Antradienis, 2025.04.08
Reklama

Tostas į Jėzaus Kristaus sveikatą

Gediminas Norvilas | 2014-12-24 10:26:58

Kūčios - labai graži tradicija, prie stalo susodinanti šeimą ir suteikianti galimybę pasikalbėti. Ši diena, jei laikomasi tradicijos, ypatinga tuo, kad prie šventinio stalo galima pabendrauti nuoširdžiai, blaiviu protu ir neužslopintais jausmais. Tačiau ar ilgam?

Vaišių stalas
Redakcijos archyvo nuotr.

Kūčių stalas iki pusiaunakčio ir po

Tradicinėmis vaišėmis nuklotas stalas, šeimininkės raginimas skanauti, kalbos apie šios dienos reikšmę, gyvenimą ar kitus kasdienius dalykus. Susėdusius prie stalo lydi susikaupimas, rimtis, tyli ar nelabai tranki muzika, neretai ir susikaustymas. Laikrodžiui išmušus pusiaunaktį, dažnu atveju situacija keičiasi – į šalį padedamos stiklinės su sultimis ar kisieliumi, ant stalo dedami alkoholio buteliai ir rankose atsiranda stikliukai bei taurės, kurios pripildomos gėrimo, keičiančio žmonių nuotaikas ir būsenas. Keičiasi ir muzika, emocijos bei kalbų temos. Netrukus pasigirsta dainos, tostai ir palinkėjimai.

„Išgerkime Kalėdų proga!“ – šis tostas atrodo visiems suprantamas ir priimtinas. Kai kas dar pataisys – „šventų Kalėdų proga“. Valio!!!

Tačiau po šiais ir panašiais tostais  dingsta šios šventės „kaltininkas“.

„Išgerkime į Jėzaus Kristaus  sveikatą! Šiandien gimė Išganytojas!”

Ar tokie tostai priimtini?  Tikinčiam krikščioniui  gerti į Viešpaties sveikatą, ko gero, atrodytų  vos ne kaip šventvagystė, o  netikintiems ar išpažįstantiems kitokią religiją tiesiog nebeliktų progos išgerti.

Tikroji šventė slepiama po skambiais šūkiais ir kalėdiniais blizgučiais, kurie ne tik kad netrukdo, o priešingai – skatina vartoti alkoholį. Atiduodant garbę Dievui, alkoholiui vietos neturėtų likti.

Beje, nusimato ilgasis savaitgalis. Tad išgerti „Kalėdų“ proga galima ir kitą dieną, ir  dar kitą. O policija ir greitoji medicininė pagalba stiprina savo pajėgas ir laukia papildomų iškvietimų.

„Legali“ proga išgerti

Kalėdinės šventės ypatingos tuo, kad skatina aplankyti  ir pasveikinti  gimines bei artimus draugus.  Sveikinimai dažniausiai susiję su pasėdėjimu prie butelio, o  bendrauti blaivia galva dažnas nebemoka.  Dauguma žmonių sugeba  kilnoti  taurelę saikingai, tačiau kartu su jais prie stalo neretai sėdi ir tie, kuriems alkoholio vartoti visai nerekomenduojama. Priklausomiems  nuo alkoholio žmonėms šis šventinis periodas yra galimybė vartoti alkoholį, nesulaukiant didelių priekaištų. Prie kalėdinio  stalo dažniausiai niekas nedrįsta uždrausti išgerti taurę vyno, nors kitomis dienomis priklausomas nuo alkoholio žmogus yra nuolat kontroliuojamas ir už bet kokio alkoholio pavartojimą yra auklėjamas ir smerkiamas.

Beje, dažnas priklausomas žmogus švęsti pradeda iš anksto ir švenčių tiesiog nebemato arba po daugiadienio girtavimo prie šventinio stalo sėdi  „sausai“, nes gerti tiesiog fiziškai bei psichologiškai negali ir nebenori.

Pastebėtina tai, kad po Kalėdų ar kitų švenčių priklausomybės ligų centrai ir kitos įstaigos, teikiančios priklausomybės nuo alkoholio gydymo ar išblaivinimo paslaugas, sulaukia klientų pagausėjimo.

Vaikai

Alkoholis yra kancerogeninė medžiaga, kenkianti sveikatai ir galinti sukelti priklausomybę. Tokius ir panašius teiginius moksleiviai nuolat girti mokykloje  ar užklasinėje veikloje per renginius, skirtus psichoaktyvių medžiagų  vartojimo prevencijai. Ką mato vaikai namuose? Alkoholio buteliams skiriama pagrindinė vieta ant stalo, keldami taures tėvai ir kiti giminaičiai vieni kitiems linki sveikatos, o alkoholį liaupsina, suteikdami šiam produktui įvairių, gražių pavadinimų – taurusis, ypatingas, išlaikytas, prestižinis ir t. t.   Dažnas vaikas, kai prašo tėvų ar globėjų nupirkti kokį naują daiktą, išgirsta pasiteisinimą, kad nėra pinigų, tačiau alkoholiui pinigų atsiranda. Beje, neretai vienas butelis kainuoja daugiau nei dovanėlė, kurios vaikas sulaukia per šias šventes.

Kartais  tėvai sulaukia vaiko klausimų, susijusių su alkoholio vartojimu, ir dažnas tėvas pripažįsta, kad paaiškinti būna sudėtinga. Gyvenime atsitinka ir  kuriozinių atvejų, kai vaikas savo klausimais suaugusiuosius tiesiog įvaro į kampą. Per vienas Kalėdas tėvai ir kiti svečiai sutriko, kai penkiametis sūnus (pamėgdžiodamas senelį) garsiai paklausė: „Tai kokia proga geriate?!“  Ar įmanoma vaikui logiškai paaiškinti ir pateisinti alkoholio vartojimą, kad geriama Dievo gimtadienio proga?

Velnio lašai

Alkoholis nuo seno vadinamas velnio lašais  ir tai žino kone kiekvienas žmogus. Tai kodėl šie lašai vartojami per šventes, tiesiogiai susijusias su Dievo šlovinimu?

„Budėkite, nes nežinote nei dienos, nei valandos, kai aš ateisiu...“. Ką pasakytų Viešpats savo kūriniams, radęs juos įkaitusius nuo velnio lašų ir jo gimtadienio proga dainuojančius dainas apie karčemą, stovinčią šalia kelio, arba  jojančius ant kalno mūrus?

Beje, susilaikymą nuo svaigalų akcentuoja ne tik krikščionybė, bet ir  islamas, budizmas,  induizmas ar kitos religijos.  Tikėjimas yra susijęs su sąmoningu žmogaus apsisprendimu pavesti savo gyvenimą jo pasirinktos Dievybės valiai ir globai. Apsvaigęs nuo alkoholio žmogus praranda sąmoningumą ir laisvą pasirinkimą.  Tai reikštų, kad žmogaus  mintis ir veiksmus lengvai gali paveikti nevaldomi instinktai, aplinkiniai žmonės ar aplinkybės, kurias adekvačiai įvertinti neįmanoma. Vėliau belieka tik graužtis ir keiksnoti save „be reikalo gėrus“.

Tad belieka palinkėti, kad Jėzaus Kristaus  gimtadienį pasitiktume šviesiu, blaiviu  protu ir atvira širdimi.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų