Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Sveikatos puoselėjimui

ruvi.lt | 2013-08-14 09:31:35

Sąmoningumas reikalingas visur, todėl turime išmokti sąmoningai valgyti: lėtai ir gerai kramtyti, pajusti maisto skonį ir kvapą. Taip suvalgysite mažiau, o tinkamai sukramtytas maistas gerai įsisavins. Valgydami tik valgykite – jokių televizorių, triukšmingos muzikos ar pokalbių.

Salotos
Algirdo Kubaičio nuotr.

Maistas būtinai turi būti įvairus, skanus, šviežias, nešantis naudą organizmui. Idealus maistas – šviežias, kokybiškas, neapdorotas, neturintis kenksmingų cheminių junginių ir hormonų, organiškai užaugintas dirvoje, turtingoje mineralų ir mikroelementų.

Polinkis persivalgyti įspėja apie maistingų medžiagų trūkumą maiste. Taip bandoma kompensuoti tai, ko trūksta kūnui.

Atsisakykite žalingų įpročių – taip atnešite didžiulę naudą savo sveikatai.

Iki 20 amžiaus pradžios diabetas ir širdies-kraujagyslių ligos buvo itin retos. Kai tik atsirado rafinuotas cukrus – šių ligų jau po 20 metų ženkliai padaugėjo.

Cukrus pavojingas tuo, kad gamybos metu jis netenka visų maistingų medžiagų, todėl organizmas labai greitai jį įsisavina. Kuo greičiau jis įsisavinamas, tuo greičiau patenka į kraują, tuo daugiau organizmas naudoja perteklinio insulino.

Būtent angliavandeniai, o ne riebalai yra svaresnė nutukimo ir lėto svorio kritimo bei svorio sugrįžimo po dietų priežastis.

Kūno svorio padidėjimas arba sumažėjimas tiesiogiai proporcingas suvalgomų angliavandenių kiekiui. Jei šis kiekis mažesnis už kritinį, organizmas natūraliai sudegina riebalus, nes insulino kiekis žemas. Šio kiekio viršijimas veda į svorio augimą.

Riba, kai įvyksta toks viršijimas – labai individuali ir priklauso nuo metabolizmo ypatumų, o būtent – nuo metabolizmo rezistentiškumo. Jei jis aukštas – žmogus priauga svorio net valgydamas nedaug angliavandenių. Vidutiniškas – turi daugiau „laisvės“ mityboje. Jei žemas metabolizmo rezistetiškumas (tai dar vadinama aukštu metabolizmo lygiu) – žmogus gali valgyti ir nemažai angliavandenių, bet išlikti lieknas, o jei priauga svorio – lengvai jį numeta.

Svarbu pažymėti, kad net vienkartinis nedidelis angliavandenių kiekis, suvalgytas besilaikant dietos, gali nubraukti visas pastangas atgauti optimalų kūno svorį, nes insulino padidėjimas provokuoja riebalų kaupimą.

Vanduo būtinas organizmui maistingų medžiagų tiekimui į ląsteles, taip pat toksinių medžiagų šalinimui iš jų. Todėl turime gerti pakankamai vandens.

Labai dažnai troškulys svarbesnis už alkį, todėl atsigerti vandens, pajutus alkį yra žymiai geriau nei užkandžiauti kaloringu maistu. Skysčių kiekis organizmo audiniuose veikia ir mūsų fizinį aktyvumą.

Raumenų masė – biologinis indikatorius, mūsų biologinio amžiaus rodiklis. Stiprindami raumenis, stipriname visą organizmą ir lėtiname senėjimą.

Judėkite kuo daugiau: kai tik galite, stovėkite, užuot sėdėję; vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, o ne kilkite liftu. Reguliariai darykite fizinius pratimus.

Sportuodami net tik gerinate bendrą kūno fizinę būklę, bet ir rodote gerą pavyzdį savo vaikams. Nuolat sportuojančių tėvų vaikai yra šešis kartus aktyvesni už nesportuojančių tėvų vaikus.

Fizinis aktyvumas – ne tik smagi, bet ir vienijanti šeimą veikla, mokanti vaikus būti aktyvius ir rūpintis savo sveikata.

Labai svarbus ir diafragminis, gilus kvėpavimas – jis gerina mentalines (mąstymo) funkcijas, aktyvuoja organizmo audinius, gerina virškinimo sistemos darbą, efektyviai teikia deguonį kraujotakai, gerina limfos cirkuliaciją, palaiko optimalų plaučių tūrį, padeda įveikti stresinę būseną.

Mintys iš E. Brežnevos ir T. Ovokaičio knygos „Sveiko kūno magija“

ruvi.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų