Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Tradicinė lietuviška virtuvė gali būti labai moderni

vlmedicina.lt | 2013-07-15 12:47:01

Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungai yra puiki galimybė atskleisti turtingą Lietuvos kulinarinį paveldą ir parodyti, jog modernumas ir lietuviška virtuvė yra suderinama, todėl žinomas šalies virtuvės šefas Ronaldas Nagrockis kulinarijos lofte „Čiop Čiop“ pristatė, kaip gali atrodyti šiandieninė lietuviška virtuvė ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint nustebinti ne tik į svečius iš užsienio atvykstančius verslininkus, politikus ar turistus, bet ir pačius lietuvius.

Patiekalas
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Nors daugeliui tai staigmena, tačiau mūsų virtuvė taip pat gali būti labai sveika ir „lengva“. Galime didžiuotis šviežiais produktais, miško gėrybėmis, žuvimis. Tereikia iš jų gaminti modernius patiekalus. Pavyzdžiui, rinktis ne tradicinius cepelinus, o juos modernizuoti, keičiant gamybos principus. Kiekvieną seną mūsų patiekalą galima modernizuoti ir juo nustebinti tiek visko mačiusius užsieniečius, tiek ir, atrodo, puikiai tradicinę virtuvę pažįstančius lietuvius“, – įsitikinęs modernios lietuviškos virtuvės kursus vedantis R. Nagrockis.

Virtuvės šefo teigimu, mūsų patiekalai buvo tapę labai banalūs, juos reikėjo ilgai troškinti, kepti, virti. Dabar viskas apsivertė aukštyn kojomis ir modernu yra produktus kuo mažiau termiškai apdoroti. Tai reiškia – siekti išlaikyti gerąsias produktų savybes, vitaminus ir natūralią išvaizdą. Visgi esminis akcentas yra mūsų šalyje užaugintų ar pagamintų produktų naudojimas. Būtent jais reikėtų keisti atvežtinius ingredientus.

Pavyzdžiui, vietoj atvežtinės lašišos, šefas siūlo rinktis Lietuvos upėse pagautus upėtakius, tuną keisti į mūsų skumbrę. Populiarėjantį „risotto“ taip pat galima paversti lietuvišku patiekalu – tereikia ryžius pakeisti perlinėmis kruopomis. Klasikines pomidorų ir „mozzarella“ sūrio salotas galima keisti lietuvišku analogu – ridikėlių ir varškės sūrio salotomis. Taip pat reikėtų nepamiršti ir pas mus ypač kokybiškų rūkytų gaminių, produktų (ne tik mėsos, bet ir ridikėlių, citrinų ir kt.) marinavimo, konservavimo, vietos gamybos gėrimų (sirupų, limonadų, burokėlių, aviečių, svarainių vynų, agrastų ar raudonųjų serbentų acto), lietuviškų žolelių (dilgelių, rūgštynių, krienų, kanapių sėklų, kiškio kopūstų) ir kt.

Pasak R. Nagrockio, pastaraisiais metais Lietuvoje vyko virėjų perversmas: pasikeitusi šefų karta į lietuvišką virtuvė grąžino tai, kas buvo pamiršta – produktų šviežumą, natūralumą, kokybę. Dėl to populiarėja ūkininkų gaminama produkcija, šviežiai pagautos žuvys, sezoniniai vaisiai, uogos, daržovės.

„Anksčiau labai svarbus buvo receptas, o dabar jam skiriama mažiau dėmesio, daugiau laisvės paliekama improvizacijai, koncentruojamasi į gamybos technologiją ir principus, kurie dažnai ateina iš kitų virtuvių. Jie sutrumpina patiekalo ruošimo laiką ir padeda išsaugoti vertingas medžiagas“, – tendencijas apžvelgia R. Nagrockis.

Nors, kaip pastebi kulinarijos lofto direktorė Nomeda Bružienė, patys lietuviai dažniau yra labiau linkę domėtis egzotiškomis užsienio šalių virtuvėmis, susipažinę su modernia lietuviška virtuve, būna nustebinti jos galimybių.

„Jie atranda naujus skonius, pas mus augančius produktus ir tai, ką su jais galima padaryti. Mūsų šefai dalinasi ne receptais, o gamybos principais ir vertinga informacija apie produktus“, – sako N. Bružienė.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas