Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientai, atvykstantys į gydymo įstaigą dėl fibrokolonoskopijos – storojo žarnyno tyrimo, nuo šiol nebepatirs diskomforto. Daugeliui žmonių aktualus tyrimas atliekamas nemokamai ir be skausmo. To ėmėsi gydytojai endoskopuotojai, įsitikinę, kad žmonės nusipelno šiuolaikiškų, modernių medicinos paslaugų, nesukeliančių nei diskomforto, nei slogių prisiminimų.
Naujovės endoskopijų kabinete
Medicina – bene sparčiausiai modernėjanti veiklos sritis. Medicinos mokslo naujovės skverbiasi ir į Respublikinę Šiaulių ligoninę. Ši naujovė įdiegiama jaunų gydytojų iniciatyva. Gydymo įstaigos direktorius Remigijus Mažeika ragina visus medikus ne tik lankytis medicinos įrangos parodose, vykstančiose įvairiose pasaulio šalyse, bet ir dalyvauti konferencijose, iš kurių parsivežama patirtis kaip dirbti modernia aparatūra ar taikyti šiuolaikiškas metodikas, padedančias įveikti sunkias negales.
Radiologijos endoskopijų skyriaus endoskopijų kabinete atliekamos kolonoskopijos, gastroskopijos bei bronchoskopijos, kurių metu tiriamas žarnynas, skrandis bei kvėpavimo takai.
Nuo metų pradžios ypač padidėjo pacientų susidomėjimas kolonoskopijos diagnostine ir gydomąją procedūra, nes chirurgai endoskopuotojai, atlikdami šią procedūrą, taiko intraveninę anesteziją. Skyriaus vedėja Jūratė Jackevičienė pastebi išaugusį šių procedūrų skaičių. Per praėjusius metus buvo atlikta 2221 procedūra, iš kurių 428 – storosios žarnos vėžio profilaktikos programos dalyviams.
Tiriamas visas žarnynas
Nuo šiol fibrokolonoskopiją atliekančių specialistų komandą papildė gydytojas anesteziologas ir anestezijos slaugytoja. Endoskopuotojas Vytautas Metrikis kolonoskopijas atlieka daugelį metų. Procedūra atliekama taikant intraveninius raminamuosius. Žmogus prislopinamas, tačiau neužmigdomas, ir procedūros metu gali jausti diskomfortą.
Chirurgas endoskopuotojas Justas Birutis bei anesteziologijos – operacijų skyriaus vedėjas anesteziologas-reanimatologas Gintautas Gaupšas ėmėsi iniciatyvos atliekant kolonoskopiją taikyti intraveninę anesteziją, kurios metu pacientas užmigdomas.
Apie pusvalandį trunkančios procedūros metu endoskopu apžiūrimas visas storasis žarnynas ir dalis plonojo. Rezultatus gydytojas gali stebėti čia pat monitoriaus ekrane.
Gydytojas endoskopuotojas J. Birutis sako, jog jei žarnos gleivinėje aptinkama nedidelių polipų, jie šalinami procedūros metu ir siunčiami į Patologinės anatomijos skyriaus laboratoriją tyrimui dėl galimo onkologinio susirgimo. Kai kurių rūšių polipai jau vertinami kaip priešvėžiniai susirgimai, jei jie dar ilgiau liktų organizme – suvėžėtų. Iš didesnių polipų imama biopsija ir laukiama tyrimo rezultato. Tada ir sprendžiama tolimesnė gydymo taktika.
Diagnozė tik po procedūros
Sudėtinga fibrokolonoskopijos procedūra atliekama tik su šeimos gydytojo siuntimu. Pasak gydytojo J. Biručio, dažniausiai į šeimos gydytojo kabinetą atveja nerimas dėl kraujavimo iš išangės, baimė dėl tuštinimosi problemų. Susirūpinti ir skubėti pas šeimos gydytoją žmogus turėtų tada, kai pastebi išmatas su kraujo priemaišomis, vargina vidurių užkietėjimas, kūno svorio mažėjimas, nuolatinis viduriavimas, tuštinimasis kraujingomis gleivėmis. Kartais žmogus ima jausti pilvo skausmą, bet tai – jau pažengusio susirgimo simptomas.
Šių simptomų galima išvengti profilaktiškai tikrinantis sveikatą ir dalyvaujant valstybės finansuojamoje Storosios žarnos vėžio profilaktikos programoje. Pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantys bendrosios praktikos gydytojai savo pacientams nuo 50 iki 74 metų skiria slapto kraujavimo išmatose (imunocheminį iFOBT) testą, kuriuo ir nustatomas galimas kraujavimas iš virškinamojo trakto.
Jei nustatomas slaptas kraujavimas iš virškinamojo trakto, šeimos gydytojas siunčia pacientą fibrokolonoskopijos tyrimui, kuris gali būti atliekamas Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje bei Radiologijos-endoskopijų skyriaus endoskopijų kabinete. Šiame kabinete praėjusiais metais buvo atlikta per keturis šimtus kolonoskopijų storosios žarnos vėžio profilaktikos programos dalyviams.
Tuo atveju, kai pacientas neserga jokiomis gretutinėmis ligomis, jis tą pačią dieną po procedūros vyksta namo. Kai žmogų vargina dar ir kitos sveikatos problemos, lėtinės širdies ar kvėpavimo takų ligos, cukrinis diabetas, pacientas guldomas į dienos chirurgijos stacionarą, kur gali praleisti visą parą.
Iki šiol tyrimas būdavo atliekamas tik privačiuose gydytojų centruose, kur jis yra mokamas. Už Respublikinės Šiaulių ligoninės medikų atliekamą kolonoskopiją gydymo įstaigai moka Valstybinė ligonių kasa, tad pacientams procedūra nemokama.
Būtina pasirengti
Norint atlikti procedūrą, tik šeimos gydytojo siuntimo nepakanka. Kolonoskopijas drauge su gydytoju atliekanti bendrosios praktikos slaugytoja Aušra Jurgutavičienė paaiškina kiekvienam, kaip pasirengti procedūrai. Pasak slaugytojos, jei procedūros metu bus taikoma intraveninė anestezija, turi būti atlikti reikiami kraujo tyrimai. Šeimos gydytojas privalo parengti pacientą nelengvai fibrokolonoskopijos procedūrai, paaiškinti, kaip pacientas turi paruošti žarnyną diagnostinei ir gydomajai kolonoskopijai.
Tyrimui besirengiantis pacientas, kurio nevargina vidurių užkietėjimas, dieną prieš tyrimą nieko nevalgo, turi gerti daug skysčių ir vartoti specialius medikamentus, kurie padeda paruošti žarnyną tyrimui. Tinkamai paruoštas žarnynas lemia tyrimo rezultatus. Jei žarnynas paruoštas blogai, lieka daug daugiau galimybių diagnostikos klaidai. Tyrimo dieną pacientas nevalgo, negeria ir nurodytu laiku atvyksta į Respublikinės Šiaulių ligoninės Radiologijos-endoskopijų skyriaus endoskopijų kabinetą.