Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Svarbu žinoti būsimiesiems tėveliams ir jaunuoliams

vlmedicina.lt | 2014-07-10 11:09:13

Tam tikrais atvejais gyventojai, norėdami nemokamai gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir išvengti nesusipratimų gydymo įstaigose, turėtų atvykti į teritorinę ligonių kasą (TLK) ir pateikti reikiamus dokumentus dėl draustumo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) patvirtinimo. Nepaisant to, kad žmogus gali būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis, jis pats turėtų pasirūpinti deramu dokumentų sutvarkymu.

Moteris
© Fotolia.com

Tai leis gydymo įstaigoms išvengti nesklandumų, o pacientui nereikės mokėti už paslaugas, kurios jam turėtų būti teikiamos nemokamai.

Pirmiausia atvykti į TLK turėtų niekur nedirbančios, kūdikio besilaukiančios moterys. Jos bus apdraustos PSD valstybės lėšomis nėštumo laikotarpiu – 70 dienų (suėjus 28 nėštumo savaitėms ir daugiau) iki gimdymo bei 56 dienas po gimdymo. Tad tokiai moteriai nereikėtų nerimauti – jai bus suteiktos nemokamos sveikatos priežiūros paslaugos. Tik svarbu su asmens tapatybės dokumentu ir nėštumą patvirtinančia pažyma, kurioje turi būti nurodytas nėštumo laikotarpis arba data, kada suėjo 28 nėštumo savaitės, apsilankyti TLK – pagal šiuos dokumentus ji bus apdrausta.

Tuo tarpu kūdikio besilaukiančioms moterims, dirbančioms pagal darbo sutartį, kurioms yra suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos, kreiptis į TLK dėl draustumo valstybės lėšomis nustatymo nereikia.

Tiesa, jei mažylio besilaukiančioms sportininkėms, atlikėjoms, dirbančioms pagal autorines ir kt. sutartis dėl kokių nors priežasčių nėštumo ir gimdymo atostogos nesuteikiamos ir pašalpos neskiriamos – jos, suėjus 28 nėštumo savaitėms, taip pat su pažyma turėtų kreiptis į TLK. Dažnai būna, jog sportininkės, atlikėjos, pagal autorines sutartis dirbančios moterys kas mėnesį pajamų negauna, todėl tokiu atveju moters draustumas PSD nutrūksta. Tad atkreipiame dėmesį į tai, kad nėščios moterys, gaunančios pajamų pagal autorines sutartis, taip pat iš sporto, atlikėjo veiklos, tais mėnesiais, kai šiųpajamų negauna, PSD įmokas turi mokėti savarankiškai – tol, kol pradės gauti pašalpas iš „Sodros“.

Jei besilaukiančios mamos vykdo individualią veiklą, jos iki nėštumo ir gimdymo atostogų turi mokėti fiksuotas PSD įmokas „Sodrai“ arba VMI (jei vykdo veiklą pagal verslo liudijimą). Šios įmokos turi būti mokamos tol, kol pašalpas pradės mokėti „Sodra“. Tuo atveju, jei šioms moterims pašalpa neskiriama, jos turi kreiptis į TLK. Pateikusios pažymą, jos bus apdraustos PSD valstybės lėšomis pirmiau minėtu laikotarpiu – suėjus 28 nėštumo savaitėms iki gimdymo ir 56 dienos po gimdymo.

Auginant vieną vaiką iki 8 metų, vienas iš tėvų ar įtėvių gali rinktis, kuris bus draudžiamas valstybės lėšomis. Jei šeimoje auga du ar daugiau vaikų, vienas iš tėvų ar įtėvių gali būti draudžiamas valstybės lėšomis, kol vyriausiajam vaikui sukaks 18 metų. Tačiau šiais abiem atvejais vienas iš tėvų, kuris nori būti draudžiamas valstybės lėšomis, turi atvykti į TLK ir informuoti apie pasirinkimą, kad būtent jis nori būti apdraustu PSD valstybės lėšomis. Šiuo atveju būtina pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir vaiko (-ų) gimimo liudijimą.

Atvykti į TLK dėl draudimo valstybės lėšomis nustatymo taip pat turėtų ir slaugantieji neįgaliuosius. Jie kartu su asmens dokumentu turi pateikti teismo nutartį, sprendimą (arba patvirtintą kopiją), kuriuo jie yra skiriami minėto asmens slaugytojais, globėjais ar rūpintojais.

Apsilankyti TLK turėtų ir išvykstantieji studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalių aukštųjų mokyklų dieninius skyrius. Šie studentai yra draudžiami valstybės lėšomis. Jų draustumas patvirtinamas tik tuomet, kai jie pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir mokymo įstaigos, kurioje studijuoja, išduotą akademinę pažymą (originalą). Studentai PSD draudžiami vieneriems mokslo metams, todėl pažymą iš ES aukštosios mokyklos ligonių kasai reikia pristatyti kiekvienais mokslo metais.

Be to, dokumentus, patvirtinančius teisę į sveikatos draudimą valstybės lėšomis, TLK turi pateikti vykstantieji (išvykę) studijuoti į ES šalis pagal mainų programas, nes jų duomenys nėra tvarkomi Studentų registre.

Primename, kad savo draustumąPSD galima pasitikrinti VLK interneto svetainės skyrelyje „Ar esate draustas?“. Rūpimus klausimus visi gyventojai gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų