Pradedama gydyti konservatyviai, t.y. taikomas medikamentinis gydymas ir reabilitacinių priemonių kompleksas. Iš Jūsų klausimo suprantu, kad minimu atveju tai pradėta taikyti ligoninėje, vėliau galbūt buvo taikoma ambulatorinė reabilitacija. Reabilitacines priemones skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas dar neurologijos skyriuje (I reabilitacijos etape) besigydančiam pacientui ir sudaro individualų reabilitacinių priemonių planą, įvertinęs paciento nusiskundimus, klinikinius duomenis ir tyrimus, gretutines ligas. Reabilitacinės priemonės palengvina neurologinę būklę, mažina skausmą, padeda sustiprinti raumenų jėgą, todėl gerėja paciento gyvenimo kokybė. Tačiau reabilitacinės priemonės stuburo kanalo stenozės (anatominio pažeidimo) nepašalina. Chirurginis gydymas siūlomas, jei nepadeda medikamentinis gydymas ir reabilitacija, jei progresuoja neurologiniai simptomai ir blogėja paciento gyvenimo kokybė; dėl operacinio gydymo indikacijų sprendžia gydytojas neurochirurgas. Išliekant stipriam skausmui, nesant gydymo ar reabilitacijos priemonių efektyvumo, šeimos gydytojas pacientą gali nusiųsti į skausmo kliniką.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.