Nemažai lietuvių į Tailandą važiuoja pailsėti, pasigrožėti egzotiškais gamtovaizdžiais, pasisemti stiprių įspūdžių ir atgaivos sielai. 16 metų Kanadoje gyvenanti buvusi tauragiškė Žydrūnė Geštautaitė į Tailandą važiuoja pasisemti net tik dvasinės atgaivos, bet ir sveikatos. Šįkart išmokti sveikesnio gyvenimo pagrindų Žydrūnė pasikvietė ir savo mamą, gyvenančią Tauragėje. Moterys dalyvavo kūno valymo ir jogos kursuose. Jos tiki, kad verta išmokti ir prisiversti sveikai gyventi, nors tai ir reikalauja nemažai pastangų. Juk sveikata – brangiausias mūsų turtas.
– Jei nėra sveikatos, visa kita nebe taip svarbu. Kad ir gripu susirgę, galvojame tik apie tai, kaip greičiau pasveikti. Deja, Lietuvoje, kaip ir Kanadoje, žmonės savo sveikata susirūpina tik tada, kai ji rimtai sušlubuoja, – sako Ž. Geštautaitė.
Pasak Žydrūnės, Lietuvoje žmonės daug dirba ir valgo sunkų maistą, Kanadoje – gana apterštą maistą su daug sintetinių priedų ir mažai juda. Rezultatas tas pats – jau ankstyvame amžiuje susergama, tenka lankytis pas gydytojus. Lietuvės, Žydrūnės nuomone, dažniau laikosi dietų norėdamos numesti svorio dėl grožio, o ne dėl sveikatos. Tokią nuomonę moteris susidarė skaitydama lietuviškus žurnalus.
Šį pavasarį Tailande Žydrūnė lankėsi antrą kartą ir išklausė ne vieną paskaitą apie sveiką gyvenseną. Šiandien ji dar – Tailande, mama jau grįžo į Tauragę.
Žydrūnė sutiko atsakyti į „Tauragės žinių“ korespondentės klausimus ir pasidalyti Tailande įgytomis žiniomis.
– Iš kur sužinojote apie Tailande vykstančius mokymus?
– Prieš dvejus metus draugė pakvietė atvažiuoti į Tailandą išmėginti jogos. Tada ir išgirdau apie kūno valymo programą, kuri mane sudomino. Septynių dienų kūno valymo programa ir intensyvi joga padėjo tarsi atgimti, atsirado daugiau energijos, pagerėjo miegas, o nuotaika buvo tiesiog nuostabi.
– Ar į Tailandą važiavote turėdama sveikatos problemų, ar profilaktiškai?
– Dirbdama visu etatu valstybinėje institucijoje ir turėdama savo verslą išeikvoju daug energijos ir laiko, trūko poilsio, tad į Tailandą važiavau „pasikrauti baterijų“.
– Ką gero davė šie mokymai?
– Pakeičiau požiūrį į gyvenimą. Gyvenimas čia ir dabar be geros sveikatos neįmanomas. Tailandiečiai gyvena šia diena, šiuo momentu, o ne ateitimi. Daug laiko praleidžia šeimoje, bendruomenėje.
– Kiek laiko trunka mokymai? Kaip jie vyksta?
– Organizmo valymas trunka septynias dienas, po to dar septynias dienas palaipsniui grįžtama prie normalios mitybos, kuri turėtų išlikti visam gyvenimui. Mokymų metu rekomenduojama organizmą valyti du kartus per metus, o dieną per savaitę skirti iškrovai. Nebūtinai tai badavimas, iškrovos dieną galima gerti šviežias sultis, valgyti šviežų vegetarišką maistą. O jogą Tailande galima studijuoti be galo. Kalbu apie kitokią jogą nei mus moko sporto salėse. Beje, aš nebuvau vienintelė lietuvė jogos kursuose Tailande. Tačiau nebūtina keliauti taip toli, puiki jogos mokykla veikia ir Estijoje.
– Trumpai papasakokite apie sveikatinimosi dienas Tailande.
– Mūsų diena prasidėdavo 7.30 valandą specialiu gėrimu, kurį gerdavome keturis kartus per dieną. Po to su mama eidavome prie jūros. 9 valandą ir
dar keturis kartus per dieną gerdavome žolelių piliules, kurios padeda išlaisvinti prie žarnų prilipusius toksinus ir gleives, neleidžiančius įsisavinti maistinių vertybių. Du kartus gerdavome šviežių sulčių: morkų ir kokosų, vakarais valgydavome daržovių troškinį. Prieš miegą gerdavome natūralių bakterijų piliules, kadangi išvalius organizmą sumažėja ir gerųjų bakterijų. Per dieną mūsų laukė dvi klizmos. Viena – su česnaku, kita – su kava. Kasdien mums atlikdavo tailandietišką masažą, lankėme jogos užsiėmimus, žolelių sauną ir plaukiojome baseine.
– Ar alkis nekankino?
– Alkio jausmo nėra. Mama dėl to net buvo nustebusi. Tik pasiilgsti maisto skonio ir kramtymo. Per savaitę mama numetė penkis kilogramus, o vėliau sveikai maitindamasi – dar keturis. Sako, kad išvalytas organizmas pats sugeba grįžti į sveiką svorį, žinoma, jei vėl jo neužkrauni nesveikai maitindamasis. Mano mama, atrodo, atjaunėjo dešimčia metų, turi daugiau energijos, noro ką nors veikti.
– Kas pasikeitė Jūsų gyvenime jau po pirmosios išvykos į Tailandą?
– Daugiau sužinojau apie maistą. Grįžusi perskaičiau daug knygų apie žaliavalgystę, vegetarišką maistą ir gydymąsi maistu. Mėgstu saldumynus, tačiau juos pakeičiau sveiku maistu. Išmokau pasigaminti šokolado pudingą iš avokado, migdolų pieną, ledus be pieno, daržovių kokteilius. Beje, pienas suaugusiam žmogui netinka, tačiau jo kai kuriuos produktus – kefyrą, jogurtą ir varškę galima ir sveika valgyti. Pradėjusi pati sveikiau maitintis Kanadoje sutikau daug bendraminčių, tarp jų ir lietuvių. Su jais dalijamės patirtimi, receptais. Nebūtina iškart gyvenimą ir mitybą keisti kardinaliai, bet rūpintis sveikata privalu kiekvienam. Lietuvoje sveikesniam gyvenimui yra daug galimybių, tereikia rasti smulkių ūkininkų, kurie natūraliai augina daržoves, ir pirkti tik jas. Žiemai daržoves ir vaisius reiktų užsišaldyti.
– Kokia sveikesnio gyvenimo formulė?
– Nėra formulės, kuri tiktų visiems. Kas tinka vienam, gali netikti kitam. Geriausias patarimas – eksperimentuoti, kažką paimti iš vienos dietos, iš kitos ir stebėti, kaip jautiesi, o tada nuspręsti. Aš nusprendžiau, kad man geriausia – nevalgyti mėsos arba jos valgyti labai nedaug ir nedažnai. Daugiau valgyti nevirtų daržovių ir vieną dieną per savaitę skirti iškrovai. Kiek įmanoma geriau reikia sukramtyti maistą, tada organizmas gali įsisavinti daugiau naudingų medžiagų ir lengviau „dirbti“. Miego kiekvienam žmogui taip pat reikia skirtingai, tai priklauso nuo gyvenimo būdo. Sako, kad 15 minučių meditacijos gali atstoti 2–3 valandas miego. Patariu visiems perskaityti Paulio Brego knygą „Sveikai gyventi“.
– Ar sunku gyventi laikantis sveikos mitybos taisyklių, kai aplinkiniai šlamščia bulvių traškučius ir kebabus?
– Iš pradžių sunku. Bet laikui bėgant pats organizmas atsisako nenaudingo maisto, žmogus išmoksta klausytis savo organizmo. Reikia stebėti organizmą, kaip jis jaučiasi po kiekvieno valgio.
– Išvardykite penkis svarbiausius žingsnius, kurių išmokote Tailande, sveiko gyvenimo link.
– Pirmas: svarbiausia džiaugtis esamu momentu. Su praeitimi ateities nepastatysi, ateitis nežinoma, tad lieka tik esamas momentas. Antras: meditacija. Kai esi atsipalaidavęs, pasaulis atrodo gražesnis, jautiesi saugiai, pats esi taikesnis, miegas būna geresnis. Vakaruose meditacija jau pripažinta kaip vienas gydymo būdų. Trečias: rasti sau tinkamą sveiką dietą. Ketvirtas: daugiau judėti, sportuoti. Penktas: nesureikšminti materialinių dalykų. Jausti dėkingumą už tai, ką turi. Aš pati – dar pradininkė šioje srityje, bet rezultatą jau jaučiu ir žadu tęsti šiuos mokslus.
– Ką pasiūlytumėte aplankyti nuvykus į Tailandą?
– Važiuojantiems atostogauti būtinai siūlau aplankyti Koh Phee salą ir ją supančias kitas salas, Chiang Mai džiungles. Tiems, kurie nori išmokti sveikos gyvensenos, patarčiau nuvykti į Koh Phangan salą ir Chiang Mai miestą, taip pat apylinkes Šiaurės Tailande, kur veikia tarptautiniai rytų mokslo centrai.
Daiva Sitnikienė