Klausimas. Mano dėdei nustatė T stambių grūdėtų leukocitų leukemiją. Kas tai per liga ir kaip su ja reikia toliau gyventi, t.y., kokį gyvenimo būdą reikėtų gyventi? Simona.
Atsako vidaus ligų gydytojas, onkologas-hematologas Jonas Korsakas
Šią gana retą leukemijos formą sukelia tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių - limfocitų (jeigu tiksliai, tai citotoksinių T limfocitų CD8) nekontroliuojamas dalijimasis. Tai yra vyresnio amžiaus žmonių liga, diagnozės metu vidutinis amžius yra apie 60 metų, tačiau aprašomi ir jaunesnio amžiaus žmonių ar net vaikų atvejai. Didėjant limfocitų skaičiui kraujyje jie išstumia kitų rūšių ląsteles, dėl to silpnėja imunitetas, didėja infekcijų rizika, gali išsivystyti mažakraujystė. Kita vertus, apie 30-40 proc. ligonių liga nustatoma atsitiktinai, atlikus kraujo tyrimą - jie jokių simptomų neturi. Maždaug pusei ligonių nustatoma padidėjusi blužnis. Maždaug penktadaliui ligonių surandamos kitos autoimuninės ligos, pvz,. reumatoidinis artritas ar skydliaukės uždegimas.
Nesant simptomų ši liga nebūtinai turi būti gydoma. Padidėjus imlumui infekcijoms svarbiausią vaidmenį turi higiena - kasdienis prausimasis, rūbų keitimas, burnos higiena. Sukarščiavus šiems ligoniams turėtų būti anksčiau skiriami antibiotikai. Jei mažas trombocitų skaičius, yra padidėjusi kraujavimo rizika, reikia saugotis traumų.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.