Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamų konkursų gydymo įstaigų vadovų pareigoms eiti nugalėtojai pelno beveik maksimalius iš galimų balų – devynis su keliomis dalimis, o pagrindiniai jų nugalėtojai - esami vadovai.
Dalyvauja profesionalai
Kiekvienam konkursui sudaryta vis kita komisija, bet joms pakaitomis vadovauja viceministrai Gediminas Černiauskas ir Erikas Mačiūnas. Pastarasis „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo, kad konkursų dalyviai pasirengę puikiai. „Pereinamasis balas – 6, bet nugalėtojai pelnė 9 su dalimis iš dešimties galimų balų, - pasakojo viceministras. – Tai nestebina. Juk jei dirbate savo darbą, viską ir žinote. Ir šiuose konkursuose dalyvauja profesionalai – gydytojai, esami ar buvę gydymo įstaigų vadovai, net du buvę ministrai“.
"Vakarų Lietuvos medicinai" pasidomėjus, ar, viceministro manymu, sveikatos apsaugos sistema sulauks pokyčių, jei daugumoje gydymo įstaigų liks tie patys kelis dešimtmečius joms vadovaujantys asmenys, E. Mačiūnas nusijuokė: "Juk ne vyriausijei gydytojai sistemą formuoja". Ministro pavaduotojas atkreipė dėmesį, kad ir tarp pretendentų buvo tokių, kurių kalba buvo „labiau tinkama ministrui“, o ne ligoninės vadovui. „Čia juk reikia pamatyti ne visą tarptautinę sveikatos priežiūros sistemos padėtį, o atsakyti, ką, būdamas ligoninės vadovu, planuoja daryti, - pabrėžė portalo pašnekovas. – Kalbant apie ligonines vienas iš svarbiausių punktų – pasiekti, kad jos biudžetas nebūtų minusinis, kad įstaiga dirbtų gerai. Tačiau, be abejo, svarbu ir kaip skyriai veiks, kaip bus dirbama su pacientu. Tačiau juk visi dejuoja: „Trūksta pinigų, trūksta pinigų“, todėl ir prašome pretendentų paaiškinti, kaip jie tvarkytųsi įstaigose, tapę jų vadovais“.
Ruošėsi tris mėnesius
Kol kas, „Vakarų Lietuvos medicinos“ žiniomis, konkursuose geriausiai sekasi esamiems vadovams. Vilniaus psichiatrijos ligoninės konkursą laimėjo Valentinas Mačiulis, Klaipėdos jūrininkų – J. Sąlyga, Palangos reabilitacijos – Virginijus Biskys. Pastarasis portalui pasakojo konkursui kruopščiai rengęsis 3 mėnesius. „Aš labai daug įdėjau jėgų, kad pasiruoščiau konkursui, ir laimėjau 9,25 balo, - džiaugsmo neslėpė 21-erius metus įstaigai vadovaujantis V. Biskys, tačiau atskleisti dviejų konkurentų pavardžių nenorėjo. – Ruoštis reikėjo daug, nes konkurso nuostatai labai platūs, reikėjo kalbėti ir apie Darbo kodeksą, ir Konstituciją, žinoti daug teisės aktų, sveikatos priežiūros įstatymų ir pan. Viską turėjau pasikartoti. Juk įstatymas dėl konkursų buvo jau seniai priimtas, visi žinojome, kad reikės savo kompetenciją pateisinti“.
Ligoninės, pelniusios ne vieną tarptautinį apdovanojimą, vadovas tikino nesirengiantis keisti nei vadovavimo stiliaus, nei diegti kokių nors ypatingų naujų technologijų: „Mano manymu, aš ir taip profesionaliai vadovauju. Štai ir praėjusią savaitę mūsų delegacija dalyvavo sveikatą stiprinančioje konferencijoje, kurioje iš 37 valstybių pristatytų 390-ies stendų mūsų pateko tarp keturių geriausių. Ir jis atsidurs labai garbingame pasauliniame medicinos leidinyje“.
V. Biskys pasakojo, kad konkurso rezultatais džiaugėsi ir ligoninės kolektyvas – darbuotojai vadovą sveikino net koridoriuje.
Dar turi įvykti konkursai į Respublikinių Klaipėdos, Kauno ir Panevėžio ligoninių, Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos ir Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos ,,Palangos gintaras“ vadovų postus. Konkursų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų generalinio direktoriaus ir Vilniaus universiteto „Žalgirio“ klinikos vadovų vietoms užimti data dar nepaskelbta. SAM Personalo skyriaus vedėjos Donatos Budrevičienės teigimu, Kauno klinikos sulaukė dviejų pretendentų, „Žalgirio“ klinika – vienintelio. Vakarykštė diena buvo paskutinė paraiškoms dėl dalyvavimo konkurse teikti.
Konkurencija turėtų būti
Į Kauno klinikų vadovus pretenduoja dabartinis generalinis direktorius Juozas Pundzius ir LSMU prorektorius studijoms Renaldas Jurkevičius.
Kaip R. Jurkevičius vertinąs jau įvykusius konkursus, kuriuose dalyvavo tik po vieną kandidatą? „Manau, kad progresui labai sveika konkurencija, ir konkursai, kuriuose renkamasi bent iš dviejų pretendentų. Manau, reikia labai sveikinti tai, kas vyksta Lietuvoje. Mes jau turime patirties, kaip vyksta rektorių rinkimai. Jie visada būna didžiulis įvykis. Taigi labai džiugu, kad ir sveikatos priežiūroje atsirado judėjimas. Nieko blogo nematau tame, kad dalyvauja ir esami vadovai – tam ir yra konkursas, kuriame gali dalyvauti kiekvienas, net ir esamas vadovas“.
Ar prorektorius tikisi skaidrių konkursų? „Žinoma, kad tikiuosi skaidrumo“, - neabejodamas atsakė portalo pašnekovas.
Svetur orientuojamasi į vadybininkus – ne medikus
„Vakarų Lietuvos medicina“ pasidomėjo, kaip tai, jog į vyriausiųjų gydytojų postus pretenduoja vien gydytojai, o viceministras tai apibūdina kaip privalumą, vertina Karališkosios Kornvalio ligoninės (Jungtinė Karalystė) Kardiologijos departamento vadovas dr. Audrius Šimaitis.
„Viskas priklauso nuo to, kokie klausimai yra suformuluoti ir kaip vykdomas interviu. Jei keliami klausimai apie medicininę, o ne apie vadybinę pusę, akivaizdu, kad tuomet gydytojai turi privalumą prieš vadybininkus. O jei klausimai bus labiau orientuoti į vadybą, geriau pasirodys vadybininkai. Viskas priklauso nuo to, kokia muzika užsakoma ir kas yra jos užsakovas, - kalbėjo daktaras. – Jei sveikatos apsaugos pareigūnai nori, kad ligoninėms ir toliau vadovautų gydytojai, tuomet dabartiniai konkursų rezultatai yra logiški ir paaiškinami. Tačiau daugumoje pasaulio šalių požiūris į sveikatos apsaugos vadybą yra ne toks“.
Ligita Sinušienė