Švenčionių rajono ligoninės slaugos specialistai viešai skundžiasi nebegalį pakelti sunkių darbo sąlygų. Kad dėl to nesiskundžia kitų rajonų slaugytojai, rodo tik viena - jie jau praradę bet kokią viltį. Taip tvirtina Lietuvos slaugos specialistų sąjungos (LSSO) vadovė Danutė Margelienė.
Priėmimo skyriuje - dviese
Prieš kelias dienas redakciją pasiekė nevilties šauksmas iš Švenčionių rajono.
"Kur kreiptis dėl nepakeliamų darbo sąlygų Švenčionių rajono ligoninėje? - klausė slaugos specialiste prisistačiusi moteris. - Priėmimo skyriuje dirba dvi slaugytojos, naktimis lieka be padėjėjų, atlieka visą jų darbą, net sanitarinį valymą. Jeigu viena slaugytoja išlydi ligonį į Vilnių, kita lieka visai viena. Jokios apsaugos nėra! Mus ramina įrengtomis vaizdo kameromis. Taigi, jeigu nudaigos, bent jau liks įrašas, ir policijai bus lengviau surasti nusikaltėlį".
Ji portalui guodėsi, kad Priėmimo skyriaus darbuotojos nuo narkotikais apsvaigusios pacientės, užpuolusios jas peiliu, yra šokusios net pro langą.
"Esame ir už plaukų tampytos, ir mėlynių turėjusios. Juk sulaukiame ir neblaivių, ir agresyvių pacientų, - pasakojo švenčioniškė. - Tiesa, šį rudenį ligoninei vadovauti pradėjo naujas direktorius. Vis dar tikimės, kad bus geriau, nors dabar jau baiminamės, kad nuo vilko bėgusios nebūtume ant meškos užšokusios. Ankstesnė direktorė mums taip ir sakydavo, kad pilna tokių kaip mes, jei skundžiamės darbo sąlygomis. O naujasis vadovas dažnai koridoriuje prasilenkdamas net nesisveikina su mumis".
Naujas vadovas irgi neguodžia
Tačiau labiausiai Švenčionių ligoninės slaugos specialistėms nerimą kelia pasigirdusios kalbos nuo gruodžio mėnesio Priėmimo skyriuje palikti apskritai vieną slaugytoją. Neva taupumo sumetimais.
"Kartais atvežami keli ligoniai iš karto. Vienai slaugytojai suspėti nerealu! - tikina portalo pašnekovė. - "Jei nespėsit, pasikviesit iš kitų skyrių", - toks argumentas. Bet kaip gali slaugytojos palikti tiesioginį savo darbą? Juk jos atsako už savo darbą. O nukenčia ligoniai. Kažkoks siaubas! Nors dabar laukiame kitos savaitės, kurią turi paaiškėti šis sprendimas".
Moteris pasakojo, kad uždirbdamos vos 370 eurų "popieriuje", slaugos specialistės ligoninėje atlieka ir liftininko pareigas.
"Nors už tai mums dar pridėdavo po 100 Lt popieriuje, paskui sumažino iki 80 Lt, o dabar jau net ir nebežinau, ar dar prideda, - kalbėjo slaugytoja. - Lietuvos slaugos specialistų organizacijos atstovai net patarė parašyti kolektyvinį pareiškimą dėl išėjimo iš darbo, jeigu tikrai sumažintų darbuotojų skaičių priėmime, bet kai kurios bijo. O jeigu nesusiras kito darbo?"
Direktorius ramina
"Nuraminkite jas, kad neketiname palikti vienos slaugytojos Priėmimo skyriuje, - VLMEDICINA.LT kalbinamas sakė ligoninės direktorius Tomas Saladis. - Net nebuvo tokių planų".
Kaip naujasis vadovas ketinąs spręsti įstaigoje susikaupusias problemas? "Iš visų jėgų", - nusijuokė pašnekovas, nors pokalbiui tęsiantis jo humoro jausmas pradėjo blėsti. Papasakojęs apie savo siekius atkurti ligoninės autoritetą tarp rajono gyventojų, keisti įstaigos struktūrą, T. Saladis nesugebėjo nuslėpti pasipiktinimo, išgirdęs žurnalistės perduotus slaugytojų skundus.
"Naktį sulaukiame 5 ligonių. Tad jūs man pasakykite, ar dviejų slaugytojų tam per mažai? Gerai, jei priimtume padėjėją, bet tada vieną slaugytoją atleistume, - aiškino direktorius. - Jos pačios norėjo ir už liftininką dirbti. Apskritai šioje ligoninėje per daug slaugytojų, bet tam, kad nereiktų atleisti darbuotojų, todėl ir atsisakome padėjėjų, liftininko. Ir apskritai, aš 20 metų dirbau Respublikinėje Vilniaus ligoninėje, kuri per parą sulaukdavo po 200-300 pacientų! Tad man juokinga, kai Švenčionių ligoninės slaugytojos, sulaukiančios daugiausiai gal 10 pacientų, skundžiasi dideliu darbo krūviu".
Bet gal vilnietės ir uždirbančios daugiau? "Mūsų ligoninės slaugytojų vidutinis atlyginimas gal vos ne didesnis nei analogiško lygmens kitų ligoninių", - atsakė pašnekovas.
O dėl darbuotojų saugumo T. Saladis sakė ne kartą kalbėjęsis ir su Švenčionių komisariato vadovu, kuris patikinęs, jog ligoninė įtraukta į jų nuolatinį maršrutą, kad pro ją būtų dažniau patruliuojama. Be to, kaip pabrėžė direktorius, visuomet galima išsikviesti pagalbą telefonu.
Unikali išimtis?
Vis dėlto LSSO prezidentė Danutė Margelienė labai skeptiškai vertina raminamą direktoriaus kalbą.
"Jūs mane nustebinote, jeigu direktorius iš tiesų kalba apie per didelį slaugytojų skaičių! Tuomet ši ligoninė - išimtis visoje Lietuvoje, nes visoje šalyje juntamas didelis šių specialistų trūkumas, - stebėjosi D. Margelienė. - O dirbti priėmimo skyriuje be pagalbinių darbuotojų, be apsaugos, neįmanoma. Ypač naktimis".
Kaip LSSO vadovė vertina įstaigos vadovo pasiteisinimą dėl slaugytojų atlyginimo? "Tokia alga - ne kvalifikuoto darbuotojo. Tai rodo, kad slaugos specialistai visai nuvertinami, - kalbėjo D. Margelienė. - Nors iš tiesų tokia situacija yra bemaž visose rajonų ligoninėse, tik kitų darbuotojai net nebeviešina šios problemos. Matyt, visai nebemato vilties. O nuo čia ir prasideda masinė emigracija. Slaugytojai emigruoja vos pabaigę mokslus, o kai kurie - net ir nebaigę. Ir jeigu direktorius 370 eurų vertina kaip visai neblogą slaugos specialisto algą, tuomet jis yra prastas vadovas.Vadinasi, ligoninė neracionaliai naudoja įstaigos lėšas. Lėšų visos jos turi - nesvarbu, rajoninė ar ne. Matau, kaip kai kuriose jų tie pinigai panaudojami. Tą patvirtina ir Šiaulių atvejis".
Faktą, kad slaugytojai atlieka ir papildomus darbus, net jei už juos kažkiek ir primokama, D. Margelienė vertina kaip vergovę.
"Nesvarbu, jei žmonės su tuo ir sutinka. Juk mažame miestelyje tiesiog nėra kitos darbovietės", - kalbėjo LSSO prezidentė.