Moters gyvenimą ir kūną reikšmingai veikia menstruacinis (lytinis) ciklas. Nors intymia higiena reikia rūpintis kiekvieną dieną, tai reikėtų daryti skirtingais būdais atsižvelgiant į ciklo fazę. Menstruacijų metu kūnas reikalauja kitokios priežiūros. Kaip per menstruacijas rūpintis savimi ir kokios pasekmės laukia to nedarant tinkamai?
Didėja infekcijų rizika
„Menstruacijų kraujas yra puiki terpė veistis bakterijoms, todėl jų metu didėja infekcijų rizika. Intensyvesnė intymi higiena nei įprastai padeda užkirsti kelią diskomfortui, nemaloniam kvapui ir infekcijų bei ligų atsiradimui", – sako medicinos gydytoja, akušerijos ir ginekologijos gydytoja rezidentė Mantilė Vilkė.
Menstruacijų metu reikšmingų pokyčių higienoje daryti nereikia, tačiau priežiūra turi būti atidesnė ir intensyvesnė, kad būtų išvengta galimų problemų.
„Menstruacijų metu itin svarbu pakankamai dažnai keisti naudojamas higienos priemones – įklotus, tamponus ar menstruacines taureles. Menstruacijų pradžioje ir pabaigoje, kuomet kraujavimas yra negausus, galima naudoti plonus, kasdienius įklotus – šiuos rekomenduojama keisti maždaug kas 2 val., paprastus įklotus – kas 2–4 val. Tuo tarpu, tamponus – kas 2–4 val., o menstruacines taureles pagal gamintojo rekomendacijas, dažniausiai kas 4–6 val. Svarbu paminėti, kad tai yra tik rekomendacijos ir reikia atsižvelgti į kiekvieną atvejį individualiai. Jei menstruacijų metu patiriamas gausus kraujavimas, tarpai tarp keitimo gali mažėti", – įspėja gydytoja.
Menstruacijų metu reikėtų praustis bent du kartus per dieną ir susilaikyti nuo maudynių stovinčiuose vandens telkiniuose, taip pat itin svarbu dėvėti patogius, medvilninius apatinius.
„Nors praustis menstruacijų metu rekomenduojama dažniau, nereikėtų daryti to per dažnai, nes didėja rizika pažeisti makšties natūralų apsauginį barjerą ir pH. Taip pat svarbu plauti tik išorinius lyties organus, griežtai draudžiama tai daryti su muilu ar dušo želė.
Intymios higienos prausiklis – kiekvieno pasirinkimas (įprastomis dienomis galima praustis juo arba vandeniu), nors menstruacijų metu prausikliai įprastai naudojami dažniau. Svarbu paminėti, kad kiekviena moteris, net ir nesilaikanti šių patarimų ir nejaučianti jokių simptomų, bent kartą per metus profilaktiškai turi apsilankyti pas ginekologą", – pataria M. Vilkė.
Šie simptomai signalizuoja ligas
Pasak gydytojos, netinkama intymi higiena dažniausiai iššaukia tokias ligas kaip bakterinė vaginozė, grybelinė ar šlapimo takų infekcija.
„Bakterinę vaginozę lemia makšties mikrofloros disbalansas, ją išduoda atsiradęs nemalonus makšties kvapas, pilkšvai žalsvos išskyros ir deginimas šlapinantis. Grybelinės infekcijos metu atsiranda niežėjimas ir baltos varškinės išskyros. Kadangi moterų šlaplė yra trumpesnė negu vyrų, bakterijoms lengviau keliauti į šlapimo takus, todėl gali būti sukeliamos šlapimo takų infekcijos. Jų metu jaučiamas padažnėjęs ir skausmingas šlapinimasis bei apatinės pilvo dalies jautrumas", – sako M. Vilkė.
Taip pat svarbu paminėti, kad sintetinių apatinių dėvėjimas gali sukelti išorinių lyties organų uždegimus, kurie pasireiškia niežėjimu ir bėrimu. Gydytoja įspėja, kad pajutus šiuos arba kitus simptomus reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ginekologą arba vaistininką.
Atkreipkite dėmesį į sudėtį
Gydytojai antrina ir „Eurovaistinės" vaistininkė Jelena Deksnienė, kuri sako, kad intymi priežiūra menstruacijų metu turi būti rūpestingesnė.
„Vieni svarbiausių produktų menstruacijų metu yra intymios higienos prausikliai, paketai, įklotai, tamponai ir intymios higienos servetėlės. Renkantis prausiklius, būtina atkreipti dėmesį į pH reikšmę, ji neturi būti didesnė nei 5–5,5. Dažnai tokie prausikliai būna praturtinti pieno, hialurono rūgštimi arba augalinės kilmės veikliosiomis medžiagomis, kurios pasižymi raminančiomis savybėmis", – teigia vaistininkė.
Ekspertė įspėja, kad intymios higienos produktus reikia rinktis atsakingai, nes netinkamos sudėties produktai gali sukelti įvairių nepageidaujamų odos ir gleivinės reakcijų: „Menstruacijų metu infekcijų rizika ir taip didėja, tačiau netinkamos priemonės gali sukelti papildomą diskomfortą.
Renkantis intymios higienos prausiklius, būtinai skaitykite sudėtį. Joje neturi būti agresyvių paviršiaus aktyviųjų medžiagų, tokių kaip formaldehidas, triklozanas ar šarmai. Taip pat reikia vengti prausiklių, kurie savo sudėtyje turi etanolio, dažiklių ir stiprių kvapiųjų medžiagų".