Neseniai paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad kompresinės kojinės esant būklei po trombozės gali nepagerinti gydymo rezultatų.
Be statistiškai patikimų skirtumų
Kanadoje ir JAV atliktame tyrime dalyvavo 806 ligoniai, kuriems buvo diagnozuota kojų giliųjų venų trombozė. Ligoniai suskirstyti į dvi grupes ir jiems kartu su gydymu dėl trombozės skirtos 30-40 mm Hg slėgio kompresinės kojinės ir placebas – taip pat atrodančios kojinės, kurių slėgis buvo kur kas mažesnis (<5 mm Hg). Pagrindinis tyrimo kriterijus buvo potrombinio sindromo išsivystymas praėjus 6 mėnesiams ar ilgesniam laiko tarpui po trombozės.
Potrombinio sindromo dažnis po 2 metų buvo 14,2 proc. aktyviai gydytų ligonių grupėje ir 12, 7 proc. placebo kojines gavusių ligonių grupėje. Statistiškai patikimų skirtumų tarp šių skaičių nenustatyta. Tyrimo autorių duomenimis, tai pirmasis didelės apimties randomizuotas placebu kontroliuotas tyrimas, analizavęs šį klausimą.
Reikalingi ilgalaikiai stebėjimai
Klaipėdos Jūrininkų ligoninės gydytojas angiochirurgas Linas Jarašūnas, remdamasis savo ir kolegų patirtimi, nesutinka su pateiktais rezultatais - elastinės kojinės vis dėlto turi teigiamą poveikį ir yra rekomenduotinos.
„Tyrimu aklai pasitikėti negalima, nes norint pasakyti, ar atsiranda potrombinis sindromas, studija turi būti vykdoma ilgesnį laiką. Mat sindromas pasireiškia ne po metų ar dvejų, o daug vėliau“, - interneto dienraščiui VLMEDICINA.LT sakė jis.
Potrombinis sindromas, - informavo jis, - po giliųjų venų trombozės pasireiškia visada, kartais - didesnio, kartais - mažesnio laipsnio.
„Tai natūrali ligos eiga. Jei buvo giliųjų venų trombozė, visada bus ir potrombinis sindromas, tik vieniems mažiau, kitiems - daugiau išreikštas“, - paaiškino jis.
Šaltinis
Kahn et al. Compression stockings to prevent post-trombotic syndrome: a randomised placebo controlled trial. Lancet, 2013