Rugpjūčio 21 d. į Telšių rajono savivaldybės merą Vytautą Kleivą dėl Telšių apskrities dispečerinės veiklos organizavimo ir VšĮ Telšių r. pirminės sveikatos priežiūros centro (Telšių rajono PSPC) Greitosios medicinos pagalbos skyriaus reorganizavimo kreipėsi Telšių rajono PSPC vyr. gydytojas Antanas Gudauskas. Savo rašte A. Gudauskas prašo leisti reorganizuoti Greitosios medicinos pagalbos (GMP) skyrių, perduodant GMP pajėgų valdymą (dispečerinės tarnybą) Šiaulių apskrities dispečerinei.
A. Gudausko rašte nurodoma, kad, vadovaujantis LR sveikatos ministro įsakymais, Telšių apskrities dispečerinė turėjo apjungti Telšių, Mažeikių, Plungės ir Rietavo GMP dispečerinių valdymą. Iš apskrities GMP dispečerinių Mažeikių ir Plungės GMP stotys jungiasi prie Šiaulių apskrities GMP dispečerinės. Sumažėjus Telšių apskrities GMP dispečerinių aptarnaujamam gyventojų skaičiui, sumažėja Telšių apskrities GMP dispečerinės finansavimas, o jos steigimas tampa finansiškai nuostolingas. Todėl Telšių apskrities GMP dispečerinės steigimas iki 2013 m. lapkričio 1 d. nenumatomas dėl susidariusios ekonominės situacijos.
„Kiek man žinoma, Mažeikių GMP apsisprendimui, dar prieš organizuojant steigti Telšių apskrities dispečerinę, įtakos turėjo Mažeikių savivaldybė, Šiaulių teritorinė ligonių kasa ir Sveikatos apsaugos ministerija, – teigė VšĮ Telšių rajono PSPC vyr. gydytojas A. Gudauskas. – Plungės GMP apsisprendimui, ko gero, turėjo įtakos mūsų apsisprendimas nesteigti Telšių apskrities GMP dispečerinės, nes atsiskyrus didžiausiam – Mažeikių – rajonui, gerokai sumažėja aptarnaujamų gyventojų skaičius, ryškiai sumažėja finansavimas, ir GMP dispečerinės išlaikymas VšĮ Telšių PSPC tampa nuostolingas“.
A. Gudausko teigimu, Telšių rajono PSPC dėl susidariusios finansinės situacijos pirmąjį 2013 m. pusmetį baigė su 90 tūkst. Lt nuostoliu. Todėl įstaiga neturi finansinių galimybių ne tik kad įsteigti Telšių apskrities GMP dispečerinės, bet ir savo lėšomis GMP automobiliuose įrengti reikalingos įrangos, su kuria būtų galima prisijungti prie Šiaulių apskrities GMP dispečerinės.
Telšių PSPC vadovas prašo leisti reorganizuoti GMP skyrių, perduodant jo pajėgų valdymą (dispečerinės tarnybą) Šiaulių apskrities GMP dispečerinei. Taip pat atleisti iš darbo Telšių rajono PSPC GMP skyriaus dispečerinės darbuotojus ir prašyti Šiaulių teritorinės ligonių kasos kompensuoti susidariusias darbuotojų atleidimo išlaidas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete numatyto Stabilizavimo fondo lėšų. Pasak A. Gudausko, po reorganizacijos turėtų būti atleisti penki dispečeriai, kuriems yra galimybė įsidarbinti (jeigu turi atitinkamą kvalifikaciją) Šiaulių GMP dispečerinėje.
Kaip po reorganizacijos pasikeistų GMP darbas, ar nenukentėtų gyventojai, kviesdami pagalbą į namus? Anot A. Gudausko, GMP darbas iš esmės nepasikeis – VšĮ Telšių rajono PSPC GMP skyrius dirbs taip pat, kaip ir dirbęs: „Gyventojai, kviesdami pagalbą, nepajus skirtumo, nes skambinant 112 numeriu ar kitais skubios pagalbos tarnybų numeriais – visi skambučiai nukreipiami į dispečerinę (dabar – į Telšių rajono PSPC GMP, nuo lapkričio 1 d. – į Šiaulių GMP dispečerinę). Be to, kuriamas atskiras, tik greitosios medicinos pagalbos tarnybai kviesti skirtas, numeris 113. Po reorganizacijos bus jaučiamas tik toks skirtumas, kad nebeliks Regioninės Telšių ligoninės darbuotojų, budinčių namuose, vežimų (iš namų į ligoninę ir iš ligoninės į namus – ligoninei teks pačiai organizuoti vežimus – samdyti budinčią taksi firmą). Taip pat nebebus siunčiama GMP brigada nuvežti pacientui pas gydytoją į pirminius asmens sveikatos priežiūros centrus ar iš šių centrų į ligoninę, jei pacientui nereikalinga būtinoji pagalba, – pasakojo A. Gudauskas. – Tuo turi pasirūpinti gydantis gydytojas arba įstaiga, aptarnaujanti pacientą. Brigados bus siunčiamos teikti tik būtinajai medicinos pagalbai, nustatytai LR teisės aktuose ir sveikatos apsaugos ministro įsakymuose. Pacientai bet kuriuo paros metu bus vežami į artimiausią stacionarinę asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Brigada negalės išvykti be Šiaulių GMP dispečerinės leidimo“.
Taip pat įstaigos vadovas prašo skirti 76 800 Lt reikalingai automobilių įrangai įsigyti (vieno automobilio įranga kainuoja 12 800 Lt). Įrangos eksploatacija ir skaitmeninio radijo ryšio palaikymo nuoma 1 mėnesiui vienam automobiliui kainuos 435,60 Lt (šešiems GMP automobiliams – 2 613,60 Lt), mobilių radijo stočių programinės įrangos priežiūros vienam automobiliui 1 mėnesio kaina – 121 Lt, tarpusavio atsiskaitymas tarp GMP stočių, jei aptarnauja kito rajono GMP brigada, – pagal sutartis su kitų rajonų GMP tarnybomis. Esą Šiaulių teritorinė ligonių kasa nenumato finansavimo įrengiant, eksploatuojant ir išlaikant įrangą ir ryšio palaikymo išlaidų.
„Dar man einant vicemero pareigas, buvo bandymas stambinti GMP, – tvirtino Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva. – Atėjo metas, kada tai reikia įgyvendinti. Mažeikiai ir Plungė seniai pakėlė rankas ir atsisakė prisijungti prie Telšių apskrities GMP. Rietavas yra arčiau Klaipėdos, tad jungsis prie šio miesto GMP dispečerinės. Telšiai liko vieni, o vienas lauke – ne karys“. Pasak V. Kleivos, tam, kad Žemaitijos sostinėje atsirastų ir funkcionuotų apskrities GMP, reikalingas 1 mln. Lt, o tokią finansinę naštą vienam rajonui sunku būtų panešti.
Mero lūpose dažnai pasigirsta pažadai iš Plungės ir Mažeikių į Telšius sugrąžinti „Sodros“ bei Darbo biržos centrus. Tačiau kol kas rezultatas nekoks – be viso šito, mūsų nuolat gražėjančiame rajone ne tik kad nebus įsteigta apskrities GMP dispečerinė, bet ir netenkame tos, kurią iki šiol turėjome, t. y. prisijungsime prie kitos – Šiaulių apskrities GMP dispečerinės. „Čia ne greitosios išardymas – visos mašinos pasiliks Telšiuose, – šią pastabą komentavo V. Kleiva, – ekonomiškai apskaičiuota, kad prie Šiaulių jungtis naudinga. Aišku, gaila, kad Telšių rajono GMP dispečerinės darbuotojai bus atleisti, tačiau gyventojai nepatogumų, kviesdami GMP, tikrai nepajus“. Rajono vadovas tikino, kad šiam sprendimui Telšių rajono savivaldybės tarybos pritarimo nereikės.