Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo – lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus. Jei nėščia moteris yra drausta privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), už paslaugas gydymo įstaigoje jai mokėti nereikia, nes už tai sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.
Klausimų, kokias paslaugas gydymo įstaigose galima gauti, neretai kyla vaikelio besilaukiančioms moterims, kurios kreipiasi į ligonių kasų gyventojų aptarnavimo skyrius.
Pirmiausia VLK pataria moterims, kurios laukiasi, kreiptis į šeimos kliniką ar polikliniką, kur ji yra prisirašiusi. Jos sveikata normalaus nėštumo metu rūpinasi šeimos gydytojas, akušerė ar gydytojas akušeris-ginekologas, dirbantis gydymo įstaigoje, kuri teikia pirmines ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas. Jei nėštumas yra rizikingas, ją turėtų prižiūrėti gydytojas akušeris-ginekologas. Svarbu nėštumo pradžioje apsilankyti ir pas gydytoją odontologą.
Jei vaikelio besilaukiančią moterį prižiūri šeimos gydytojas ar akušerė, jie ir nukreips gydytojo akušerio-ginekologo konsultacijai, pas kurį reikės nuvykti 12–14, 18–20, 35–37 bei 41 nėštumo savaitėmis.
Pirmojo apsilankymo metu surenkami duomenys apie sveikatos būklę, įvertinami nėštumo rizikos veiksniai, pamatuojamas kraujospūdis, apskaičiuojamas kūno masės indeksas, atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai. Antrasis apsilankymas – po 10–14 dienų. Jo metu sudaromas nėščiosios priežiūros planas, kuris gali būti papildomas nėštumo eigoje, išduodama nustatytos formos kortelė, kuri pildoma kiekvieno apsilankymo metu.
Vėliau svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir reguliariai lankytis pas prižiūrintį specialistą, kuris ir nurodys, kokie tyrimai ir kur turi būti atliekami. Pavyzdžiui, 18–20 nėštumo savaitę atliekamas tyrimas ultragarsu, o jei šeimoje yra sergančių cukriniu diabetu – gliukozės tolerancijos mėginys. Nuo 22 savaitės vertinami vaisiaus širdies tonai, 27–28 savaitę, gali būti atliktas kraujo tyrimas. Prireikus, moteris gali būti nukreipta ir genetiko konsultacijai. Nuo 36 savaitės turi būti įvertinta vaisiaus padėtis, o suėjus 41 nėštumo savaitei būtinai reikia atvykti pas akušerį-ginekologą, kuris priims sprendimą dėl kito apsilankymo ar guldymo į ligoninę.
Be to, nedirbančioms ir vaikelio besilaukiančioms moterims svarbu apsilankyti ir teritorinėje ligonių kasoje. Čia jos turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir dokumentą apie nėštumo laikotarpį (nėštumo savaičių skaičių, numatomą gimdymo datą) draudimo laikotarpiui apskaičiuoti, kad prireikus galėtų gauti reikiamas paslaugas gydymo įstaigoje, kompensuojamas PSDF lėšomis.
Svarbu žinoti, kad už tyrimus, kurių atlikimas nėra apmokamas PSDF lėšomis, tačiau nėščioji jų pageidauja, moteris turi susimokėti pati.