Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošiami instrumentai kitam pacientui? Tai – ilgas ir atsakingas procesas, kurio pagrindinis tikslas – paciento saugumas.
„Vienas svarbiausių žingsnių – medicinos priemonių sterilizacija. Jos metu sunaikinami visi mikroorganizmai: bakterijos, virusai, grybeliai ir jų sporos. Tik taip galima užtikrinti, kad medicinos priemonės, liečiančios žmogaus kūną, būtų visiškai saugios. Tai labai svarbu, nes jei medicinos priemonės nebūtų tinkamai išvalytos ir sterilizuotos, iškiltų realus pavojus užsikrėsti įvairiomis infekcijomis ar net pavojingomis ligomis – hepatitu B, C ar ŽIV. Todėl Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje sterilizacijos procesas yra griežtai kontroliuojamas“, - pabrėžia šios ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė Daiva Sriebalienė.
Kaip vyksta sterilizacija?
Sterilizacija – tai ne tik priemonių sudėjimas į sterilizatorių. Prieš tai instrumentai kruopščiai nuvalomi, išplaunami specialiais įrenginiais, dezinfekuojami, patikrinami ir tik tada sterilizuojami.
Visi sterilizacijos proceso etapai yra svarbūs, užtikrinantys kontrolę ir įgalinantys sumažinti nepastebėtų sterilizacijos proceso pažeidimų riziką. Tai sterilizacijos kokybės užtikrinimo programa.
Sterilizacijai naudojami modernūs vakuuminiai garo sterilizatoriai arba žemos temperatūros metodai.
Svarbiausia – kiekvienas žingsnis atliekamas atsakingai, laikantis visų reikalavimų, kad pacientai galėtų jaustis ramiai ir saugiai.
Klaipėdoje – moderni sterilizacijos sistema
Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Centralizuotos sterilizacijos skyriuje dirba patyrusi komanda, kuri kasdien rūpinasi, kad visos medicinos priemonės būtų nepriekaištingai švarios ir sterilios.
Sterilizacijos skyriaus personalas šiandien dirba su naujais frakcionuoto vakuumo garo sterilizatoriais, žemos temperatūros vandens garų ir formaldehido mišinio sterilizatoriais, automatinėmis medicinos prietaisų plovimo - dezinfekavimo mašinomis bei šiuolaikiška, automatine, ultragarsine medicinos prietaisų plovimo - dezinfekavimo mašina.
„Nė vienas sterilizacijos metodas nebūtų veiksmingas, jei sterilizuojami daiktai būtų nešvarūs, užteršti nors ir nedideliais kraujo arba kitų kūno skysčių likučiais, kitais teršalais. Iš esmės sterilizacijos efektyvumą lemia ne tik pats sterilizacijos procesas, bet ir daug faktorių, pradedant nuo medicininių priemonių paruošimo sterilizacijai ir baigiant jų panaudojimu. Dėl technologijų pažangos medicinos priemonės ir įranga tampa vis sudėtingesnė, o daugelis jų turi ertmių ir kanalų, skirtų įvairiems priedams panaudoti, kai kurie kanalai gali būti labai siauri. Labai svarbu, kad medicinos priemonių valymo ir dezinfekavimo technologijos taip pat neatsiliktų“, - atkreipia dėmesį RKL Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė D. Sriebalienė.
Visa Centralizuotos sterilizacijos skyriaus įranga yra moderni ir atitinka aukščiausius standartus. Tačiau svarbiausia – tai atsakingi, profesionalūs darbuotojai, kurie atlieka savo darbą su dideliu atsidavimu.
Skyriuje dirbantis personalas – savo srities profesionalai
„Sterilizacijos skyriuje dirbantys žmonės – tikri savo srities profesionalai nuo kurių darbo priklauso kiekvieno paciento saugumas. Jų kruopštumas, atsakomybė ir patirtis užtikrina, kad kiekviena operacija ar procedūra vyktų be papildomos rizikos“, - sako RKL Centralizuotos sterilizacijos skyriaus vyresnioji slaugytoja – administratorė Nijolė Zuzaitė.
„Centralizuotos sterilizacijos skyriaus darbuotojai užima svarbią ir ypatingą vietą įstaigos bendruomenėje, yra labai vertinami už savo srities kompetenciją bei didelį atsakingumą. Ši darni, draugiška komanda savo darbą supranta kaip atsakomybę, įsipareigojimą pacientų sveikatai ir saugumui“ – skyriaus kolektyvo darbu didžiuojasi Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė D. Sriebalienė.
Kai lankotės ligoninėje, dažniausiai matote gydytojus, slaugytojus, tačiau nepastebima lieka kita, labai svarbi grandis – sterilizacijos skyrius. Jų darbas – tai pacientų saugumo garantas.