Kad daugelis suaugėlių, vos radę laisvą minutę, sulenda į mobiliuosius telefonus, planšetes ir kitą kompiuterinę techniką, nebestebina. Kaip beveik nebestebina, kai keturmetis ar penkiametis pyplys pasiekia visus rekordus, bežaisdamas žaidimus kuriuo nors iš minėtų tėvų prietaisų, parašo žinutę močiutei ar seneliui, panaršo po internetą.
Yra ir tokių gudruolių tėvelių, kurie neturėdami, negalėdami ar nenorėdami savo laiko skirti atžaloms, įgrūda planšetę ar telefoną vaikams į rankas, kad šis turėtų užsiėmimą, o patys galėtų netrukdomi užsiimti savais reikalais.
Tačiau net ir šiame mobiliųjų įrenginių amžiuje gal nustebins bent vienas dalykas – kai kurie vaikai, kuriems tėvai leidžia naudotis jų mobiliaisiais įrenginiais, dar nėra nei tarę pirmo žodžio, nei savarankiškai žengę pirmo žingsnio. Gali būti, kad ir jų pirmieji žodžiai ir bus ne „mama“ ar „tėti“, o „duok pažaisti“.
Pediatrų akademinė bendruomenė (JAV) atliko tyrimą ir gavo nedžiuginančius faktus – kai kurie net šešių mėnesių nesulaukę kūdikiai prie tėvų mobiliųjų įrenginių praleidžia palyginti ilgą laiką. Daugiau nei trečdalis mažųjų išbando mobiliųjų įrenginių spaudinėjimą, spalvas, garsus dar neištarę pirmojo žodžio. Be to, iki pirmųjų metų vienas iš septynių tyrime dalyvavusių kūdikių žaidžia ar šiaip maigo planšetę ar kitokį įrenginį net iki valandos laikotarpio per dieną.
Nėra žinoma, kaip tokios kūdikio pramogos gali paveikti tolesnį jo gyvenimą ir sveikatą, bet yra įrodymų, jog mobilūs įrenginiai gali paveikti vaisiaus vystymąsi gimdoje. Taip pat kad šie įrenginiai gali sukelti nepageidaujamų sveikatos sutrikimų suaugus. Tad kodėl šie įrenginiai negalėtų padaryti žalos ir jau gimusiam bei augančiam kūdikiui?
Tyrime dalyvavo 370 tėvų. Buvo klausinėjama apie jų pačių ir jų atžalų naudojimosi telefonais ar planšetėmis įpročius. Klausimynas susidėjo iš 20 aktualių teiginių, kuriuos reikėjo įvertinti nuo vieneto iki aštuonių. Buvo teiraujamasi apie tai, kada vaikai pradeda naudotis įrenginiais, ką jie su jais veikia ir kodėl tėvai tai leidžia. Pasirodo, leidžia todėl, kad nori, jog vaikas apsiramintų, greičiau užmigtų, kad turėtų ką veikti, kol tėvai užsiėmę maisto gaminimu, namų ruošos darbais.
Taigi technologijų amžius žengia net į mažiausiųjų lovytes.
Šaltinis:
Kabali H, Pediatric Academic Societies, 2015.