Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Pėdos deformacija: kada operuoti, kiek trunka operacija ir pooperacinis laikotarpis(2)

Audronė Puišienė | 2015-11-10 09:19:42

„Iššokęs pėdos kauliukas – tai pėdos pirmojo piršto iškrypimas. Klaidingai manoma, jog tai – išaugęs naujas kaulas. Iššokę pėdos kauliukai – dažna pėdos deformacija, dažniausiai išryškėjanti apie 30–50-uosius gyvenimo metus, 10 kartų dažniau pasitaikanti moterims negu vyrams. O tokiose populiacijose, tarkim, Afrikos gentyse, kur vaikštoma basomis, pėdos kauliuko patologijos atvejų yra 15 kartų mažiau, palyginti su civilizuotomis šalimis“, - sako gydytojas ortopedas-traumatologas Tadas Abelkis.

Pėdos
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

– Kokios yra pėdos pirmojo piršto iškrypimo priežastys?

– Jos įvairios: išorinės – avalynė, profesija, stovimas darbas; vidinės – paveldėjimas, nutukimas, plokščiapėdystė, padidėjęs audinių mobilumas, arba hiperlaksitetas, sąnarių ligos. Norėčiau paaiškinti, kodėl aukštakulniai yra žalingi pėdoms. Avėdami normalią avalynę, pradedame žengti nuo kulno, o avėdamos aukštakulnius moterys vaikšto ant pirštų galiukų, todėl didžiausias krūvis tenka pirštams ir padikauliams, o ne kulnui. Ilgainiui didysis pirštas ima krypti į išorę, padikaulis pasislenka į vidinę pusę, atsiranda kauliukų deformacija. Iškrypus pėdos kaulams, skauda pėda, darosi sunku vaikščioti ne tik su aukštakulniais, bet ir normaliais batais. Didysis pirštas krypsta dar labiau į išorę, įprastai deformuodamas ir kitus pirštus.

– Kaip žinoti, kada – jau reikia operacijos, kada – dar kentėti?

– Kol iškrypusio piršto neskauda, operacija nerekomenduojama. Deformacijos gali būti lengvos, vidutinio sunkumo ir sunkios – jų laipsnį nustato gydytojai.

Jeigu deformacija lengva, patariama pakeisti avalynę, nešioti pagalbines priemones – tarkim, silikoninius tarpupirščius tarp I ir II pirštų – jie neleidžia didžiajam pirštui krypti į išorę.

Nakčiai galima uždėti įtvarą, kuris pirštą laiko taisyklingoje padėtyje. Esant lengvai deformacijai, į batus dedami įdėklai.

Jeigu deformacija – vidutinė ar sunki ir sukelia skausmą, reikalinga operacija. Prieš ją įvertinamas nykščio iškrypimas ir gretutinės pėdos deformacijos, atliekamos rentgenogramos. Deformacijos pašalinimas nėra kauliuko nukalimas ar nupjovimas – tokia procedūra būtų neefektyvi. Iš tiesų atliekama padikaulį koreguojanti osteotomija, arba kaulinis pjūvis. Operacijos esmė – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atstatyti normalią pėdos anatomiją bei funkciją. Ieškant paties geriausio, šiam defektui šalinti sugalvota per 100 operacijos būdų.

– Kiek laiko trunka operacija, kiek – pooperacinis laikotarpis? Ar gali kilti komplikacijų? Kodėl žmonės geriau pasirenka kentėti skausmą ir nesiryžta operacijai?

– Iškrypusio piršto deformacijos korekcija operuojant užtrunka iki 45 min. Ant kojos lieka nežymus 6 cm ilgio randas. Po operacijos ligoninėje pacientas praleidžia 1–2 paras. Perrišimai atliekami ambulatoriškai 2 kartus per savaitę.

Judėjimas ribojamas nuo 4 iki 6 savaičių, į darbą biure išleidžiame po 2 mėnesių nedarbingumo, jeigu esama problemų – ir vėliau. Galimos ir komplikacijos, tačiau jų tikimybė – maža, jeigu pacientas klauso visų gydytojo nurodymų. Kodėl žmonės delsia? Bijo skausmo, nesėkmės, ilgo gydymo, prisiklauso visokių legendų iš draugų... Neskaudėti po operacijos negali, nes keičiasi pėdos anatomija. Bet iškentėti įmanoma. Pacientams patariame operuotis vieną pėdą, po kelių mėnesių – antrąją. Svarbu – išlaukti, kad operuota pėda visiškai sugytų, atsistatytų jos funkcija.

– Kas tai yra plaktukinė pirštų deformacija?

– Tai II, III, IV ir V kojų pirštų deformacija, atsirandanti esant skersinei plokščiapėdystei ar dėl sausgyslių bei raumenų patologijos. Dėl pėdos raiščių tempimo pirštų galai lenkiasi į apačią, o arčiau pėdos esantys sąnariai kyla į viršų. Pirštai nebeišsitiesia, trinasi į avalynės viršų, atsiranda skausmingų nuospaudų. Plaktukinės pirštų deformacijos koreguojamos operacija, naudojant chirurginius implantus pirštai yra ištiesinami.

– Kokias profilaktines priemones rekomenduotumėte norintiems išsaugoti gražias pėdas?

– Avalynė – ne aukštesniais kaip 5 cm kulniukai, pirštai – laisvi, nesuspausti. Batus aukštesniais negu 5 cm kulnais rekomenduojama avėti ne ilgiau kaip 2–3 val. per dieną. Perkant batus būtina juos rinktis atidžiai, negalvojant, kad jie prasinešios ir prisiderins prieš pėdų.

Nuo mažens reikėtų stiprinti pėdų receptorius – basomis vaikščioti per žolę, smėlį, tai teigiamai veikia padus, stiprina raumenis. Jei tenka stovėti visą dieną, avalynė neturėtų būti plokščia, arba reikia nešioti įdėklus, kad nenuvargtų pėdos skliautas. Nerekomenduotina laukti, kol pėdų skausmas įsisenės – būtina kreiptis į specialistus: gavus šeimos gydytojo siuntimą, konsultuojamasi pas ortopedą-traumatologą, įvertinama pėdos būklė ir planuojama operacija. Sveikos pėdos – kokybiško gyvenimo dalis.

pajurionaujienos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų