Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Tabako pramonė panūdo blaivinti Lietuvą

vlmedicina.lt | 2015-12-22 12:05:34

Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje, Nacionalinė sveikatos taryba, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija gruodžio 21 d. kreipėsi į LR Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Premjerą Algirdą Butkevičių, Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę, Vyriausybės ir Seimo narius atkreipdamos dėmesį į VŠĮ „Lietuva be šešėlio" rengiamą ir pradėtą viešinti „Alkoholio vartojimo mažinimo Lietuvoje 2016-2025 m. priemonių planą".

Geria ir rūko
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Aukščiausiems šalies pareigūnams skirtame rašte informuojama, kad svarbiausios ekspertinės nacionalinio lygmens visuomenės sveikatos organizacijos griežtai atsiriboja nuo šio plano.

Taip pat raginama projekte pateikiamą informaciją vertinti kritiškai, nes nėra aiškūs šio plano užsakovai, konsultuojantys ekspertai ir rėmėjai.

Minėtų organizacijų vieningu teigimu, alkoholio ir tabako pramonės ir jų remiamų organizacijų įtaka trukdo formuoti veiksmingą psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės politiką Lietuvoje.

Žiniasklaidoje skelbiamas tik vienas VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ rėmėjas tabako gamintojas UAB „Philip Morris Baltic“, o siūlomame plane nuolat remiamasi Lietuvos laisvosios rinkos instituto, kuris iš dalies išlaikomas tabako ir alkoholio pramonės lėšomis, duomenimis.

„Tabako pramonė gerai žinoma kaip visuomenės sveikatai nepalankių iniciatyvų rėmėja, todėl šios pramonės remiamos organizacijos tikslai ir rekomendacijos turi būti vertinami kritiškai. Be to, tabako gamintojai, remdami VŠĮ „Lietuva be šešėlio“, galimai pažeidžia Lietuvoje ratifikuotos PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijos 13 straipsnį, demonstruodama nepagarbą Lietuvos tarptautiniams įsipareigojimams.“ - teigia Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas prof. A. Veryga.

Visuomenės sveikatos organizacijoms nerimą kelia tai, kad VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ plane pateikiama daug neteisingos informacijos. Pavyzdžiui, teigiama, kad pastarąjį dešimtmetį valstybės taikyta draudimų ir mokesčių didinimo politika žymių rezultatų alkoholio vartojimo mažinimo srityje nedavė. Šis teiginys neatitinka realybės. Po to, kai Lietuvoje 2007 m. pabaigoje LR Seimas priėmė kai kurias mokslo įrodymais grįstas priemones, 2008, 2009 ir 2010 m. buvo staigus mirtingumo nuo išimtinai alkoholio vartojimo sukeltų ligų mažėjimas.

„Nors projekto rengėjai nurodo, kad dokumentas parengtas remiantis Europos alkoholio vartojimo mažinimo 2012-2020 m. priemonių planu, tačiau PSO dokumento esmė rengėjų yra perkeista akcentuojant mažiau reikšmingas ir ignoruojant svarbiausias rekomendacijas.“ - teigia PSO biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė.

Kreipimosi autoriai sprendimų priėmėjų prašo atsakingai vertinti ir spręsti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemas, ragindami pradėti nuo nuoseklaus veiksmingumo ir kaštų prasme vertingiausių priemonių įgyvendinimo: alkoholinių gėrimų kainos (akcizų) didinimo, alkoholinių gėrimų reklamos draudimo, alkoholinių gėrimų prieinamumo mažinimo.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų