Ministrų kabinetas įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) pasirašyti Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį, kuria būtų sudarytos palankesnės darbo sąlygos medicinos darbuotojams dėl darbo laiko trukmės, atostogų. Pagal šią sutartį jiems būtų išlaikytos dabartinio darbo kodekso garantijos, o dirbantiems kenksmingomis sąlygomis gerėtų socialinės garantijos.
Šios kolektyvinės sutarties turinys jau yra suderintas su suinteresuotomis grupėmis, kurios nekantriai laukia, kada bus galima padėti parašus, nes tai visoms pusėms svarbus dokumentas. Tad Vyriausybei davus tokius įgaliojimus SAM, ši sutartis bus pasirašyta artimiausiu metu.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai pirmas kartas per visą nepriklausomybės laikotarpį, kai buvo pradėtos ir įvykdytos derybos dėl tokio masto sutarties, kuri išties labai svarbi sveikatos priežiūros srityje dirbantiems specialistams.
„Tai ypatingai atsakingas ir svarbus darbas, kurio metu buvo įvertintas sveikatos apsaugos srities darbuotojų darbo teisinių santykių reglamentavimas. Pasirašius šią sutartį, bus galima išsaugoti šiuo metu darbo kodekse ir kituose teisės aktuose galiojančias darbuotojų teises ir garantijas, jas perkeliant į šį susitarimą.“, – sako ministras A. Veryga.
Viceministrės Gintarės Šakalytės teigimu, atsižvelgus į konkretaus specialisto darbo pobūdį, darbuotojams bus užtikrintos ilgesnės atostogos ir trumpesnė darbo trukmė. Tai reiškia, kad net įsigaliojus naujam darbo kodeksui, medicinos darbuotojų atostogų trukmė nesutrumpėtų.
„Išėjimo iš darbo atveju galios tie patys terminai bei išeitinės išmokos kaip ir šiuo metu. Taip pat sutartyje yra numatoma terminuotos darbo sutarties galimybė nuolatinio pobūdžio darbui gydymo įstaigoje. Sutartimi paliekama galimybė ateityje spręsti ir klausimą dėl didesnio apmokėjimo už darbą papildant sutartį“, - sako viceministrė G. Šakalytė.
Tuo tarpu sveikatos priežiūros specialistai pagal šią sutartį įsipareigos teikti pasiūlymus ir rekomendacijas dėl rengiamų programų bei teisės aktų, kuriais bus reglamentuojami specifiniai sveikatos sektoriaus klausimai. Taip pat gydytojai, odontologai, farmacijos specialistai bei gydymo įstaigų administracijos darbuotojai, dirbantys valstybei ar savivaldybei priklausančioje gydymo įstaigoje bus įpareigoti deklaruoti privačius interesus ir vengti interesų konfliktų. Taip siekiama apsisaugoti nuo galimų korupcijos apraiškų, didinti sveikatos sistemos skaidrumą ir gerinti medikų įvaizdį.