Šilutiškiams odontologė Aurelija Cvetkovienė pristato kelią į Lietuvą besiskinančią naujovę - dantų formą atkuriančias plokšteles - komponyrus, leidžiančias džiaugtis gražia šypsena jau po vieno vizito pas gydytoją.
Graži šypsena - per dieną
Su A.Cvetkoviene susitinkame praėjus savaitei po pirmą kartą jos kabinete atliktos estetinės dantų koregavimo procedūros, naudojant šveicarų gydytojo Mario Besek sukurtą pažeistų priekinių dantų formą atkuriančią kompozitinių plokštelių (komponyrų) sistemą „Componeer“.
„Galima sutvarkyti nulūžusius, ėduonies ir erozijos paveiktus, nusidėvėjusius dantis. Paciento pageidavimu dantukus galima prailginti, ištaisyti vystymosi metu atsiradusius defektus, tokius kaip kreivumas, nelygumas, taip pat pakeisti dantų spalvą“, - sakė odontologė, prieš savaitę atlikusi pirmąją tokią procedūrą - per kelias valandas specialia technologija priklijavo komponyrus prie keturių pažeistų paciento dantų išorinio paviršiaus.
Naujovė - pažangesnė ir greitesnė
Kovo mėnesį išklausiusi iš Šveicarijos į Lietuvą atvykusio gydytojo paskaitų ciklą bei pasisėmusi praktikos mokomuosiuose seminaruose, šiandien A.Cvetkovienė savo pacientams gali pasiūlyti kur kas greitesnį bei natūralius dantis saugantį jų tvarkymo metodą. Ekspertų vertinimu, šis metodas yra tarpinis variantas tarp estetinio plombavimo ir laboratorijose gaminamų laminačių.
„Procedūros principas labai panašus į estetiniam dantų restauravimui naudojamas laminates. Iš esmės, „Componeer“ yra nauja laminačių klasė, kuri leidžia gražią šypseną turėti kur kas greičiau ir pigiau. Svarbiausia, kad nenukenčia ir kokybė, kas yra labai svarbu tiek odontologui, tiek jo pacientui“, - pasakojo A.Cvetkovienė.
Su „Componeer“ vos vieno vizito metu gali būti atstatomi tiek pavieniai, tiek visi šeši priekiniai dantys. „Componner“ padeda sutaupyti ir laiko, kuris estetinio plombavimo metu sugaištamas anatominės danties formos ir paviršiaus atkūrimui bei kruopščiam apipavidalinimui, o įprastinių laminačių gamybos atveju - bendradarbiavimui su laboratorija.
Tausoja dantų audinius
Nors kartą dantis tvarkęsi naudojant laminates žino, kad rezultatas būna stulbinantis. Tačiau pas odontologą tenka apsilankyti ne kartą, nes laminatės kiekvienam pacientui yra gaminamos individualiai. Be to, porcelianinės laminatės yra ir kur kas brangesnės.
Naujosios tiesioginės kompozito plokštelės (komponyrai), arba kitaip - irgi laminatės, yra gaminamos iš anksto. Odontologė A.Cvetkovienė yra nusipirkusi kelis šių komponyrų rinkinius.
Kaip vyksta dantų tvarkymo su komponyrais procedūra? Odontologė A.Cvetkovienė pasakojo, kad gydytojas iš pradžių įvertina pageidaujamų koreguoti dantų būklę ir, naudodamasis gamintojo pateiktais šablonais, parenka tinkamą plokštelių atspalvį bei formą.
Vėliau dantys paruošiami padengimui komponyrais. Kadangi polimerizuota, iš nano-hibridinio kompozito pagaminta „Componeer“ plokštelė yra labai plona - vos 3 milimetrų, dantys yra šlifuojami minimaliai. Vadinasi, tai leidžia tausoti sveikus dantų audinius.
Komponyrus odontologas pritvirtina naudodamas tas pačias medžiagas, iš kurių jie pagaminti. Dėl žvilgančio ir natūraliai atrodančio paviršiaus, sutvarkyti dantys atrodo natūraliai
gyvybingi.
Pasak jos, didelis šių komponyrų privalumas yra tai, kad atsiradus įtrūkimui, su procedūros metu naudotomis komponyrą ir dantį rišančiomis medžiagomis jį įmanoma sutvarkyti.
Pirmoji procedūra
Komponyrų sistema gali būti naudojama tvarkant šešis priekinius dantis tiek viršuje, tiek apačioje.
Pasak odontologės, laikas, kurį pacientas praleidžia gydytojo kabinete, priklauso nuo tvarkomų dantų defekto. Pirmą kartą Šilutėje atlikta estetinė restauracija su „Componeer“ sistema truko kelias valandas. A.Cvetkovienė pacientui tvarkė keturis viršutinius priekinius dantis. Vieno danties sutvarkymas kainavo nuo 400 iki 500 litų.
„Paciento dantys buvo ne tik nudilę, apnikti karieso, tačiau keli jų buvo išaugę kreivai. Prieš pradedant procedūrą, dantukus reikėjo suvesti į lanką. Po procedūros gavome visus standartus atitinkančią šypseną“, - linksmai pasakojo A.Cvetkovienė.
Pasak odontologės, tyrimais įrodyta, kad graži šypsena žmogų atjaunina maždaug penkeriais metais.
„Dantų būklė didžiąja dalimi priklauso nuo paties žmogaus: kaip jis valosi dantis, kokias priemones naudoja. Jei visi dantis prižiūrėtų taisyklingai, odontologai turėtų mažiau darbo, o pacientai - mažiau išlaidų“, - sakė ji.
Gintarė Plungienė