Daliai imunosupresinius vaistus vartojančius pacientų po vakcinacijos nuo SARS–CoV–2 nesusidarė saugus antikūnų kiekis, todėl jiems atstovaujančios Lietuvos pacientų organizacijos dar balandžio mėnesį kreipėsi į Vyriausybę ir Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydamos sudaryti galimybę skiepytis trečiąja vakcinos doze.
Kaip pažymi Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacija, Lietuvos inkstų fondas, asociacijos „Gyvastis“ ir „Kraujas“ bei Lietuvos hematologų draugija, iki šiol jokie sprendimai dėl papildomos vakcinacijos nėra priimti, nors vos prieš kelias dienas didžiulis kiekis nepanaudotų vakcinų buvo utilizuotas.
„Didžiausios rizikos pacientai, sergantys galutinės stadijos lėtine inkstų liga ir kuriems taikoma nuolatinė pakaitinė inkstų terapija, taip pat pacientai, kuriems atliktos organų transplantacijos, kaip prioritetinė gyventojų grupė, buvo skiepijami 2021 m. pradžioje. Dėl vartojamų imunosupresinių vaistų ir dėl to sutrikusios imuninės sistemos 60 – 70 proc. transplantuotų pacientų antikūnai nesusidarė. Daliai dializuojamų pacientų antikūnai taip pat nesusidarė arba susidarė nepakankamas jų kiekis.
„Dėl tokios imuninės reakcijos į vakciną šiems pacientams išlieka itin didelė COVID – 19 ligos rizika, kurios eiga, remiantis statistika, yra itin sunki ar net mirtina. Apie 30 proc. į stacionarą patekusių pacientų reikalinga gydyti intensyviosios terapijos skyriuose, apie 25 proc. iš jų miršta“, – sakė organų transplantacijos laukiančius ir su persodintais donoro organais gyvenančius žmones vienijančios asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė.
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centras atliko išsamią kraujo onkologinėmis ligomis sergančių pacientų vakcinacijos nuo SARS-CoV-2 rezultatų analizę, kuri parodė, jog penktadaliui pacientų imunitetas prieš SARS-CoV-2 nesusiformavo.
„Tai yra ypatingai jautri pacientų grupė. Dėl gaunamo specifinio ligos gydymo pacientai yra imlūs infekcijoms, imuninės sistemos galimybės apsiginti nuo bet kurių infekcijų – tiek bakterinių, tiek virusinių – yra ribotos arba visai nėra. Šiems pacientams profilaktiškai skiriami antibiotikai ir priešvirusiniai vaistai. Papildoma vakcina būtų patikimiausiais būdas išvengti COVID – 19 ligos, gyvybei pavojingų komplikacijų ir mirties, – sako asociacijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė. – Pacientų organizacijos pasitiki praktikuojančiais gydytojais ir jų rekomendacijomis ir manome, kad tokie sprendimai turėtų būti priimami atsižvelgiant į mokslinių tyrimų išvadas, gydymo patirtį, praktikas kitose šalyse“.
Asociacija „Gyvastis“ atkreipė dėmesį, jog Prancūzijoje yra priimtas sprendimas, kad asmenis, kurių imuninė sistema yra labai sutrikusi (dializuojami, po organų transplantacijos ir kiti pacientai, kuriems taikomas imunosupresinis gydymas), rekomenduojama skiepyti trečiąja vakcinos doze, kuri turėtų būti suleista praėjus ne mažiau kaip 4 savaitėms po antrosios dozės arba kuo greičiau, jei jau viršytas šis terminas.
Pacientų organizacijos ragina sveikatos apsaugos ministrą atsižvelgti į medikų rekomendacijas ir nedelsiant priimti reikiamus teisės aktus, leidžiančius sutrikusio imuniteto pacientus vakcinuoti trečiąja vakcinos doze.