Šeštadienis, 2025.01.18
Reklama

Tuberkuliozė: didžiausi pavojai nediagnozuoti ir dar tik ateina

Ligita Sinušienė | 2016-02-04 00:02:29

Pasigirdus žiniai apie tuberkuliozės protrūkį Skuode, specialistai ramina - epidemijos  tikrai nėra. Jaudintis reikia dėl kitko – dėl ligą platinančių nediagnozuotų ligonių ir dėl Lietuvoje vis dažnėjančių atsparios tuberkuliozės atvejų.

tuberkuliozė
© A. Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotraukoje - tuberkulioze sergančio žmogaus plaučių rentgenograma

Dažniausia  -  plaučių tuberkuliozė

Šią savaitę Skuodo Bartuvos progimnazijoje tuberkuliozė diagnozuota vienai pedagogei ir dviem aštuntos klasės moksleivėms. Šiuo metu tikrinama visa mokyklos bendruomenė – ir darbuotojai, ir moksleiviai.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filiale šiuo metu guli 11 vaikų, bet nė vienam iš  jų nėra diagnozuota lokali tuberkuliozė, - portalui tvirtino filialo vadovė Romualda Gylienė.

„Jie yra infekuoti. Kadangi jų motina ar tėvas gydosi, patikriname ir  juos, ir šiuos vaikus gydome  tam, kad nesusirgtų, - aiškino  gydytoja.  – Tačiau laikoma, kad sulaukusių 30-ies metų amžiaus net 95-98  proc. infekuotų asmenų,  bet iš jų suserga tik 20-30 proc. Dažniausia (80 proc. atvejų) yra plaučių tuberkuliozė, plintanti oro lašeliniu būdu. Dar būna odos, akių, kaulų ir kitokios tuberkuliozės formos“.

Norint išvengti  susirgimo, pašnekovės teigimu, svarbiausia yra laikytis sveiko gyvenimo būdo. „Kosėjantis asmuo visuomet privalo užsidengti burną, o paskui dar ir rankas nusiplauti. Jei kažkur yra prikosėta, neikite į tą kosulio debesį, kvėpuoti tik per nosį. Ir nebūti šalia kosinčio žmogaus, nes niekada  nežinai, kuo jis serga, - patarimus dalijo R. Gylienė. – Be abejo, organizmą nualina alkoholio vartojimas, rūkymas, narkotikai, badavimas, visokie dietų laikymaisi, dažnos virusinės ligos“.

Efektyviausia  - gydymo kontrolė

Filialo vadovė pabrėžė, kad sėkmingą tuberkuliozės gydymą lemia tiesioginė gydymo kontrolė. „Tai yra, kai vaistai išgeriami medicinos personalo akivaizdoje, -  pabrėžė VLMEDICINA.LT pašnekovė. – Labai svarbus yra vaistų gėrimo režimas nustatytu laiku. Deja, po 2 mėnesių pasijutę geriau, po 4 -  jau visiškai gerai, daugelis nebetęsia gydymo. Nors paprasčiausios tuberkuliozės gydymas trunka 6 mėnesius, ir vaistus būtina išgerti nuo pirmos iki paskutinės dienos. O ligoninėje juos laikyti galime tik 4 mėnesius“.

Gydytoja aiškino, kad reguliariai tikrintis, tai yra atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą, siunčiami pedagogai, pardavėjai, maisto pramonės darbuotojai.

„Švietimo sistemos darbuotojai  tikrinami kas 2 metus. Tikrinami net ir kiemsargiai, dirbantys ugdymo įstaigoje. Nors anksčiau šis tyrimas buvo atliekamas kasmet. Manau, kad reiktų grįžti prie  to, - įsitikinusi  R. Gylienė. – Juk tuberkuliozė neturi specifinių simptomų, ji turi daug ligų kaukių. Jei  žmogus išsimiega, jaučiasi gerai, ir vaikšto pusmetį  nieko neįtardamas“.

Vaikšto  nesugaunami

Kalbėdama apie tuberkuliozės valdymą Lietuvoje, gydymą aiškina, kad priverstinis gydymas pacientui taikomas tik esant teismui sprendimui. „Žinodami, kad asmuo piktybiškai nesigydo, mes kreipiamės į savivaldybę. Bet, pavyzdžiui, Klaipėdoje yra tokie 7 ar 8 asmenys, bet niekas jų neranda.  Galbūt jie net ir neturi gyvenamosios vietos.  Kalbama apie šių asmenų teises, bet kas apgins sveikų žmonių teises? – retoriškai klausia gydytoja.  - Apskritai būtų greičiau, jei žmogui paguldyti į  ligoninę pakaktų gydytojų komisijos parašų – be to teismo sprendimo“.

Gydytoja  pabrėžia, kad  dėmesys šiai ligai užsienio šalyse labai skiriasi nuo mūsiško. O ir pacientų mentalitetas esąs kitoks.

„Vienoje tarptautinėje konferencijoje svečios šalies gydytojas  bandė man patarimą duoti: „Jūs pasisodinkit tokį žmogų (sergantį tuberkulioze)pavėsinėje, pasiimkite vyno butelį ir pakalbėkite, įkalbinkite gydytis“. Užsienio gydytojai visai nesupranta, su kokiais žmonėmis mums tenka dirbti ir kokiomis sąlygomis. Ten vienam gydytojui tenka 1-2 tokie pacientai. Ir pas ligonį  jie eina su naro  kostiumu. O mes? Be to, sprendžiame ir daugybę socialinių problemų. Mums paprasčiausiai trūksta darbuotojų, tikrai vargstame. Ir dar ateina baisiausia rykštė -  atspari tuberkuliozė, kuriai išgydyti jau pusmečio nepakanka. Reikia 24-36 mėnesių. O kas norės gydytis  2-3 metus? Vaistai yra tiesiog šlykštūs, kenkia daugeliui organų“.

Keistina tvarka

R. Gylienės nuomone, reiktų keisti ir kitą tvarką: „Anksčiau žmogui susirgus atvira tuberkuliozės forma būdavo iš karto tikrinami jo aplinkos žmonės:  šeima, kolegos darbe. Dabar nė vieno iš jų be gydytojo siuntimo nepatikrinsi. Ir,  pacientui pageidaujant, informacija apie diagnozę gali būti slepiama net nuo jo sutuoktinio. Sutuoktiniui atėjus pas šeimos gydytoją, šis, be abejo, jį siunčia  atlikti krūtinės ląstos rentgenogramos. Lyg tarp kitko, neišduodamas kito.  Tačiau tas sutuoktinis turi ateiti pas gydytoją. Jeigu  jis nieko neįtaria apie  savo žmogaus ligą, vadinasi, kreipsis tik tada, kai pats pasijus blogai. Tik tada, kai žmogus  yra po ligos ar dar serga, penkerius metus po du kartus  kasmet jam atliekamas tyrimas be papildomo  siuntimo“.

Tačiau kalbėdama apie Skuodo atvejį  R. Gylienė pabrėžia  - apie epidemiją nėra nė kalbos. „Epidemija  skelbiama tada, kai 100 tūkstančių gyventojų tenka 100 susirgimų atvejų“, - paaiškino medikė.

Pavojingiausi – nediagnozuoti

Santariškių klinikų Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Registro centro vadovė dr. Edita Davidavičienė portalui sakė, kad pernai Lietuvoje, preliminariais duomenimis, užfiksuoti 1465 tuberkuliozės atvejai, 2014 m. – 1607.  Plaučių tuberkuliozės pernai nustatyta 1222 atvejų, 2014 m. – 1353. Pernai susirgo 15 vaikų, vienas vienuolikmetis mirė.  „Bet jo tėvas sirgo atsparia  tuberkulioze“, - sakė E. Davidavičienė.

„Tačiau visuomet akcentuoju, kad sudėtingiausi ir pavojingiausi ligoniai  - nediagnozuoti, kurie vaikšto gatvėmis. O pas mus ateina jau  suirusiais plaučiais. Nesilanko žmonės medicinos įstaigose po 10 metų. Lygiai  taip pat  užleidę sveikatą,  su sugriuvusiais plaučiais ateina ir žmonės, turintys aukštąjį išsilavinimą. Net pikta –  kitaip nebepasakysi“, -  kalba daktarė.

Todėl, kaip sako pašnekovė, lygiai taip pat tikėtina, kad tuberkulioze  gali sirgti ir pedagogai. „Juk jų darbe – pakankamai streso, nuovargio. Be to, infekuoti visi esame, tik suserga dalis, – sako  registro centro vadovė. - Ateina susirgę ir jauni vyrai kaip mūrai, kurie daug dirba, neišsimiega, ypač tie, kurie važinėja verslo reikalais į  Vidurio Aziją, Baltarusiją“.

Kosulys ir silpnumas

Į kokius simptomus atkreipti dėmesį, norint laiku nustatyti tuberkuliozę? „Jei jaučiate bendrą silpnumą, skundžiatės apetito stoka, kamuoja kosulys, - vardijo gydytoja. – Tada atliekam krūtinės ląstos rentgenograma ir, esant pakitimų, atliekami detalesni tyrimai. Deja, žmonės  pas gydytojus lekia tik tada, kai jau atsikosti su krauju“.

Tačiau  tiek kritikos, kaip kolegė iš Klaipėdos, lietuviškai sveikatos sistemai E. Davidavičienė neturi:  „Lietuvoje jau einama link užsienio praktikos, kai sergantis tuberkulioze asmuo izoliuojamas  nuo visuomenės atskiroje palatoje su atskiru tualetu, vonia.  Taip infekcija yra kontroliuojama.  Tačiau jei asmuo pabėga iš gydymo įstaigos, jam taikoma  būtinoji hospitalizacija. Savivaldybei pranešama apie pabėgusį  pacientą, per savaitę gydytojų komisija priima sprendimą. Tie, kurie nusižengia gydymo tvarkai,  turi būti  siunčiami į  Alytaus tuberkuliozinę ligoninę, kuri turi labai gerus gydymo rezultatus, nes į įstaigą nepatenka alkoholis“.

Kovą su alkoholiu  E. Davidavičienė ir mato kaip efektyviausią ligos prevenciją. Nes, kaip aiškina pašnekovė, būtent  alkoholio vartotojai  ir tarp jų  augantys vaikai patenka į didžiausią rizikos zoną.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl slenka plaukai ir kaip tinkamai juos prižiūrėti?
Žiemą nemažai žmonių skundžiasi plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, n...
Pirtis ir maudynės lediniame vandenyje: kokių klaidų svarbu vengti?
Pirtis – tai tikras žiemos malonumas, o užsigrūdinusiems ir drąsesniems dar daugiau pramogų gali suteikti maudynės...
Žiemos sporto traumos: ką turėti vaistinėlėje ruošiantis slidinėti ar pramogauti lauke?
Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati...
Gydytojas psichiatras: geriausias vaistas nuo liūdesio – veiksmas
Trečiasis sausio pirmadienis laikomas liūdniausia diena metuose ir tradiciškai vadinamas liūdnuoju pirmadieniu (angl. bl...
Ūžesys ausyse. Kaip su juo susidraugauti?
Ūžesys, skambesys, „žiogai“, „laidai“, cypimas – visi šie apibūdinimai skirti klausos feno...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų