Antradienis, 2025.01.28
Reklama

Susirgus šiandien – pagalba rytoj?

budas.lt | 2014-02-13 10:03:43

Sveikatos apsaugos ministras patvirtino pacientų laukimo eilių mažinimo planą. Pavaldžioms įstaigoms pavedama atsakingai išanalizuoti informaciją apie pacientų laukimo eiles, jų susidarymo priežastis, šių eilių sumažinimo galimybes, ypatingą dėmesį skiriant tam, kad pacientas laiku patektų pas šeimos ar kitus gydytojus, kur eilės ypač didelės.

Koridorius
Mindaugo Savicko nuotr.

Gydymo įstaigų vadovų teigimu, Mažeikių rajone problemos sulaukti eilės pas gydytoją nėra. Ilgiausiai tenka laukti tik kardiologų konsultacijų.

Buvo atlikta analizė

Sveikatos apsaugos ministerijos praėjusių metų spalio 31 d. duomenimis, 90-tyje Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų pas apylinkės terapeutą tekdavo laukti iki 8 dienų. 10-tyje įstaigų eilė buvo dar ilgesnė, pacientas turėjo laukti 10 d. Panašios eilės buvo ir pas apylinkės pediatrus. 107 įstaigose laukimas trukdavo iki 8 dienų. Pas šeimos gydytoją 367 įstaigose galima buvo patekti ir tą pačią dieną arba laukti visą dešimtį dienų. Dar ilgesnės eilės prie gydytojų specialistų kabinetų. Pavyzdžiui, pas urologą tenka laukti apie 20 dienų, panaši eilė ir pas oftalmologus, kardiologus.

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio teigimu, ministerijos atlikta pacientų laukimo eilių analizė akivaizdžiai parodė netoleruotiną ir keistiną padėtį, kuri piktina bei erzina žmones. „Ar tai normalu, kai ligoniai, nerimaujantys dėl savo sveikatos būklės, turi savaitę, 10 dienų, o kartais dar ilgiau laukti priėmimo pas gydytoją. Toks laukimas eilėse jiems sveikatos tikrai neprideda, todėl manau, kad laikas imtis įvairių vadybos, darbo organizavimo, administravimo priemonių padėčiai pakeisti, kad kiekvienas pacientas pajustų sveikatos paslaugų prieinamumo pokyčius“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Privalės informuoti

Sveikatos apsaugos ministro įsakyme gydymo įstaigų vadovai įpareigoti peržiūrėti patvirtintas pacientų registravimo tvarkas, užtikrinti galimybę jiems nuolat užsiregistruoti pas bet kurį gydytoją, neriboti registravimosi terminų. Pakeista tvarka turi būti skelbiama gydymo įstaigoje pacientams aiškiai matomoje vietoje. Be to, pakeistoje tvarkoje privalo būti užtikrinta galimybė ūmiais sveikatos problemų atvejais patekti pas gydytoją tą pačią dieną. Informacija apie eilių pokyčius gydymo įstaigos privalės kas mėnesį teikti teritorinėms ligonių kasoms.

Jo nuostatų privalės laikytis Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios gydymo įstaigos ir Vilniaus universiteto Onkologijos institutas. Kitos Lietuvos nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos įstaigos iki balandžio 15 d. turės parengti savus pacientų laukimo eilių priemonių mažinimo planus.

Eilės labai įvairios

Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vyr. specialistės Savivaldybės gydytojos Irenos Vaicekavičienės teigimu, mūsų rajone pirminės sveikatos priežiūros įstaigos ūmiai susirgusį pacientą priima tą pačią dieną. „Kaimiškose vietovėse veikiančios įstaigos registracijų netaiko, priima visus atėjusius. Miesto teritorijoje išankstinę registraciją pirminės sveikatos priežiūros įstaigos taiko ligoniams, sergantiems lėtinėmis ligomis, ypač, jei vizitas susijęs su kompensuojamų vaistų receptų išrašymu. Planine tvarka siunčiamiems ligoniams eilės labai įvairios. Rajone ambulatorines gydytojų specialistų konsultacijas pagal sutartį su Šiaulių teritorine ligonių kasa (nemokamas su gydytojų siuntimu) teikia VšĮ Mažeikių ligoninė, A. Petrošienės odos ir l. p. ligų kabinetas, IĮ Albinos Kiudulienės, Arūno Žiurlio klinika, IĮ Astos Petraitytės, IĮ Daivos Rovienės, IĮ Irenos Džiugienės, IĮ Romualdo Kinčiaus, UAB ,,Mažeikių MCT“, UAB „Medikvita“, UAB ,,Neuro AS“, UAB Žemaitijos diagnostikos centras, IĮ Vidmanto Neverdausko, UAB ,,Beržūna“, UAB ,,Vitkus“. Iš dalies eilė pas gydytoją specialistą priklauso nuo to, kiek yra tos specialybės gydytojų, kiek konsultacijų per mėnesį ar metus apmoka Ligonių kasa. Kai kurių specialybių gydytojai atvyksta konsultuoti tik kartą per mėnesį, pavyzdžiui, vaikų kardiologas, tokiu atveju eilė gali būti iki 30 dienų, priklauso, kada pacientas buvo nukreiptas“, – aiškino I. Vaicekavičienė.

Patekimo rodiklis gana aukštas

Kaip teigė Savivaldybės gydytoja, skubi medicinos pagalba rajono pacientams suteikiama nedelsiant ir visiškai atitinka 2004 m. balandžio 8 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymo ,,Dėl būtinosios medicinos pagalbos ir būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo tvarkos bei masto patvirtinimo“ nustatytus reikalavimus.

„Rajone pacientų lankymosi pas pirminio lygio (šeimos) gydytojus rodiklis gana aukštas, tai rodo, kad rajone patekimas pas šiuos gydytojus pakankamai geras. Jei išliks toks pat specialistų konsultacijų poreikis, tai eilės pas gydytojus konsultantus gali sumažėti tik Ligonių kasai apmokant didesnį gydytojų specialistų konsultacijų skaičių“, – sakė I. Vaicekavičienė.

Priima tą pačią dieną

UAB „Šeimos sveikatos centras“ direktorė gydytoja Zita Šaulienė teigė, kad jų gydymo įstaigoje patekti pas šeimos gydytoją problemų nėra, vyksta išankstinė registracija. „Jei pacientas eina planinės konsultacijos, tenka palaukti dvi–tris dienas, jei būna ūmus susirgimas, tikrai patenka tą pačią dieną, tad pas mus problemų dėl patekimo pas gydytoją nėra ir net nematau, ką reikėtų keisti, galbūt didesnė problema patekti pas tam tikros srities specialistus, kai tenka laukti ir pusę metų“, – kalbėjo Z. Šaulienė.

VšĮ Mažeikių senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Gražina Kurienė taip pat patikino, kad jų pacientai registruojami ir priimami tą pačią kreipimosi dieną ir pas gydytoją patenka eilės tvarka: „Be eilės priimami pacientai, kuriems reikalinga skubi pagalba (karščiuojantys ir pan.), neįgalūs, nėščios moterys, grįžę po ekstra tvarka paskirtų tyrimų bei specialistų konsultacijų“.

Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Audrius Stankevičius informavo, kad praėjusiais metais dėl Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro teikiamų paslaugų atliko anketinę apklausą, didelių problemų kaip ir nebuvę: „Jos kyla dėl objektyvių priežasčių. Pas mus eilės pas gydytoją tik valandos trukmės. Lyginant su kitomis įstaigomis, kai tenka laukti kelias valandas ar net kelias dienas, manau, tai labai neblogai. Kita vertus, jei vidutiniškai gydytojas pacientą apžiūri per 15–20 minučių, tai užtenka tuo pačiu metu ateiti porai žmonių ir jau eilė 15–20 minučių, o jei keturi atėjo? Vis dėlto didžiausia problema su antro lygio specialistais, nes jų rajone trūksta, o privilioti į provinciją – sudėtinga, tai, manau, ne vien tik gydymo įstaigų administratorių galvos skausmas, bet ir vietinės valdžios. Matyt, dabar toks laikmetis ir papročiai, kai gydytojai lekia ieškoti geresnio duonos kąsnio kažkur kitur, netgi ne Lietuvoje“.

A. Stankevičiaus  nuomone, didelės eilės susidaro ne tik dėl medikų trūkumo, bet ir dėl to, kad gydytojams užkrauta daug papildomų, ypač „popierinių“ darbų, kas „suvalgo“ 80 proc. bendravimo su pacientu laiko.

Ilgiausios eilės – pas kardiologą

VšĮ Mažeikių ligoninės direktoriaus pavaduotojas administravimui Vilhelmas Džiugelis sakė, kad ligoninėje, jei ūmus atvejis, ligonis priimamas iškart, jei konsultacijos reikia planine tvarka, tenka palaukti apie dvi–tris savaites. „Didžiausios eilės pas kardiologą, tačiau didelių nusiskundimų nesame gavę. Kaip rodo užsienio patirtis, eilės būna ir po pusę metų. Aišku, žmonės nori čia ir dabar, tai suprantama, tačiau trūksta medikų. Dabartinis sveikatos apsaugos ministras siekia, kad gydytojai nebėgiotų iš vienos įstaigos į kitą, nes būna, kad dirbama ir po 18 valandų, tačiau visa tai ne iš gero gyvenimo“,  – kalbėjo V. Džiugelis.

Direktoriaus pavaduotojo teigimu, nors gyventojai kartais piktinasi ilgomis eilėmis pas gydytojus specialistus, tačiau iš dalies kalti būna ir patys, nes, jei tenka laukti mėnesį ar daugiau, jie nebeateina: „Nemažai pacientų, užsiregistravusių pas gydytojus, neatvyksta į konsultaciją ir nesivargina jos atšaukti, todėl neriboti registravimosi terminų, manau, netikslinga“.

Pasak V. Džiugelio, sistema veikia ir patvirtintas naujas pacientų laukimo eilių mažinimo planas nelabai ką pakeis: „Nieko per prievartą nepadarysi, specialistų rajone yra tiek, kiek yra. Ministro žingsnis, jog medikai turės atidirbti ten, kur bus paskirti, manau, duos vaisių, nes problema prisivilioti mediką į provinciją tikrai yra“.

Gydytojai skirsto žmones?

Dauguma „Būdo žemaičių“ pakalbintų mažeikiškių teigė, jog patekti pas šeimos gydytoją nesudėtinga, didesnės eilės prie antro lygio specialistų. „Eilės labai didelės. Be pažįstamų nesitikėk prieiti. Yra tekę laukti net pusantro mėnesio, o belaukdamas savo eilės du mėnesius gali ir numirti, nes priežastis, dėl kurios kreipiesi, niekur nedingsta, tik ūmėja“, – nuogąstavo Inga Sabaliauskaitė.

Pasak mažeikiškio Egidijaus Daukanto, norint patekti pas konkretų specialistą, pavyzdžiui, kardiologą ligoninėje, tikrai reikia laukti gana ilgai, net keletą mėnesių, tačiau pas šeimos gydytoją ar skubios pagalbos atveju problemų nėra buvę: „Tik pastebėjau, kad gydytojai labai kreipia dėmesį į tai, kaip žmogus atrodo, ar tvarkingas, blaivus ir t. t. Šito, manau, neturėtų būti“.

Kita mažeikiškė Kristina Niaunienė teigė problemų dėl eilių niekada neturėjusi: „Nelabai sergu, o jei kas, einu privačiai ir laukiu tiek, kiek reikia. Kol kas jokių skubių atvejų nebuvo, tik vasarą į VšĮ Mažeikių ligoninės Priėmimo-konsultacinį skyrių vežėme dukrą – užkrito ant šukės ir manėme, kad reikės siūti delną, bet konsultuojantis gydytojas mus priėmė labai greitai, nors ir buvo nemažai laukiančiųjų. Užtrukome kokį pusvalandį“.

„Kadangi pati šiek tiek su ta sistema susiduriu, tai, manau, eilės tokios, kokios turi būti, nieko nepadarysi. Šeimos gydytoja – mano teta, tai laukti kaip ir nereikia, priima bet kada, o pas ypač aukšto lygio specialistus patekti labai sunku. Pavyzdžiui, man reikėjo konsultacijos dėl kelio, tai užsiregistruoti pas specialistą buvo neįmanoma, patekau tik per pažintis, – sakė Vaiva Bernotaitė. – Labiausiai erzina ir nepatinka kyšiai, nes tada mat geriau dirbama ir šiaip, manau, gydytojai pacientui skiria per mažai dėmesio, dirba atmestinai, tačiau, kai trūksta laiko ir siaubingai mažos algos, tai gal ir nėra ko tikėtis“.

Mažeikiškė Gedvilė Gineitytė sakė, kad eilės nemažos pirminės sveikatos priežiūros centruose priklausomai, pas kokį specialistą reikia eiti. „Kiek pamenu, pas šeimos gydytoją visada galėdavai patekti tą pačią dieną. Eilės skirtingos, kartais gali greitai prieiti, o kartais tenka palaukti pusvalandį ar valandą“, – sakė G. Gineitytė bei užsiminė, kad labiausiai ją erzina gydytojų šaltumas ir abejingumas, tą patikino ir kiti kalbinti žmonės.

Vaida Vaitkutė,

budas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Registracija pas Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojus – sklandesnė ir paprastesnė
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) siekia priartinti paslaugas prie paciento ir sudaryti sąlygas, kad registracija pa...
Lėtinis nuovargis: rytinė kava ir mankšta nebepadės
Vis daugiau žmonių skundžiasi, kad nuovargis tiesiog nebeišnyksta. Jeigu tokia būsena tęsiasi jau keletą mėnesių, verta...
Širdies ligomis sergantys pacientai ir kardiologai tikisi racionalių valdžios sprendimų
Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad į kompensuojamųjų v...
Veiklą pradėjo naujasis Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėžio centras
Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėž...
Akušeriai-ginekologai Šiaulių ligoninėje įdiegė modernią laparoskopinę technologiją
Kiekviena naujovė, pradėta taikyti gydymui, suteikia didžiulę naudą ir pacientui, ir metodą taikančiam gydytojui. Respub...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų