Kas nenorėtų akinančios šypsenos, kuri priverstų viršininką padidinti atlyginimą, troleibuso vairuotoją – valiūkiškai pamerkti akį, o mylimąjį ar mylimąją – išpildyti slapčiausius jūsų troškimus? Kokia yra šypsenos galia? Net būdami gražūs, malonūs, protingi ir sumanūs be kerinčios šypsenos mes – lyg skaniausi saldainiai be gražaus popierėlio, kurių išvynioti ir paragauti taip niekas ir neužsimano. Ką daryti, kad mūsų šypsena priverstų pasaulį nors mažumėlę kraustytis iš proto?
Galite likti be dantų, jei ant jų prisikaupė daug „akmenų“
Kai žmonių kas nors paklausia, kaip jie įsivaizduoja kerinčią šypseną, atsakymas paprastai būna vienodas. Dantys turi būti balti, be apnašų, tvarkingai suaugę, sveiki, tarpdančiai išvalyti. Žinoma, malonu, kai besišypsant tų dantų matyti daugiau ir yra kuo pasigėrėti. Daugumai žmonių savo šypsena sužavėti aplinkinius trukdo apnašos, kurių neįmanoma nušveisti dantų šepetėliu, kraujuojančios dantenos, iš burnos sklindantis prastas kvapas ir pan. Jau daugiau nei 15 metų Lietuvoje atliekama profesionali burnos higienos procedūra suteikia galimybę žmonėms šypsotis ir nenuogąstauti dėl šių nemalonių dalykų.
Burnos higiena skirstoma į individualią ir profesionalią. Tai, ką mes atliekame namuose, yra individuali burnos ertmės higiena. Ne kiekvienas žino, kaip tinkamai prižiūrėti dantis. Be to, tinkamai burnos priežiūrai vien savo pastangų nepakanka. Reikia periodiškai apsilankyti pas burnos higienistą – jis savo kabinete burnos higiena pasirūpins profesionaliai. Namuose netinkamai valantis dantis nepašalintos minkštos dantų apnašos pradeda mineralizuotis, ant dantų susidaro kietos apnašos, vadinamos „akmenimis“, ir pigmentas, kurio su įprastinėmis priemonėmis žmogus negali pašalinti. Dėl šios priežasties dantenos gali parausti, patinti, kraujuoti, o iš burnos sklisti nemalonus kvapas. Šypsena atrodo neestetiškai, ilgainiui gali išsivystyti periodonto (minkštųjų audinių, esančių aplink dantį) ligos: dantys pradeda klibėti arba net kristi. „Akmenys“ kaupiasi prie dantenų ir po jomis, laiku jų nepašalinus rizikuojama susirgti periodontitu (minkštųjų audinių uždegimu), dantenų uždegimu (gingivitu). Nenuvalyti „akmenys“ stumia dantenas žemyn, kaupiasi vis giliau, apnuogina danties šaknis, atsiranda dantų jautrumas, formuojasi periodonto „kišenės“.
Burnos higiena – profilaktinė priemonė nuo ėduonies ir periodonto ligų
Profesionali burnos higiena – būtina profilaktinė procedūra, užkertanti kelią ėduoniui ir periodonto ligoms. Pasak Vilniaus implantologijos centro klinikos burnos higienistės Žanos Želvienės, procedūros metu ultragarsu pašalinamos mineralinės ir nemineralinės dantų apnašos, specialia sodos srove poliruojami dantų ir plombų paviršiai, gerai nuvalomos pigmentinės–spalvinės (tabako, kavos, vyno ir t.t.) dėmės, atliekamos dantų jautrumą mažinančios procedūros. „Anksčiau dantų apnašos buvo šalinamos naudojant instrumentus, dabar visa tai daroma ultragarsu bei specialia sodos srove. Atliekant profesionalią burnos higieną, apnašos šalinamos nuo kiekvieno danties atskirai. Kiekvienas žmogus, nesvarbu kokio amžiaus jis būtų, burnos higieną turėtų atlikti bent 2 kartus per metus. Pacientai, kurie nešioja breketus, turi dantų implantus, kuriems dažnai pasikartoja
periodontitas, kraujuoja dantenos, iš burnos sklinda nemalonus kvapas, procedūrą turėtų kartoti kas 3–4 mėnesius“, – pasakoja Vilniaus implantologijos centre dirbanti specialistė. Pacientui pageidaujant, šią procedūrą galima atlikti ir nuskausminus, tačiau ji nėra skausminga, greičiau jau nelabai maloni, nes valoma giliau nei žmogus pasiekia dantų šepetėliu“.
Procedūrą rekomenduojama atlikti kiekvienam žmogui kas 6 mėnesius
Reguliari, kokybiška burnos ertmės higiena – pagrindinė profilaktikos priemonė nuo dantų ėduonies, periodonto ligų, jų komplikacijų, nes visas šias ligas sukelia dantų apnašose esančios bakterijos. Pasak marketingo projektų vadovės Aistės Ragauskaitės, ji burnos higienos procedūrą pas specialistą pirmą kartą atliko prieš porą metų. „Dabar burnos higieną atlieku reguliariai. Ši procedūra visiškai neskausminga, suteikia galimybę išvengti įvairių uždegimų, pašalina apnašas, tad nuolatos galiu plačiai šypsotis“, – sako A. Ragauskaitė pridurdama, kad kas rytą ir vakarą savo dantų priežiūrai skiria nemažai laiko.
Iki kerinčios šypsenos kartais reikia tiek nedaug: dantų šepetėlio, pastos, tarpdančių siūlo ir keletą kartų per metus apsilankyti pas burnos higienistą. Keli neskausmingi šiuolaikinių technologiškai modernių aparatų „potepiai“ ir jūsų šypsena priverčia pasaulį nors mažumėlę kraustytis iš proto.
Inga Lebrikaitė