Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Sveikatos draudimas Lietuvoje: ką būtina žinoti atvykusiems iš trečiųjų šalių?

Valstybinės ligonių kasos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2018-05-22 11:55:11

Statistika rodo, kad pastaruoju metu daugėja į Lietuvą iš užsienio imigruojančių žmonių. Didžioji dalis sugrįžtančiųjų – užsienyje dirbę ir gyvenę lietuviai, kiti – atvykstantys dirbti užsieniečiai, neretai iš trečiųjų šalių. Ką jiems būtina žinoti apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD)? Kaip laiku pasirūpinti savo PSD ir gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas?

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Pasak Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vedėjos Natalijos Jelenskienės, užsieniečiai, atvykę į Lietuvą iš trečiųjų šalių, turintys nacionalinę vizą (D), PSD nedraudžiami. Jie PSD įmokų nemoka ir todėl neturi teisės gauti PSDF lėšomis kompensuojamų sveikatos priežiūros paslaugų.

„Prieš atvykdami į Lietuvą užsieniečiai su nacionalinėmis vizomis (D) privalėjo sveikatos draudimu apsidrausti privačiose draudimo bendrovėse visam vizos galiojimo laikotarpiui, priešingu atveju jiems viza nebūtų išduota. Prireikus, jie turėtų kreiptis į draudimo polisą išdavusią bendrovę dėl jiems suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, kurių kiekis turėjo būti numatytas sveikatos draudimo sutarties sąlygose, apmokėjimo ar kompensacijos išmokėjimo,“ – teigė N. Jelenskienė.

Pasak jos, kitokios sąlygos taikomos trečiųjų valstybių piliečiams, turintiems leidimą laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje.

Užsienietis, kuriam yra suteiktas Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimas gyventi Europos Sąjungoje (leidimas nuolat gyventi Lietuvoje), pradeda dalyvauti Lietuvos PSD sistemoje nuo šio dokumento įsigaliojimo. Nuolat gyvenantys Lietuvoje užsieniečiai, kaip ir nuolatiniai Lietuvos gyventojai, pagal įstatymą privalo kiekvieną mėnesį mokėti PSD įmokas. Šiuos užsieniečius, jei jie patenka į valstybės draudžiamų PSD asmenų grupę (pvz., netenka darbo ir užsiregistruoja darbo biržoje), PSD draudžia valstybė.

Užsienietis, kuriam yra suteiktas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje, turi teisę į PSDF lėšomis kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas tik tuo atveju, jei vykdo ekonominę veiklą, pvz., pagal verslo liudijimą, arba turi darbo (arba jų esmę atitinkančius) santykius, pvz., yra įsidarbinęs pagal darbo sutartį. Tokių asmenų draudimas galioja visą jų darbinės veiklos laikotarpį, jei įmokos mokamos tvarkingai. Jei šie užsieniečiai Lietuvoje dirbo ne trumpiau kaip 6 mėnesius, jie turi teisę, pasibaigus jų veiklai arba nutrūkus darbo santykiams, registruotis teritorinėse darbo biržose kaip bedarbiai – darbo paieškos laikotarpiu PSD juos draus valstybė.

„Pažymėtina, kad turintiems teisę laikinai gyvenanti Lietuvoje ir nevykdantiems veiklos užsieniečiams taip pat teikiamos visos reikiamos sveikatos priežiūros paslaugos, pavyzdžiui, būtinoji medicinos pagalba, tačiau šių paslaugų išlaidos nekompensuojamos PSDF biudžeto lėšomis, kitaip tariant, jiems teikiamos mokamos paslaugos“, – sakė N. Jelenskienė.

Taigi, trečiųjų šalių užsieniečių dalyvavimas Lietuvos PSD sistemoje yra susijęs su gyventojo statuso (leidimo nuolat arba laikinai gyventi) buvimu, o PSD galiojimas – su PSD įmokų mokėjimu. Užsienietis laikomas apdraustu tą mėnesį, už kurį sumoka įstatymo nustatyto dydžio PSD įmoką. Svarbu žinoti, kad tik laiku sumokėjus nustatyto dydžio PSD įmokas garantuojama teisė gauti PSDF lėšomis kompensuojamas gydymo paslaugas, kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones.

PSDF lėšomis apmokamos sveikatos priežiūros paslaugos visiems apdraustiems PSD gyventojams yra teikiamos tose gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų