Idiopatinė plaučių fibrozė nėra dažna liga, tačiau iki šiol ja sergantiems pacientams nebuvo jokių gydymo galimybių. Jau praėjusių metų pabaigoje pasirodė duomenys apie pirfenidoną (Esbriet) - pirmą ir kol kas vienintelį preparatą, skirtą šiai ligai gydyti.
Vaisto efektyvumas tirtas jau keturiuose randomizuotuose tyrimuose, kuriuose dalyvavo daugiau nei 1100 pacientų. Didžiausios apimties tyrimai buvo RECAP ir CAPACITY studijos.
CAPACITY tyrimas įtraukė 779 pacientus, kurie buvo atsitiktinai gydomi pirfenidonu arba placebu. Jis patvirtino klinikinį vaisto efektyvumą, stebėtas statistiškai reikšmingas pacientų objektyvios ir subjektyvios būklės pagerėjimas.
RECAP tyrimas įtraukė 603 ligonius, jame pirmiausiai siekta nustatyti galimus nepageidaujamus poveikius, ypač tuos, kurie pasireiškia ilgalaikio gydymo metu. Nepageidaujamų poveikių spektras nepateikė naujų staigmenų ir ilgalaikio stebėjimo metu buvo netgi mažesnis nei pradėjus gydymą.
Tačiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojas pulmonologas prof. Kęstutis Malakauskas, paklaustas apie naują vaistą, optimizmu netryško. Pirfenidonas, pabrėžė jis, stebuklo nedaro, turi nedidelį efektą ir idiopatinė plaučių fibrozė, kaip ir cistinė fibrozė, vis dar lieka neišgydoma liga.
Idiopatine plaučių fibroze, nors ši liga nepriskiriama retųjų ligų grupei, serga nedaug žmonių, ir tik suaugusieji. Tai patologinė būklė, kuriai būdingas jungiamojo audinio kaupimasis plaučiuose.
vlmedicina.lt