Pirmadienis, 2025.04.07
Reklama

Suaugusiųjų skiepijimo grafike – rekomendacijos, kada ir nuo ko skiepytis

Šaltinis: vlmedicina | 2023-04-26 11:19:30

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai kartu su Lietuvos infektologų draugija parengė rekomendacinį suaugusiųjų skiepijimo kalendorių visuomenei. Jame – medikų rekomendacijos, kada, įvertinus žmogaus amžių ir sveikatos būklę, tinkamiausias laikas skiepytis, norint išvengti vienos ar kitos infekcijos ar jos komplikacijų, o kada ir kokius skiepus reikėtų atidėti, pavyzdžiui, planuojant nėštumą.

Specialistų teigimu, nors apie skiepus pastaruoju metu kalbama nemažai, daugiausia dėmesio skiriama vaikų skiepijimui, o apie tai, kad ir suaugusieji pasiskiepiję galėtų išvengti tam tikrų vakcinomis valdomų ligų ar jų komplikacijų bei sustiprinti vaikystėje įgytą povakcininį, dažnai pamirštama.

Vis dėlto, anot specialistų, suaugusiųjų skiepijimui turėtų būti skiriamas kur kas didesnis dėmesys, nes apie vakcinacijos efektyvumą faktai kalba patys už save. Pavyzdžiui, visuotinė vakcinacija per pastaruosius kelis dešimtmečius Europoje beveik „išnaikino“ stabligę. Tuo metu, vakcinacija nuo tymų 2000–2018 m. išsaugojo 23,2 milijonus pasaulio gyventojų gyvybių, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenys, o skiepai nuo gripo kasmet išgelbsti šimtus tūkstančių gyvybių visame pasaulyje.

Pasak infekcinių ligų gydytojos prof. dr. Ligitos Jančorienės, svarbu, kad tiek visuomenė, tiek medikai apie vakcinas ir skiepijimą gautų išsamią, mokslu grįstą informaciją, o šios žinios padėtų išsaugoti sveikatą, išvengti infekcinių ligų ar lėtinių neinfekcinių ligų paūmėjimo, vyresniems žmonėms – siekti sveiko senėjimo.

„Kviečiame naudotis visuomenei skirtomis skiepijimo rekomendacijomis, tinkamai pasirenkant vakcinas ir skiepijimo laiką bei skiepijimo grafiką, taip siekiant išsaugoti savo ir artimųjų sveikatą. Suaugusiųjų skiepijimo kalendorius mokslininkų, gydytojų ir visuomenės sveikatos specialistų parengtas atsižvelgiant į JAV ir Europos skiepijimo rekomendacijas bei naujausių mokslinių tyrimų duomenis“, – sako gydytoja infektologė.

NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės teigimu, kartu su gydytojais infektologais parengtas suaugusiųjų skiepijimo kalendorius leidžia visą pagrindinę informaciją apie skiepus rasti vienoje vietoje.

„Informacijos apie skiepus tikrai turime nemažai ir įvairios, tačiau neretai informacijos srautas ne tik nepadeda apsispręsti, bet ir įneša sumaišties. Taip pat gana dažnai iškyla klausimų, ar, pavyzdžiui, sergant viena ar kita liga, esant vienoms ar kitoms sveikatos būklėms, reikėtų skiepytis ar ne. Skiepijimo kalendoriuje visuomenei būtent tokias rekomendacijas ir galės rasti kiekvienas žmogus ir, kas ypač svarbu – čia paprastai, aiškiai ir glaustai sutalpintos visos mokslinės žinios ir ilgametė praktinė patirtis. Paprastai sakant, tai tarsi „paruoštukas“, kuris, esame tikri, palengvins apsisprendimą dėl skiepų ne vienam žmogui“, – sako R. Lingienė.

Pavyzdžiui, rekomendacijose labai aiškiai parodyta, kad gripo vakcina (negyva) medikai rekomenduoja skiepytis nepriklausomai nuo sveikatos būklės ar amžiaus. Tokia pati rekomendacija galioja ir skiepams difterijos ir stabligės vakcina (Td) arba difterijos, stabligės ir kokliušo vakcina (Tdap). Tuo metu, pavyzdžiui, skiepytis gyva tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina (MMR) nerekomenduojama besilaukiančioms moterimis ir imunosupresinės būklės žmonėms.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad parengtas suaugusiųjų skiepijimo kalendorius yra rekomendacinio pobūdžio ir dėl kiekvienos sveikatos būklės rekomenduojama pasitikslinti su gydytoju.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: skiepai
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Sveikas ilgaamžiškumas – ne prabanga, o reali galimybė
Mokslininkai atrado paprastą, bet itin tikslų rodiklį, kuris padeda ne tik įvertinti mūsų dabartinę sveikatos būklę, bet...
„Gerai jaučiuosi“ – pavojingiausia iliuzija: gydytojos žinia Lietuvai
Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena, kurios metu žmonėms primenama, kaip svarbu pasirūpinti savimi. Šeimos...
Širdies permušimai: ką svarbu apie juos žinoti ir kada sunerimti
Širdies permušimus bent kartą gyvenime yra pajutęs kiekvienas. Juos gali nulemti pervargimas, ilgalaikis stresas, nesaik...
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų