Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis užsimojo apriboti privačių gydymo įstaigų veiklą. Įgyvendinus sveikatos apsaugos ministro užmojus, Ligonių kasos nebesudarytų su jomis sutarčių ir daliai privačių gydymo įstaigų nebeapmokėtų teikiamų medicinos paslaugų.
Kol kas Seimas nepritarė V. Andriukaičio pateiktoms Sveikatos draudimo įstatymo pataisoms, tačiau ministras įstatymo projektą koreguoja ir vėl teiks Seimui. „Tauragės žinios“ domisi, kas atsitiktų su privačiomis medicinos įstaigomis, jei ministro „pataisytas“ įstatymas įsigaliotų. Tokių įstaigų Tauragės rajone veikia gerokai per dešimt.
Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas Laimutis Paškevičius viešai pareiškė, kad jei šios ministro užmačios būtų įgyvendintos, ne vienai privačiai medicinos įstaigai grėstų bankrotas, esą tai sužlugdytų visą Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą.
Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis norėtų, kad privačios medicinos įstaigos galėtų būti steigiamos tik ten, kur trūksta valstybinių pirminės sveikatos priežiūros įstaigų. V. Andriukaitis jau rengia teisės aktų pataisas, kurios numatys, kada ir kokias paslaugas gali teikti privačios gydymo įstaigos ir kaip už tas paslaugas bus apmokama.
„Šeimos klinikos“ Tauragėje vedėja Zita Venckuvienė sako, kad, įsigaliojus ministro siūlomoms pataisoms, grįžtume į socializmą, nors ir taip, medikės nuomone, šioje srityje Europoje esame gerokai atsilikę.
„Absurdas. Žmogus (Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis, – red.) nusiteikęs socialistiškai. Ne kartą teko klausytis, ką jis sako, bet kaskart kitaip traktuoja. Tokia pertvarka nenaudinga būtų nei valstybei, nei pacientams. Jau dabar valstybė nepajėgia išlaikyti medicinos įstaigų, o valdiškose medicinos įstaigose eilės pas specialistą pacientams tenka laukti apie mėnesį. Kaip tuomet būtų iš privačių įstaigų pacientams grįžus į valdiškas? Tikiuosi, kad sveikas protas nugalės“, – išreiškė viltį Z. Venckuvienė.
Tą pačią Z. Venckuvienės ištartą frazę pakartojo ir „Šeimos pulso“ Tauragėje vedėja Vida Nausėdienė. Gydytoja, kaip ir kiti medikai, stebisi, kad naujasis sveikatos apsaugos ministras užsimojo grįžti į senus laikus.
„Nemanau, kad po tiek metų reformos galėtų taip įvykti. Mes dirbame 12 metų. Esame licencijuota medicinos įstaiga, turime sutartis su Ligonių kasa, pacientams teikiame nemokamas paslaugas, kaip ir valstybinėje įstaigoje. Man nesuprantama, kodėl ministras pareiškia, kad tai blogai – esą pinigai nueina į privačias rankas. Pacientai laisvai gali rinktis medicinos įstaigą. Jeigu ateina pas mus, vadinasi, čia gauna tokias pat paslaugas, kaip ir valstybinėje įstaigoje ar net geresnes. Mes esame arčiau žmogaus, galime jam skirti daugiau laiko, o ir paslaugos suteikiamos greičiau. Jei reikia, priimame tą pačią dieną, palaikome artimus ryšius su pacientu ir jo šeimos nariais. Jei tokia reforma bus priimta, mūsų gydytojai grįš į valstybinę medicinos įstaigą, kartu su jais pereis ir mūsų pacientai, tik nemanau, kad galėsime geriau dirbti“, – sakė V. Nausėdienė.
„Tauragės Medea klinikos“ direktorius Arūnas Jancevičius (beje, ministro V. Andriukaičio partietis – socialdemokratas, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys), mano, kad ministras nesupranta, kaip Lietuvoje veikia sveikatos apsaugos sistema.
„Mes patyrėme šoką. Kaip ministras gali taip elgtis? Be to, Privalomojo sveikatos draudimo lėšos, patenkančios į biudžetą, yra žmonių, sumokėjusių šį mokestį. Jos turi „eiti“ paskui pacientą, suteikiant jam galimybę rinktis, kur jis nori gydytis, o ne priverčiant rinktis tik valdišką medicinos įstaigą. Manau, kad ministras nori atkurti socializmą ir suvaryti visus pacientus į konkrečią gydymo įstaigą. O Tauragėje, kaip žinote, tokia yra viena. Kalbėjausi telefonu apie keistus ministro planus su ne vienu Seimo nariu“, – „Tauragės žinioms“ sakė A. Jancevičius.
Jei įstatymo pataisos būtų priimtos, A. Jancevičius neatmeta galimybės, kad ne viena privati medicinos įstaiga patirtų bankrotą.
Daiva Sitnikienė,