Pirmadienis, 2025.04.21
Reklama

Susitikime - apie nėštumo nutraukimą, esant indikacijoms

vlmedicina.lt | 2014-07-03 14:26:45

Nėštumo nutraukimas, esant indikacijoms, kai kyla grėsmė moters gyvybei ar nustatomos vaisiaus raidos ydos yra ne tik medicininė problema. Tai moralinis, socialinis, ekonominis ir žmogaus teisių klausimas, kurį sprendžiant lemiamą sprendimą priima šeima. Tik tėvai, genetikų ar kitų specialybių medikų išsamiai informuoti apie kylančias grėsmes motinai ir kūdikiui ir galimas tolesnes pasekmes, gali priimti sprendimą. Tai pabrėžta Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtame pasitarime, kuriame aptartas Lietuvos Vyskupų konferencijos laiškas Vyriausybei.

Ginekologija
Algirdo Kubaičio nuotr.

Susitikime dalyvavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesūra – akušerijos ginekologijos specialistai, genetikai, neonatologai.

Minėtame Vyskupų konferencijos laiške reiškiami būgštavimai, neva naujai rengiamame sveikatos apsaugos ministro įsakymo projekte ilginamas indikacijų dėl nėštumo nutraukimo sąrašas, ir tai bandoma lyginti su nacistinės Vokietijos vykdytos eugenikos programomis.

Sveikatos apsaugos viceministrė dr. Jadvyga Zinkevčiūtė apgailestavo, kad į pasitarimą pasikeisti nuomonėmis neatvyko Lietuvos vyskupų konferencijos ir Vyriausybės atstovai. Pasak jos, darbo grupės, rengiančios naują redakciją specialistai, neturi jokio intereso pakenkti moterims, šeimoms ir nerengia pavojingų visuomenei sąrašų.

„Kai tik bus baigtas rengti naujasis įsakymo projektas, jis kaip ir visi kiti teisės aktai bus pateiktas visuomenei svarstyti, diskutuoti, lauksim visų visuomenės atstovų nuomonių“, - sakė J. Zinkevičiūtė.

Pasitarime specialistai pabrėžė, kad indikacijų sąrašas nereiškia, kad bet kokiu atveju turi būti nutrauktas nėštumas, atkreipė dėmesį kiekvieno žmogaus teisę į reprodukcinę sveikatą. Susitikime taip pat pastebėta, kad bažnyčios pozicija svarbi daliai žmonių, kurie ir laikosi religinių nuostatų, tuo tarpu kiti visuomenės nariai turi kitokią nuomonę.

Susitikime kalbėta apie genetikų vaidmenį, sprendžiant labai jautrų nėštumo nutraukimo pagal indikacijas klausimą. Pabrėžta, kad Lietuvos genetikai laikosi nedirektyvinio konsultavimo principų. Specialistai tik pateikia informaciją, kokia vaisiaus raidos yda yra, kokios gydymo galimybės ir kas laukia. Toliau pagrindinis sprendimas priklauso šeimai. Tokia genetikų pozicija atitinka Europos Sąjungos reikalavimus.

Kaip sakė susitikime neonatologai, šiandien gali būti gydomi ne visi kūdikių raidos sutrikimai, tačiau medicina žengia į priekį. Medikų priedermė nustatyti vaisiaus raidos ydą, numatyti korekcijos galimybes, supažindinti su padėtimi šeimą ir suteikti jai pasirinkimo galimybę. Pasitarime dalyvavusių jaunųjų medikų organizacijų atstovai palaikė specialistų poziciją ir pareiškė nuomonę, kad rengiant dokumentą, reglamentuojantį nėštumo nutraukimą reikia pasikliauti profesionalais, o ne religinių bendruomenių pamąstymais.

Sveikatos apsaugos ministerija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų emocijos per šventes: ką dažnai praleidžiame pro akis?
Artėjant Velykoms, daugelis šeimų ruošiasi jaukioms akimirkoms, spalvingiems margučiams ir šventiniam šurmuliui. Tačiau...
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
Prasidėjo sodo ir daržų sezonas – pavasarinei saulei lepinant, skubame darbuotis lauke. Nors pavasarinė šiluma ner...
Per šventes ir atostogas – ženkliai išaugęs kraujo komponentų poreikis
Per šventes įprastai gerokai sumažėja kraujo donorų aktyvumas ir surenkamo kraujo kiekis, nors kraujo komponentų po...
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
Esminė privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų teisė – gauti geros kokybės medicinos paslaugas, kurių...
Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?
Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito &n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas