Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Ta nemaloni diagnozė - cistitas

Neringa Butkienė | 2017-02-14 10:19:02

Kuri gi moteris nors kartą gyvenime nėra patyrusi šio labai nemalonaus negalavimo. Jo priežasčių daugybė, kurių dažniausios – peršalimas, bakterinė, virusinė ar grybinė infekcija. Apie tai, kaip kovoti su šiuo negalavimu, kalbamės su Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ gydytoju urologu Titu Simaška.

Papildomai gydytojas gali paskirti augalinių preparatų, pavyzdžiui, meškauogių ar bruknių lapų arbatos. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Cistitas būna ūminis ir lėtinis. Jie paprastai pasireiškia šlapimo išskyrimo sutrikimu, į tualetą lakstoma kas 5–15 min., taip pat ir naktį. O šlapimo kiekis paprastai būna nedidelis, šlapinantis niežti, degina, skauda. Esant stipriai jo formai, neretai skauda ir apatinę pilvo dalį, lytinių organų sritį. Beje, šia liga kur kas dažniau dėl anatominių savybių serga moterys, nei vyrai.

Nesigydykite savarankiškai

Šlapimo pūslės uždegimas – viena iš tų ligų, su kuria daugelis bando susidoroti savarankiškai. Naminės priemonės kai kuriais atvejais būna veiksmingos ir padeda pašalinti ligos simptomus, tačiau infekcinės ligos sukėlėjų jos paprastai neveikia, todėl jie nesunaikinami, o tik kuriam laikui prislopinami, todėl šlapimo pūslės uždegimas gali pasikartoti ar net pereiti į lėtinę formą. O tai reiškia, kad nemalonūs pojūčiai kaskart vis atsinaujina, o tai gresia kitais kur kas pavojingesniais negalavimais – pielonefritu (inkstų geldelių uždegimu).

Ką daryti, jei uždegimas tapo lėtiniu ir vis pasikartoja? Pasak Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ gydytojo urologo Tito Simaškos, „jei šlapimo pūslės uždegimas pasikartoja kelis kartus per pusę metų, arba tris kartus per metus, tokia būklė traktuojama kaip lėtinis pūslės uždegimas. Jis ypač būdingas šaltuoju metų laiku.

Dažniausios lėtinio šlapimo pūslės uždegimo priežastys: ne iki galo išgydyta ūmi infekcija arba profilaktinių priemonių nesilaikymas po persirgtos ligos. Varginant pasikartojančiai šlapimo takų infekcijai, reikalinga gydytojo specialisto konsultacija. Rekomenduotina atlikti šlapimo pasėlį, taip pat būtų reikalinga kiek ilgesnės trukmės antibiotikoterapija baktericidiniais antibiotikais. Praėjus ūmiai ligos stadijai, reikia laikytis specialių profilaktinių priemonių: svarbiausia nesušalti, laikytis tinkamos tualeto higienos, kurį laiką vengti lytinių santykių, vartoti maisto papildus, kurie turi šlapimo sistemos protekcinį poveikį“.

Svarbiausi cistito simptomai

Dažnai kylantis noras šlapintis, nors šlapimo kiekis gali būti visai nedidelis, ir dažnas šlapinimasis (daugiau nei 5–6 kartai per parą).

Nepilno išsišlapinimo jausmas.

Nemalonus šlapimo kvapas.

Skausmas, deginimas, niežtėjimas šlapinantis.

Pilvo apatinės dalies skausmas.

Drumstas, su kraujo priemaišomis šlapimas.

Kad nesusirgtumėte

Senolių išmintis byloja „saugok sveikatą, kol sveikas“. Išties stengtis išlikti sveikam yra kur kas lengviau, nei vėliau gydyti ligą. Todėl norėdami išvengti cistito turėtumėte nepamiršti kelių svarbių taisyklių, kurios padės šios ligos išvengti.

Stenkitės nesušalti, šaltuoju metų laikotarpiu nepamirškite po kelnėmis vilkėti pėdkelnių.

Labai aptempti, spaudžiantys drabužiai, ypač džinsai, gali trikdyti mažojo dubens organų kraujotaką, todėl venkite juos dėvėti.

Laikykitės asmeninės higienos taisyklių, apsiplaukite po tualeto ir lytinių santykių, laiku ištuštinkite šlapimo pūslę, nekentėkite, jei norite šlapintis.

Pakankamai gerkite skysčių, valgykite subalansuotą maistą.

Kaip gydytis?

Pirmiausia pajutus nemalonius simptomus, reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris, atlikęs tyrimus, nustatytų tikrąją ligos priežastį ir paskirtų geriausiai jums asmeniškai tinkamus vaistus.

Antibakterinius preparatus reikia gerti griežtai pagal gydytojo rekomendacijas. Būklei pagerėjus, jokiu būdu negalima jų nutraukti. Vaistus vartokite tiek laiko, kiek skyrė gydytojas.

Papildomai gydytojas gali paskirti augalinių preparatų, pavyzdžiui, meškauogių ar bruknių lapų arbatos, širdažolės žolės, gelsvių šaknų ir rozmarino lapų mišinio – priemonių, kurios palankiai veikia šlapimo sistemą.

Nepaisant to, kad yra plačiai paplitęs mitas dėl spanguolių vartojimo sergant cistitu, yra pakankamai įrodymų, kad spanguolės iš tikro neturi jokio efekto gydant šlapimo pūslės uždegimą.

Gerkite daugiau skysčių.

Sureguliuokite savo mitybą, venkite maisto su aštriais prieskoniais ir alkoholio.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: cistitas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų