Šiandien Seimo Sveikatos reikalų komitetas po įvykusio bendro posėdžio su Teisės ir teisėtvarkos komitetu nusprendė prašyti Vyriausybės išvados dėl Žmogaus mirties nustatymo ir kritinių būklių įstatymo pakeitimo įstatymo projekto (Nr. XIP-3672(2). Šio įstatymo projekto tikslas – nustatyti fizinių ir juridinių asmenų teises ir pareigas nustačius žmogaus kritinę būklę arba mirtį, veiksmus išduodant medicininį mirties liudijimą ir jų finansavimą.
Komitetas taip pat nusprendė prašyti Vyriausybės nuomonės dėl Sveikatos draudimo įstatymo 10, 26 ir 39 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto (Nr. XIP-4591), kuriuo siekiama pradėti išlaidų už imunobiologinius vaistus kompensavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.
Komiteto posėdyje buvo išklausyta Valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaita „Ar efektyviai organizuota vaiko teisių apsauga“. Komiteto narius labiausiai domino audito rezultatai, ar tinkamai organizuojama vaikų, dalyvaujančių biomediciniuose tyrimuose, apsauga. Valstybės kontrolė nustatė, kad šiandien nėra reglamentuota vaiko, dalyvaujančio biomedicininiuose tyrimuose, sutikimo procedūra, todėl tyrėjai ne visada išklauso ir užfiksuoja vaiko nuomonę. Taip pat nustatyta, kad biomedicininiai tyrimai, kuriuose dalyvauja vaikai, nepakankamai kontroliuojami. Atsižvelgdamas į audito rezultatus, komitetas įpareigojo Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą užtikrinti klinikinių tyrimų su vaikais kontrolę. Sveikatos apsaugos ministerijai ir Lietuvos bioetikos ir regioniniams biomedicininių tyrimų etikos komitetams rekomenduota įgyvendinti kitas audito ataskaitoje pateiktas rekomendacijas.
Reaguodamas į VšĮ Inkocentro kreipimąsi komitetas nagrinėjo šlapimo nelaikymo medicinos pagalbos priemonių kompensavimo klausimą. Pareiškėjų teigimu, medicinos pagalbos priemonės šlapimo nelaikantiems pacientams turėtų būti kompensuojamos ne tik pripažinus nuolatinės slaugos poreikį, tačiau ir sergant tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, prostatos vėžiu, Alzhaimerio ar Parkinsono liga. Komitetas VšĮ Inkocentrą informavo, kad yra galimybė pakartotinai kreiptis į Sveikatos apsaugos ministerijos Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisiją prašant spręsti medicinos pagalbos priemonių kompensavimo klausimą.
Komitetas apsvarstė Sveikatos sistemos įstatymo 63, 64, 67 ir 68 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą (Nr. XIIP-71) bei įstatymų projektus Nr. XIIP-72–XIIP-77, kuriais siekiama sudaryti teisines prielaidas įdiegti savivaldybėse paprastą, aiškią, lanksčią ir unifikuotą strateginio planavimo sistemą. Šiems įstatymų projektams komitetas iš esmės pritarė ir pasiūlė Seimo paskirtam pagrindiniam Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui juos tobulinti atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir pasiūlymus.
Brigita Sesickienė,
Sveikatos reikalų komiteto biuras