Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Sunkiai suvokiamas fenomenas: visą gyvenimą rūko, o plaučiai sveikutėliai

delfi.lt | 2015-10-02 17:30:26

Panašu, kad paslaptis, kodėl kai kurių visą gyvenimą rūkusių žmonių plaučiai sveiki, įminta – savo paaiškinimą pateikia Jungtinės Karalystės mokslininkai, skelbia BBC.

Rūkymas
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Daugiau nei 50 tūkst. žmonių sveikatos būklės analizė atskleidė, kad kai kurių eksperimento dalyvių DNR lemia itin gerą plaučių funkciją ir gyvybingumą, o tai padeda išvengti mirtinos rūkymo žalos.

Mokslininkai iš „Medical Reasearch Council“ sako, kad jų gautos išvados gali pasitarnauti kuriant plaučių funkciją gerinančius vaistus. Kad ir kaip ten bebūtų, geriausias patarimas – tiesiog nerūkyti.

Dauguma, tačiau ne visi, rūkantieji galiausiai suserga plaučių ligomis, tačiau jomis suserga ir tie, kurie per visą gyvenimą nesurūkė nė vienos cigaretės.

Skelbiama, kad mokslininkai atliko išsamią savanorių iš „Biobank“ projekto sveikatos ir genetinių duomenų analizę.

Lengvas kvėpavimas

Mokslininkai tyrė lėtinos obstrukcinės plaučių ligos, sukeliančios dusulį, kosulį ir pasikartojančias infekcijas, atvejus. Skelbiama, kad vien Jungtinėje Karalystėje šia liga serga trys milijonai žmones.

Lygindami rūkančių ir nerūkančių (tiek sergančių, tiek nesergančių šia liga) duomenis, mokslininkai išsiaiškino, kad mažesnę obstrukcinės plaučių ligos riziką lemia DNR.

Tai reiškia, kad „gerus genus“ turintys rūkaliai kartais mažiau rizikuoja susirgti minėtąja liga nei tie, kurie nerūko, tačiau turi „blogus genus“.

Vienas iš tyrimo autorių, Lesterio universiteto mokslininkas profesorius Martinas Tobinas sako, kad būtent genai lemia, kaip plaučiai funkcionuoja ir reaguoja į pažeidimus.

„BBC News“ svetainei M. Tobinas sako: „Tikrai nėra jokios stebuklingos priemonės, apsaugančios nuo tabako dūmų, jie neabejotinai kenkia plaučiams. Svarbiausia, ką dėl savo sveikatos ir konkrečiai plaučių ligų gali padaryti visi be išimties – liautis rūkę“.

Priklausomybė

Rūkymas kenkia ne tik plaučiams, bet ir padidina širdies ligų bei vėžio riziką. Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad rūkantieji ir šio žalingo įpročio neturintieji skiriasi ir genetiniu kodu.

Panašu, kad būtent genai lemia smegenų funkciją ir kaip lengvai žmogus gali tapti priklausomas nuo nikotino, tačiau šis faktas vis dar moksliškai nepatvirtintas.

Anot profesoriaus, jų atradimai „suteikia daug vertingos informacijos apie taip, kaip veikia žmogaus organizmas, ir galbūt padės sukurti naujų vaistų“.

Tyrimo išvados buvo pristatytos per „European Respiratory Society“ suvažiavimą, jos skelbiamos ir leidinyje „Lancet Respiratory Medicine“.

Organizacijos „British Lung Foundation“ tyrimų vadovas Ianas Jarroldas teigia: „Šis mokslininkų darbas - ryžtingas žingsnis, norint sužinoti daugiau apie plaučių sveikatą ir funkciją. Genetinė informacija šiuo atveju labai naudinga ne tik ieškant naujų veiksmingų gydymo būdų, bet ir mokant žmones, kaip geriausia rūpintis savo plaučių sveikata“.

 


Logo

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas